Odzież termoaktywna – jak wybrać model odpowiedni dla siebie?

mat.pras

Właściwości odzieży termoaktywnej

Chcąc zadbać o odpowiedni komfort – zwłaszcza termiczny – warto postawić przede wszystkim na bieliznę termoaktywną. Co ważne, zalicza się do niej nie tylko bielizna osobista, jak figi i bokserki, lecz także m.in. legginsy i różnego rodzaju koszulki. Optymalny ich dobór pozwala poczuć się niczym w „drugiej skórze”, ponieważ jest to rodzaj odzieży, który nie ogranicza ruchów i w pełni dopasowuje się do ciała. Co więcej, niektóre marki proponują także modele bezszwowe stworzone z antyalergicznych materiałów, dzięki czemu ciało jest dodatkowo chronione przed jakimikolwiek podrażnieniami. Co ciekawe, przeważnie są to dzianiny mające również właściwości bakteriostatyczne – ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachów jest zredukowane do minimum. 

Biorąc zaś pod uwagę termoaktywność – kluczowy aspekt tego typu odzieży – warto zauważyć, że jest on istotny nie tylko w kontekście zimy i ochrony przed mroźnym powietrzem. Owszem, odpowiedni dobór materiałów pozwala zachować ciepło, ale jest także skuteczną barierą działającą w drugą stronę – chroni przed przegrzaniem organizmu. Jak łatwo wywnioskować, bazą jest działanie termoregulacyjne, czyli de facto dostosowanie właściwości bielizny do warunków panujących na zewnątrz oraz konkretnej ciepłoty ciała. Co istotne, tego typu odzież odprowadza także nadmiar wilgoci i pozwala tym samym zachować komfortowe poczucie suchości oraz świeżości. 

Którą odzież termoaktywną wybrać?

Pod określeniem „odzież termoaktywna” kryje się tak naprawdę wiele modeli i materiałów, które różnią się pomiędzy sobą m.in. przeznaczeniem, wytrzymałością, czy też sposobem zastosowania. Warto zatem przed dokonaniem zakupu przyjrzeć się im bliżej, ponieważ każdy producent posiada w swojej ofercie różne kolekcje. Biorąc pod uwagę np. odzież termoaktywną polskiej marki Brubeck, której produkty znajdziemy w turystycznym sklepie internetowym e-Horyzont, do wyboru mamy:

  • Kolekcję DRY – serię ubrań przeznaczonych do całorocznego, aktywnego użytkowania (bieganie, jazda na rowerze, nordic walking). Możliwe jest to dzięki dwuwarstwowej tkaninie – jedna część odprowadza wilgoć, druga zabezpiecza przed chłodem i zatrzymuje ciepło. Pomagają w tym również materiały o strukturze siatki oraz kanały wentylacyjne, które umieszczone są w miejscach narażonych na wzmożoną potliwość.  
  • Thermo – materiały użyte do jej produkcji również są dwuwarstwowe i bezszwowe, co jednak istotne, wykorzystana jest w nich także termoaktywna przędza NILIT HEAT. Tego typu włókna stworzone są z węgla kawowego, dzięki czemu w naturalny sposób gromadzą ciepło i pozwalają utrzymać je nawet w wyjątkowo niskich temperaturach – kolekcja polecana jest przede wszystko do użytku zimowego oraz w okresach wiosennym i jesiennym. 
  • Extreme Wool – jak sama nazwa wskazuje, jest to bielizna wykonana z wełny – 100% wełny z owiec merynosów. Jest to zatem seria przeznaczona na najniższe temperatury i ekstremalne warunki. Co ważne, niezmiennie skutecznie odprowadza wilgoć oraz jest bezpieczna dla alergików.
  • Active Wool – w tym przypadku również zastosowano wełnę, lecz są to włókna znacznie lżejsze niż te, które wykorzystuje się do produkcji wcześniej opisywanej kolekcji. Jest to więc tkanina bardziej uniwersalna – całoroczna. Na jesienne wędrówki po górach? W sam raz! Na wiosenny spacer z dzieckiem? Jak najbardziej! 

Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki – dobrze jest więc przed podjęciem ostatecznej decyzji przemyśleć, w jakich warunkach głównie chcemy daną odzież użytkować. Powinniśmy też dokładnie przyjrzeć się rozmiarom – optymalny dobór pomorze bieliźnie spełniać jej funkcje, dopasować się do ciała i nie ograniczać ruchów. A jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto – oczywiście, dzięki temu czas spędzany na świeżym powietrzu będzie jeszcze bardziej komfortowy!