Pałac Łomnica: perła „Polskiej Doliny Loary” przyciąga coraz więcej turystów

fot. Pałac Łomnica

Pałac Łomnica, położony u podnóża Karkonoszy, jest pierwszym odrestaurowanym obiektem w Dolinie Pałaców i Ogrodów, który dzięki rodzinie von Küster od 30 lat odzyskuje dawny blask. Kompleks, z pełnym poszanowaniem tradycji i historii, harmonijnie współgra z otaczającą przyrodą. Dzięki temu całe Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej ożyła na nowo, stając się magnesem dla turystów z Polski i zagranicy, którzy mogą tu podziwiać około trzydziestu pałaców, zamków i dworków. 

Pałac Łomnica u podnóża Karkonoszy jest pierwszym obiektem w Dolinie Pałaców i Ogrodów, który od 30 lat temu dzięki rodzinie von Küster, krok po kroku, podnosił się z ruiny. Kompleks stale się rozwija z zachowaniem szacunku dla tradycji, historii w pełnej zgodzie z otaczającą naturą. Wraz z odrodzeniem Pałacu Łomnica cała Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej została wyrwana ze snu. W XIX wieku członkowie pruskiej rodziny królewskiej i inni arystokraci wybudowali u stóp Śnieżki letnie rezydencje. Na niewielkiej przestrzeni znajduje się około trzydzieści pałaców, zamków i dworków. Liczne obiekty zostały w ostatnich latach odrestaurowane przez polskich i niemieckich inwestorów. Od tego czasu region przyciąga coraz więcej turystów z Polski, Niemiec i innych krajów. Pałac Łomnica stanowi nieprzeciętną atrakcję tutejszego bogatego krajobrazu kulturowego.

Podroż w czasie – nie tylko Śnieżka

Karkonosze, nadal kojarzone są w Polsce przede wszystkim ze Śnieżką, a mają przecież o wiele więcej do zaoferowania niż obecnie zatłoczone szlaki turystyczne w Karkonoskim Parku Narodowym. Sielankowy Pałac Łomnica jako jedyny obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów, udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym.

W Dużym Pałacu, w 18 autentycznie urządzonych salach, znajduje się obecnie muzeum z multimedialną wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Podczas zwiedzania trzech pięter barokowego pałacu, korzystając z multimedialnego przewodnika z 60 krótkimi filmami, można zapoznać się z 300-letnią historią obiektu i jego mieszkańców. Tematyką filmów jest życie codzienne właścicieli i ich rodzin, służby oraz burzliwa historia pałacu i dworu na przestrzeni wieków. Dostępne są także filmy dla najmłodszych. Od 2020 roku można także zwiedzać zrekonstruowany Dom Modlitwy z Rząśnika z multimedialną wystawą „Śląskie Domy Modlitwy – Śląska Tolerancja”.

Miejsce harmonii i pozytywnej energii

W Małym Pałacu i niektórych budynkach gospodarczych znajdują się pokoje i apartamenty dla gości. Odrestaurowano również położony wzdłuż rzeki Bóbr romantyczny park pałacowy, założony w XIX w. przez Petera-Josefa Lenné. Na folwarku obecnie znajdują się Sklepy Folwarczne z produktami regionalnymi, Lniany Dom Towarowy, Szkoleniowa Kuchnia Ziemiańska oraz rustykalna, folwarczna restauracja „Stara Stajnia”. Na terenie folwarku, od prawie 20 lat odbywają się świąteczne kiermasze produktów regionalnych, które przyciągają i integrują lokalną społeczność oraz turystów z Polski i zagranicy. Położenie na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego umożliwia dostęp do malowniczych szlaków, tras rowerowych w Rudawach Janowickich oraz innych form aktywnego wypoczynku, jak spływ pontonowy rzeką Bóbr i innych, tuż za progiem pałacu.