Opłata turystyczna do samorządów
Opłata turystyczna, wprowadzona w Polsce, powinna trafiać do miejskich SJT, które mogłyby dzięki temu lepiej finansować system rozwoju turystyki – twierdzi Viola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Rosnąca z roku na rok popularność Polski jako atrakcyjnej destynacji turystycznej oraz nasilające się zjawisko overtourismu, z jego – uciążliwymi skutkami, jak tłum, hałas, czy degradacja zasobów – jest realnym problemem. Jednym z mechanizmów regulujących ruch turystyczny i umożliwiających prowadzenie odpowiedzialnej turystyki, mogłaby być opłata turystyczna.
Wprowadzenie jej w miejsce istniejących dotychczas: miejscowej i uzdrowiskowej byłoby słusznym posunięciem.
Jednolita, systemowa taksa turystyczna, wspólna dla wszystkich, o jasno określonych, prostych regułach naliczania, pozwoli miastom na zwiększanie swojego potencjału, wspieranie rozwoju lokalnych inicjatyw, poprawę jakości pobytu, wzbogacenie oferty kulturalnej itp. Skorzystają na tym wszyscy, zarówno turyści, bo komfort zwiedzania się poprawi, mieszkańcy, ponieważ odciążona miejska infrastruktura i jakość oraz swoboda życia będą utrzymane a koszty ruchu turystycznego będą częściowo finansowane z zewnątrz, jak i przedsiębiorcy, gdyż popyt na usługi nie zmieni się albo wzrośnie.
To oczywiście pieśń przyszłości, dlatego też to, o czym powinniśmy teraz dyskutować, to nie kwestia zasadności funkcjonowania takiej opłaty, bo oczywistym jest, że przepisy w tej kwestii należy nowelizować. Być może wzorem europejskim nie narzucać jej, ale na pewno ustawowo określić wysokość i przede wszystkim systemowo wskazać, do czyjego budżetu powinna wpływać.
Różne są sposoby w Europie przeznaczenia wpływów z tego rodzaju opłat – z reguły trafiają one jednak do miejskich kas. Jest to o tyle naturalne, że to właśnie na miastach ciążą koszty obsługi ruchu turystycznego – m.in. opłaty za wywóz śmieci, utrzymanie dróg, infrastruktury itd
Opłata turystyczna, wprowadzona w Polsce, powinna trafiać zatem do miejskich SJT, które mogłyby dzięki temu lepiej finansować system rozwoju turystyki na danym obszarze oraz, co naturalne, wspierać tym samym promocję całego kraju.
Być może dyskusja na temat wprowadzenia jednolitego systemu tejże opłaty turystycznej jest, podobnie jak w przypadku standaryzacji kategorii obiektów noclegowych, doskonałym punktem wyjścia do dyskusji na temat struktury obecnie funkcjonującej w kraju i ewentualnymi zmianami tego systemu i całej turystyki.
Oczywiście, system ten należałoby dokładnie opisać i ustandaryzować. Poza bazą obiektów hotelarskich, w skład których wchodzą hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe, a których kategorie określa marszałek właściwego województwa, na samorządach spoczywa prowadzenie ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie niebędących obiektami hotelarskimi – czyli wszystkich poza wymienioną wcześniej listą; zmiana przepisów dotyczących opłaty turystycznej w mojej ocenie powinna nieść za sobą także szczegółowe określanie charakteru i kategorii ww. obiektów.
Moim zdaniem, z punktu widzenia marketerki, dobrze sprawdziłoby się w Polsce rozwiązanie, zakładające uzależnienie wysokości opłaty od kategorii miejsca noclegowego, w którym zatrzymują się turyści. Różnego rodzaju opłaty turystyczne są najczęściej wliczane w cenę pokoju hotelowego, hostelu czy chociażby campingu, a ich wysokość, a ich wysokość jest uzależniona od sezonu turystycznego, miasta, które odwiedzamy, standardu wybranego pokoju lub tego, czy przysługują nam jakieś zniżki.
POWIĄZANE WPISY
5 listopada 2024
Turystyczna Organizacja Otwarta: „Pomoc MSiT to fikcja”
Po wrześniowej powodzi, która dotknęła Polskę, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło…
1 Komentarz7 Minuty
25 lipca 2024
Alicja Wójcik Gołębiowska: umowy Ryanair z partnerami sprzedażowymi w Polsce są w toku. Nadal weryfikujemy, kto i jak sprzedaje nasze bilety
Ryanair zapowiadał otwartość na współpracę z touroperatorami oraz agentami turystycznymi,…
1 Komentarz12 Minuty
1 marca 2024
Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024
Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki.…
0 Komentarzy3 Minuty
11 grudnia 2023
Silny złoty sprzyja wyjazdom zagranicznym
Końcówka 2023 roku może skłaniać do planowania zagranicznych wyjazdów. Wszystko dlatego,…
0 Komentarzy6 Minuty
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
1 Komentarz20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
1 Komentarz14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty