Olsztyn – tutaj można kulturalnie spędzić czas

for: Ewa Wolniewicz

Stolica Warmii jest dobrą bazą wypadową do najciekawszych miejsc regionu, sam też wart jest dłuższych odwiedzin. A jest tutaj co odwiedzać, poza starówką i muzeum na zamku.

Włodarze Olsztyna chcieliby zatrzymać u siebie turystów na dłużej. Stąd też szeroka oferta wydarzeń kulturalnych i propozycja odwiedzin co najmniej kilku placówek kulturalnych.

Wysokie tony

Sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej jest miejscem wielu prawykonań polskich i światowych, występują tutaj sławni artyści.
Filharmonia prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne, także we współpracy z chórami działającymi w Olsztynie.

W ubiegłym roku Filharmonia zorganizowała 750 koncertów, 120 wydarzeń artystycznych – dla 40 tysięcy słuchaczy. Filharmonia koncertuje również poza Olsztynem – w hali Expo w Ostródzie. Sama siedziba Filharmonii jest godna odwiedzenia. Nowy budynek (budowa kosztowała 64 mln zł,z czego 34 mln pozyskano z Unii Europejskiej, postał w wyniku konkursu architektonicznego, który ogłoszono w 2005 roku. Spośród 46 złożonych prac komisja jednogłośnie wybrała projekt czwórki architektów (Michał Kapturczak, Joanna Kapturczak, Paweł Jeśko i Sylwia Hudowicz-Jeśko) z poznańskiego biura Consultor. W kształt bryły wpisana jest wizja funkcjonalna gmachu oraz idea architektoniczna.
Jak zauważył główny architekt Michał Kapturczak, „oświetlenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby podkreślić główną ideę projektu, czyli obiekt otwarty na zewnątrz, otwarty na człowieka, promieniujący muzyką. Patrząc wieczorem na budynek zobaczymy przede wszystkim jego rdzeń, czyli bryłę Sali koncertowej, a przeszklone hole na wszystkich kondygnacjach pozwolą również dostrzec odwiedzających filharmonię ludzi – czyli obiekt tętniący życiem”.

Fasada budynku zwrócona jest ku miastu, co zostało podkreślone przez otwierające się szerokim łukiem schody i odchylenie bryły w kierunku wschodnim. Zgodnie z intencją architektów, „aby wzmocnić efekt zatrzymania i tym samym podkreślić znaczenie budynku w istniejącej strukturze, wprowadzono dodatkowy element kompozycyjny w postaci wysuniętej bryły, nadwieszonej od strony wschodniej”. W usytuowanym pod kątem bloku znajduje się sala kameralna, kawiarnia i sale prób. W mniej eksponowanej części północno-wschodniej budynek mieści garderoby artystów, biura, rampę przewidzianą do załadunku instrumentów i pomieszczenia techniczne, w tym również przygotowane za sceną pomieszczenie na organy.

Szczególnie wiele uwagi na etapie projektowania oraz budowy poświęcono akustyce. Sala koncertowa została zaprojektowana tak, aby stworzyć uniwersalną przestrzeń akustyczną, w której możliwe byłyby zarówno prezentacje wielkich zespołów wykonawczych jak i recitale solowe.

W tym celu wyposażona została w podwieszone i mobilne ekrany odbijające i ukierunkowujące rozchodzenie się energii dźwięków oraz panele tłumiące pozwalające na regulowanie czasu pogłosu.
W trakcie budowy zużyto 21 tysięcy ton betonu i prawie milion kilogramów stali zbrojeniowej a także 82 kilometry kabli i przewodów składających się na instalację elektryczną, audiowizualną i strukturalną.

Obraz w sąsiedztwie gwiazd

Jeden budynek mieści dwie niezwykle popularnie instytucje. Pierwszym z nich jest BWA Galeria Sztuki,drugim zaś – Planetarium.
Galeria ma do swojej dyspozycji dwie sale wystawowe, o powierzchni 432 i 90 metrów kwadratowych. Wystawiane są w nich własne zbiory sztuki (wśród nich doskonałej jakości grafiki), jak i sztuka współczesna – polska i zagraniczna.
Od 1975 roku olsztyńska galeria organizuje Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, ważny ogólnopolski konkurs

Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna.

W dniu 539 urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2012 roku w Olsztyńskim Planetarium zainaugurowano nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Dwa projektory video wyposażone w odpowiednią optykę pokrywają obrazem liczącym łącznie 16 milionów pikseli, całą kopułę sali projekcyjnej. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. Możemy oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata nawigując pośród planet, gwiazd i mgławic.
Dodatkową atrakcją dla gości, jest obecna w hallu Planetarium oryginalna, bliźniacza kopia Sputnika 1, identyczna z tym, który poleciał w kosmos 4 października 1957 roku jako pierwszy sztuczny satelita Ziemi.

Nowością, która już zdobyła dużą popularnością, jest waga planetarna. Zbudowali ją Marcin Daniszewski, nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych i uczeń tej szkoły – Sebastian Górski.
Waga jest urządzeniem multimedialnym o maksymalnym obciążeniu do trzech ton. Kiedy stajemy na niej i wybierzemy przyciskiem konkretna planetę Układu Słonecznego, na ekranie ukaże się o naszym ciężarze na Ziemi i właśnie na tej planecie.

www.bwa.olsztyn.pl
www.planetarium.olsztyn.pl

 

Lalkowy świat bajek

Olsztyński Teatr Lalek działa pod tą nazwą od1986 roku. W ciągu 50 lat działalności w OTL odbyło się ponad 200 premier dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy teatrze działa Szkolna Rada Teatralna skupiająca dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Współpraca ze szkołami zaowocowała wydawaniem Gazety Teatralnej OTL. Po spektaklach odbywają się lekcje teatralne, dyskusje i spotkania z twórcami. Oprócz spektakli na dużej scenie, w teatrze, w małej salce, odbywają się kameralne widowiska angażujące małych widzów.

www.teatrlalek.olsztyn.pl

Teatralna duma Olsztyna

18 listopada 1945 r. po raz pierwszy teatr zaistniał jako polska scena pod nazwą Teatru Warmii i Mazur. Od 1946 roku instytucja funkcjonuje pod obecna nazwą Teatru im. Stefana Jaracza. Od 2004 r. funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego pełni Janusz Kijowski. W tym czasie reaktywowana została Scena Margines, jako miejsce dla młodych twórców i formalnych eksperymentów. Obecnie Teatr wystawia swoje spektakle na 4 scenach – Dużej, Kameralnej, Margines i studenckiej U Sewruka. Teatr Jaracza jest także organizatorem dwóch festiwali – Olsztyńskich Spotkań Teatralnych oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY.

www.teatr.olsztyn.pl

Fragment Księżyca

Wieża Obserwatorium zlokalizowana niedaleko Planetarium, dostępna jest dla zwiedzających nie tylko po zmroku. Na poszczególne piętra można dostać siępo krętych schodach lub windą.
Z małego tarasu na szczycie rozpościera się panorama Olsztyna i najbliższej okolicy. Z kolei za pomocą teleskopu można w bezchmurne dni obserwować plamy i rozbłyski na powierzchni Słońca.
Teleskop można również skierować na Księżyc i podziwiać szczegóły budowy jego powierzchni.
Na poszczególnych piętrach Obserwatorium znajduje się wystawa a nie niej między innymi meteoryty każdego rodzaju, w tym księżycowe i marsjańskie oraz fragmenty księżycowego gruntu, jaki przywieziony został na Ziemię przez załogę misji Apollo 11.

planetarium.olsztyn.pl/pl/obserwatorium.html

Historia techniki w dawnym tartaku

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” mieści się w zrewitalizowanym, przylegającym do Parku Centralnego Tartaku Raphaelsohnów. Obiekt jest jedynym zachowanym budynkiem produkcyjnym dawnej „dzielnicy przemysłowej” Olsztyna z przełomu XIX i XX wieku.
Centrum mieści wystawę eksponatów z różnych dziedzin życia Olsztyna i okolic- m.in. kabinę windy z jednej z kamienic olsztyńskich, modele podstacji wodociągów, tablice z dawnymi nazwami ulic, modele tramwajów, statków, browarów. Uzupełnieniem jest duża kolekcja starych fotografii dokumentujących rozwój cywilizacyjny Olsztyna i regionu,.
W Centrum organizowane są również cykliczne spotkania i prelekcje,

www.tartak.mok.olsztyn.pl