Opłata turystyczna podstawą systemu promocji
Należy wprowadzić opłatę turystyczną, która będzie stała, równa, prosta, zrozumiała i nieunikniona. Jej wprowadzenie powinno wyeliminować opłatę klimatyczną – twierdzi przewodniczący Rady POT i wiceprezes PIT, Andrzej Kindler.
Na łamach portalu WaszaTurystyka.pl rozpoczęliśmy jakiś czas temu debatę o tym, czy należałoby wprowadzić w Polsce opłatę turystyczną. Kontynuujemy temat, pytając fachowców o opinie na temat szczegółowych rozwiązań. O to, czy wprowadzić opłatę, jaka powinna być jej wysokość, czy powinno się ją zróżnicować i w jaki sposób pytać będziemy branżowych ekspertów z różnych środowisk. Dziś publikujemy wypowiedź Andrzeja Kindlera, współwłaściciela firmy Szarpie Travel, a także przewodniczącego Rady Polskiej Organizacji Turystycznej i wiceprezesa Polskiej Izby Turystyki:
„Osobiście uważam, że opłata turystyczna powinna być podstawą finansowania systemu promocji i rozwoju turystyki w Polsce. Ciężko mówić o samej kwocie, czy jej zróżnicowaniu, bez mówienia o tym jak powinien wyglądać ten system. A mam tu dość jasne stanowisko. Według mnie dzisiejszy „system POT-ROT-LOT” powinien być ewolucyjnie przemodelowany, głównie dlatego, że dziś nie jest już „systemem”.
Jednym z głównych elementów tego, co ja rozumiem jako „system”, jest opłata turystyczna, która powinna w połowie zasilać bezpośrednio budżet gminy (i finansować koszty ruchu turystycznego, jak np. wywóz odpadów, sprzątanie, itp.), a w połowie finansować rozwój i promocję turystyki przez zasilanie w odpowiedniej proporcji budżetów LOT i ROT. W drobnej części powinna też uzupełniać budżet zadaniowy POT. LOT (ta systemowa i finansowana z opłaty) powinna terytorialne pokrywać się z gminą, ewentualnie kilkoma gminami. Te powinny bezwzględnie być członkami tych organizacji. W przypadku, gry na terenie danej gminy nie działałaby LOT-u, zadania i finansowanie powinny przechodzić na ROT (z tym samym warunkiem, że obowiązkowe powinno być członkostwo, albo inna forma udziału województwa).
Dla mnie dziś najbardziej stabilna jest rola ROT-ów i wydaje mi się, że ich działanie promujące region jest najbardziej bezpośrednio wpływające na gospodarkę turystyczną. Sporo uwag mam do funkcjonowania LOT-ów, które w wielu przypadkach działają świetnie, ale zdarzają się takie, których funkcjonowania ciężko zrozumieć. W praktyce bowiem prowadzą działalność konkurencyjną do swoich członków. Jeśli chodzi o POT, to od dłuższego czasu walczę, podkreślając to na każdym kroku, żeby cel działań bezpośrednio przekładał się na gospodarkę. Czyli był konsumowany przez przedsiębiorców.
Wysokość opłaty to wtórna sprawa i trochę zależna od tego, co ostatecznie miałaby finansować. Ale poziom ok. 2 PLN jest tym, o którym pewnie trzeba by dyskutować. Połowa tej kwoty, w przeliczeniu na noclegi, to kilkanaście milionów złotych bezpośrednio finansujących system.
Jeśli chodzi o zróżnicowanie opłaty w zależności od terytorium czy obiektu, to powinno ono być minimalne. Im prostsza opłata, tym lepiej. Powinna być stała, równa, prosta, zrozumiała i nieunikniona. Zdecydowanie jej wprowadzenie powinno wyeliminować opłatę klimatyczną.
Mam oczywiście świadomość problemów związanych z taką opłatą i z jej egzekwowaniem, w tym olbrzymiego problemu szarej strefy w świadczeniu usług noclegowych.”
POWIĄZANE WPISY
5 listopada 2024
Turystyczna Organizacja Otwarta: „Pomoc MSiT to fikcja”
Po wrześniowej powodzi, która dotknęła Polskę, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło…
1 Komentarz7 Minuty
25 lipca 2024
Alicja Wójcik Gołębiowska: umowy Ryanair z partnerami sprzedażowymi w Polsce są w toku. Nadal weryfikujemy, kto i jak sprzedaje nasze bilety
Ryanair zapowiadał otwartość na współpracę z touroperatorami oraz agentami turystycznymi,…
1 Komentarz12 Minuty
1 marca 2024
Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024
Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki.…
0 Komentarzy3 Minuty
11 grudnia 2023
Silny złoty sprzyja wyjazdom zagranicznym
Końcówka 2023 roku może skłaniać do planowania zagranicznych wyjazdów. Wszystko dlatego,…
0 Komentarzy6 Minuty
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
1 Komentarz20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
1 Komentarz14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty