O turystyce na I Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem
W dniach 18-20 października w Zakopanem odbył się I Europejski Kongres Sportu i Turystyki. To wyjątkowy projekt, podczas którego krajowi i europejscy eksperci spotkali się w jednym miejscu, by rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed branżą sportu i turystyki w trzeciej dekadzie XXI wieku.
Podczas trzech dni kongresu szerokie grono gości, w tym działacze sportowi, trenerzy, zawodnicy, przedstawiciele organizacji turystycznych, samorządów terytorialnych i regionów wzięło udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. wartości wynikających z łączenia aktywności turystycznej i sportowej, strategii rozwoju sportu i turystyki, ich roli w rozwoju gospodarczym miast i regionów oraz znaczeniu dla aktywizacji społecznej i wyzwań przed jakimi stoją we współczesnym świecie.
„Olbrzymie zainteresowanie kongresem świadczy o tym, że warto organizować takie wydarzenia w tak atrakcyjnych miejscach. Oznacza to również, że do Małopolski powracają duże wydarzenia. Potencjał naszego regionu wreszcie jest wykorzystywany” – zaznaczył Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Do najważniejszych przyszłorocznych wydarzeń w Małopolsce na pewno zaliczyć trzeba III Igrzyska Europejskie, które rozpoczną się 21 czerwca 2023 r. Inauguracja i zakończenie odbędą się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Kraków będzie też gospodarzem 11 z 28 dyscyplin, które zostaną rozegrane w trakcie Igrzysk. Najlepszych sportowców Europy będzie można podziwiać również w Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Nowym Targu, Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Krzeszowicach, a także w Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.
„Igrzyska Europejskie realizujemy w oparciu o już istniejące obiekty sportowe. Będą one modernizowane, aby w przyszłości lepiej spełniały oczekiwania sportu wyczynowego” – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w ministerstwie sportu i Turystyki, a zarazem pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.
Turystyka jutra
„Sport jako nośnik pozytywnych emocji jest ściśle powiązany z turystyką. Polska Organizacja Turystyczna, lokalne i regionalne organizacje turystyczne budują swój przekaz również opierając się na dużych wydarzeniach sportowych” – dodał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ważnym elementem kongresu były panele i spotkania networkingowe dotyczące turystyki. Podczas dyskusji przygotowanych przez Polską Organizację Turystyczną rozmawiano m.in. o doświadczeniach innych państw w konfrontacji z pandemią, kryzysem uchodźczym i wyzwaniami współczesnego świata, a także o tym, jakie działania pomagają ograniczać negatywne skutki nieprzewidzianych wydarzeń w turystyce. Na zaproszenie ministra Andrzeja Guta-Mostowego w dyskusji o tym, jak inne kraje radziły sobie podczas pandemii i jak sprawdził się we wspieraniu branży i polskich rodzin program Polski Bon Turystyczny, wzięli udział Minister Turystyki Bułgarii – Ilin Dimitrov, Wiceminister Gospodarki i innowacji Litwy – Vincas Jurgutis oraz László Könnyid z Węgierskiej Organizacji Turystycznej.
Wiele uwagi poświęcono także roli samorządów terytorialnych w rozwoju turystyki, międzynarodowej promocji miast i regionów, poszerzaniu wiedzy, budowaniu umiejętności i postaw w zakresie zrównoważonego rozwoju, promocji walorów środowiska naturalnego i kultury kraju, a także turystyki przyjazdowej jako elementu rozwoju współczesnej gospodarki.
„Temat tej debaty bardzo mocno podkreślił, że współpraca samorządu i branży turystycznej jest fundamentem rozwoju na poziomie lokalnym. Państwo może stwarzać dobre warunki, natomiast infrastruktura, promocja, integracja działań branży turystycznej po to, aby stworzyć dobry produkt dla turysty, wymaga współpracy samorządu gminnego czy powiatowego z branżą turystyczną. Koordynatorem tych dobrych działań może być także samorząd wojewódzki. Bez współpracy na różnych poziomach samorządu terytorialnego z branżą nie będzie prawdziwego rozwoju turystyki” – mówił po spotkaniu Andrzej Gut-Mostowy.
O dobrych praktykach i skutecznych rozwiązaniach zrealizowanych dzięki takiej współpracy mówili także sami przedstawiciele regionów.
Paweł Sujka, II Zastępca Prezydenta Świnoujścia podkreślił, że dzięki wprowadzeniu bardzo intensywnej kampanii promującej miasto, które odwiedzane było wcześniej najliczniej przez klientów zagranicznych, głównie z Niemiec i Skandynawii (ok. 80 proc. ruchu turystycznego) udało się całkowicie odwrócić proporcje odwiedzin – podczas 2 ostatnich, najtrudniejszych dla turystyki lat,liczba krajowych gości wzrosła z ok. 20 do 80 proc. Prezydent Sujka nie ma wątpliwości, że na zwiększenie ruchu pozytywny wpływ miał także Polski Bon Turystyczny.
Wśród ważnych dla rozwoju turystyki zagadnień nie mogło zabraknąć także rozmów o znaczeniu Polskich Marek Turystycznych, gmin górskich i uzdrowiskowych, a także turystyki przyjazdowej i branży MICE w budowaniu silnego systemu turystycznego.
W spotkaniach dotyczących roli branży turystycznej w światowej gospodarce, nowych wyzwaniach, trendach i kierunkach rozwoju udział wzięli przedstawiciele reprezentujący wszystkie sektory polskiej branży turystycznej, w tym minister Andrzej Gut-Mostowy, Dyrektor Departamentu Turystyki MSiT – dr Dominik Borek, Sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą – Dawid Lasek, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Turystycznej – Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Izby Turystyki – Paweł Niewiadomski, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Iwona Gibas, Członek Zarządu ds. handlowych Polskiego Holdingu Hotelowego – Daniel Puciato, Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego – Ireneusz Węgłowski, Wiceprezes Zarządu Kraków 5020, Prezes SKKP – Paula Fanderowska oraz Członek zarządu ds. handlowych PLL LOT – Michał Fijoł.
W ożywionej dyskusji o tym, jakie wyzwania stawia przed branżą turystyczną postęp technologiczny i jak może służyć jej dalszemu zrównoważonemu rozwojowi, wzięli udział najlepsi specjaliści z sektora nowych technologii oraz eksperci z zakresu budowania skutecznych, nowoczesnych strategii marketingowych.
W ramach wydarzenia dla wszystkich gości kongresu dostępne były także specjalne strefy tematyczne: Strefa Olimpijska – prezentująca nadchodzące Igrzyska Europejskie w Krakowie, Strefa Turystyczna oraz Strefa Edukacyjna z licznymi atrakcjami i spotkaniami towarzyszącymi.
I Europejski Kongres Sportu i Turystyki był współfinansowany ze środków otrzymanych z Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Artykuł sponsorowany
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2025
Powstaje pierwsze Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty