Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu

Sulejówek /fot. Mazowsze

Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody. Trasa ta prowadzi przez miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim, jego rodziną i przyjaciółmi oraz przez malownicze zakątki Mazowsza, które zachwycają krajobrazem.

W Sulejówku, w muzeum Piłsudskiego, możemy poznać życie i działalność Marszałka. Willa Milusin, Drewniak i pomnik „Lekcja historii” przenoszą nas w czasy II RP, przypominając o drodze Polski do niepodległości. Spacerując historycznymi uliczkami, odkrywamy miejsca, gdzie swoje ślady pozostawili także Ignacy Jan Paderewski oraz Jędrzej i Zofia Moraczewscy. To miasto emanuje atmosferą dawnych czasów i zachęca do refleksji nad wartościami narodowymi.

Muzeum Piłsudskiego czynne jest w środy i czwartki w godz. 10–17 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10–18. Zwiedzającym udostępnione są wystawa stała pt. „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935″ (która znajduje się w budynku głównym muzeum) oraz dworek „Milusin” z ogrodem historycznym (dworek i ogród można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, dlatego wskazana jest wcześniejsza rezerwacja terminu). 11 listopada zwiedzanie dworku „Milusin” z przewodnikiem możliwe będzie od 10:30 do 18:00.

Kontynuując podróż, docieramy do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który otacza Otwock. Tu przyroda odgrywa główną rolę, a jej sercem jest Bagno Całowanie – największe torfowisko w regionie. Przebiega przez nie ścieżka edukacyjna „13 błota stóp”, dając możliwość poznania flory i fauny tego terenu. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia, spacer wśród dzikiej przyrody i obserwację ptaków.

W samym Otwocku czeka kolejna atrakcja – Baza Torfy i rezerwat „Na Torfach”. W drewnianej leśniczówce można podziwiać wystawę przyrodniczą oraz zgłębić kulturę regionu kołbielskiego. W pobliskim rezerwacie im. Janusza Kozłowskiego natomiast można wybrać się na pieszą wędrówkę, która stanowi świetną okazję do obcowania z przyrodą, a w sezonie wiosenno-letnim obserwację ptaków.

Niedaleko, w Celestynowie, działa Centrum Edukacji Leśnej z edukacyjną ścieżką „Goździkowe Bagno”. Ścieżka ta prowadzi przez niewielkie torfowisko aż do śródlądowej wydmy, umożliwiając zwiedzającym bezpośredni kontakt z dziką przyrodą Mazowsza.

Zwieńczeniem tej historyczno-przyrodniczej trasy jest Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim, zlokalizowany na sztucznej wyspie. Barokowy pałac, z bogato zdobionymi wnętrzami i kolekcją zabytkowych mebli, przyciąga zarówno miłośników historii, jak i sztuki. Muzeum Wnętrz, mieszczące się w pałacu, gromadzi przedmioty o ogromnej wartości kulturowej, w tym fortepian Ignacego Jana Paderewskiego. Dodatkowym symbolem historii jest fakt, że to właśnie tutaj w czasie stanu wojennego był internowany Lech Wałęsa.