O promocji piwem, winem i innymi trunkami porozmawiamy na X Forum Promocji Turystycznej

Otwarte Dni PIwnic Winnych na Słowacji/fot. MM

Prawie wszystkie kraje promują się na targach turystycznych swoimi regionalnymi lub lokalnymi trunkami. Nie ma to nic wspólnego z propagowaniem nadmiernego spożycia alkoholu. Włosi nie wstydzą się swojej grappy, Niemcy, Słowacy, Czesi – win i piw. Na targowym stoisku narodowym Holandii często głównym elementem jest „bar” Heinekena”. My promując turystykę po Polsce, wstydzimy się naszych piw, nalewek, win, wódki, bimbru. O tym, jak umiejętnie wykorzystać trunki do promocji, porozmawiają uczestnicy debaty podczas X Forum Promocji Turystycznej w Orientarium w Łodzi, 6 kwietnia.

Istnieją w Polsce szlaki wina, miodu, piwa. Odbywają się festiwale wina, piwa. Funkcjonują muzea wódki, browarów, nalewek. A jednocześnie na międzynarodowych targach turystycznych na stoiskach polskich regionów brak lokalnych trunków. Jakbyśmy się wstydzili – zamiast być dumni – że w naszym kraju produkujemy wysokiej klasy napoje o mniejszej lub większej mocy. I promocja nie ma nic wspólnego z propagowaniem alkoholizmu.

Na stoiskach targowych niemieckich landów można degustować lokalnych win. Kluczowe jest tu słowo „degustować”. Nikt nie polewa wina szklanicami – na stoisku stoją „królowe wina” lub hostessy znające historię i cechy poszczególnych gatunków, szczepów. Podobnie jest na stoiskach Czech, Słowacji, Mołdawii, Włoch, Chorwacji… Centralnym elementem wielkiego stoiska narodowego Holandii na ostatnich targach ITB, był wielki bar z napisem Heineken wita w Amsterdamie. Kopenhaga kilka lat temu reklamowała się Carlsbergiem.

U nas próżno doszukać się polskich trunków na którymkolwiek stoisku. Czy to wstyd (?) przed skojarzeniem z alkoholem, czy niezrozumienie ustawy o zwalczaniu alkoholizmu. Czemu Włosi szczycą się swoją grappą, Słowacy „Tatra tea” (o mocy nawet 72%), a my wstydzimy się poza krajem naszych nalewek, wódek, bimbru (które to słowo jest podobnie jak grappa, łatwe do wymówienia w każdym języku świata).

6 kwietnia, podczas X Forum Promocji Turystycznej w łodzkim Orientarium, w debacie „Czemu Polacy boją się promować piwem, winem i innymi trunkami?”, wezmą udział: Jan Bosnovic, Key Account Manager TMR w Polsce, Hubert Czochański, kustosz w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej Anna Gmurczyk, Niemiecki Instytut Wina, Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu “Ferment. Pismo o winie”, Rafał Stec, założyciel Winnicy Rodziny Steców, Andrzej Szumowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Arletta Ziemian, współzałożycielka Browaru Stu Mostów we Wrocławiu.

Program i rejestracja na Forum TUTAJ

Na Forum Promocji Turystycznej porozmawiamy o przyszłości ROT-ów i LOT-ów