Ogród rumuńskiej królowej na bułgarskim wybrzeżu

fot. AG

Największą atrakcją miasteczka Bałczik położonego 14 kilometrów do Albeny i niecałe 50 kilometrów od Warny, jest ogród botaniczny – największy na Bałkanach, w którym zgromadzono ponad 3500 gatunków roślin. Początek ogrodowi dał park rumuńskiej królowej Marii.

Królowa, będąca wnuczką brytyjskiej królowej Wiktorii, po raz pierwszy odwiedziła Bałczik w 1921 roku. Północna część Bułgarii należał wtedy do Rumunii.

Maria a właściwie – Alexandra Victoria, Sachsen-Coburg und Gotha of Great Britain and Ireland zu Sachsen, zleciła budowę letniej rezydencji – pałacyku i parku – na początku lat 20. ubiegłego wieku. Prace trwały trzynaście lat, od 1924 do 1936 (sam pałac ukończono już po trzech latach), a ich efekty możemy podziwiać do dzisiaj.

fot. AG

Projekt ogrodu jest autorstwa Szwajcara Julesa Janine. Stworzył on swoisty koktajl stylów ogrodowych. Mamy tutaj więc ogród różany, jedną z większych w Europie kolekcję kaktusów, wodospad o wysokości prawie dziesięciu metrów, prawosławną cerkiew („Stella Maris”), kamienne krzyże, świątynię stylizowana na grecką, kamienne stągwie, odrzewione tarasy z widokiem na morze.

fot. AG

Stojący tuż przy plaży pałacyk „Ciche Gniazdo”, zaprojektowany przez włoskich architektów Amerigo i Agostino, również jest mieszanina stylów – wieńczą go wieża przypominająca minaret oraz kopuła podobna tym z bizantyńskich świątyń. Wewnątrz niestety pozostało jedynie kilka oryginalnych mebli z czasów królowej Marii, uzupełniają ją inne z tej samej z epoki, możemy jednak przejść się dawnymi pokojami i korytarzami (oraz zachowaną łazienką) – na dole urządzane są wystawy czasowe, na piętrze urządzono ekspozycję poświęcono historii pałacu.

fot. AG

W 1955 roku opiekę na zespołem parkowo-pałacowym przejął Uniwersytet Sofijski, zmieniając go ogród botaniczny.

Wstęp:
Dorośli 7 lewów
Dzieci i młodzież do 18 roku życia – 2 lewy

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

dvoreca.com

Andrzej Gut-Mostowy: każde zwiększenie liczby turystów z Bułgarii będzie dla Polski istotne