Nowości w ofercie turystycznej Szwajcarii na 2025 rok

Fot. Switzerland Tourism

Switzerland Tourism zaprezentował dziennikarzom najnowsze atrakcje i najciekawsze wydarzenia, które w tym roku mają przyciągnąć turystów z Polski. Spotkanie dla mediów odbyło się 11 marca w Warszawie.

Oprócz przypomnienia, jak w Szwajcarii rozwijała się turystyka w 2024 roku, przedstawiono nowości dla turystów wybierających się do tego alpejskiego kraju. Pod względem ruchu turystycznego 2024 rok był rekordowy – zanotowano w sumie ponad 230 tys. noclegów zagranicznych turystów. Polska radziła sobie równie dobrze – w Switzerland Tourism uznawana jest za jeden z rynków rosnących z wynikiem o 6,3 proc. wyższym niż w roku 2023. Wśród rynków priorytetowych dla turystyki Szwajcarii najlepsze wyniki osiągnęły Chiny, USA i Francja.

Podsumowanie roku 2024

Przedstawicielki Switzerland Tourism w Polsce przypomniały, jakie działania promocyjne podejmowała organizacja na rynku polskim. Odbyło się kilka spotkań dla mediów i branży turystycznej w Warszawie i Wrocławiu, kampanie promocyjne pojawiały się regularnie na łamach prasy turystycznej i w social media. Skupiano się w nich, oprócz tradycyjnego zaproszenia na sezon zimowy w Alpy, na odkrywaniu uroku Szwajcarii jesienią. W sumie w wyjazdach prasowych i fam tripach dla biur podróży, m.in. na Grand Tour of Switzerland (w tym roku odbędzie się już 10. edycja) i Grand Train Tour of Switzerland, wzięło udział w sumie ponad 150 osób.

Pod znakiem WEURO 25

W tym roku wśród najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Szwajcarii, warto wymienić WEURO 25 (Womens European Football Championship Tournament), które odbędzie się w dniach 2-27 lipca 2025. Osiem szwajcarskich miast będzie gościć mecze piłkarek, polska reprezentacja zagra swoje pierwsze mecze na początku lipca w St. Gallen i Lucernie. Kolejnym ciekawym wydarzeniem, które zaplanowane jest w maju, to konkurs Eurowizji w Bazylei.

Prezentacje partnerów

W trakcie spotkania swoje nowości zaprezentowali partnerzy wydarzenia. Wśród nich Swiss National Park – jeden z najpiękniejszych parków narodowych, założony w 1914 roku. Engadin Samnaun Val Müstair zaprasza entuzjastów natury i aktywności na świeżym powietrzu, nie tylko zimą. Davos Klosters zaprezentowało nowość dla miłośników kolei – Landwasser World, z atrakcjami związanymi z wpisaną na listę UNESCO trasą kolejową Albula/Bernina. Nie mogło także zabraknąć szczegółów dotyczących przejazdów Bernina Express (na trasie Chur – Tirano) oraz Glacier Express (St. Moritz – Zermatt). Okazją do odwiedzenia regionu jest także 150. rocznica urodzenia Thomasa Manna, której towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych. Z nowych produktów turystycznych skorzystać będzie można także na Jeziorze Czterech Kantonów, na górze Rigi, Pilatus czy Schilthorn. Do Lucerny warto udać się w lipcu na wspomniane mistrzostwa w piłce nożnej kobiet oraz na festiwal światła – Ligth Festival Lucerne, który odbędzie się w styczniu 2026 roku. Genewa zachęca za to kulinariami i atrakcjami łączącymi zwiedzanie z odkrywaniem szwajcarskich smaków.

Zermatt pochwalił się nową kolejką łączącą Zermatt z włoską Cerviną – dzięki której podziwiać można wyjątkową panoramę Alp na położonym najwyżej na świecie przejściu granicznym. Nowością na lato są nowe karnety dla rowerzystów, które pozwolą na bardziej elastyczne planowanie wypadów rowerowych i wypoczynku.

Odkrywanie Szwajcarii ma ułatwić karta turysty, z którą bezpłatnie (lub ze zniżką) można korzystać z komunikacji publicznej i górskich kolei, a także uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach i wycieczkach z przewodnikiem.