Pałac w Nieborowie – wystawa pamiątek rodziny Radziwiłłów
W pałacu w Nieborowie pod Łowiczem można zwiedzać wystawę pamiątek berlińskiej linii rodu Radziwiłłów. Na kolekcję pt. „Pamiątki z przeszłości 1796-1945” składają się dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, archiwalne dokumenty i pamiątki związane z ważnymi postaciami rodziny Radziwiłłów.
Wystawę zorganizowało Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja „Trzy Trąby” w roku 100-lecia walk o niepodbiegłość Polski, w które angażowały się kolejne pokolenia rodziny Radziwiłłów.
Odwiedzający Nieborów mogą podziwiać obrazy, litografie, srebra, porcelany, wydawnictwa i wiele innych przedmiotów użytkowych należących do berlińskiej linii rodu Radziwiłłów. Kolekcja licząca około 140 eksponatów będzie dostępna aż do końca października. Zebrane na wystawie przedmioty pozwalają wyobrazić sobie życie kolejnych pokoleń rodziny Radziwiłłów oraz atmosferę mienionych czasów.
Kilka prac przedstawia pałacyk wzniesiony przez berlińską linię rodu w latach 1821-23 w wielkopolskim Antoninie. Z kolei akwarele Juliana Fałata przedstawiają sceny myśliwskie w zamku w Nieświeżu na Białorusi. Zaprezentowano również intercyzę ślubną Antoniego Henryka Radziwiłła z księżniczką pruską Luizą Hohenzollern z 1796 r.
Założyciel Fundacji „Trzy Trąby”, znany biznesmen i sponsor kultury Maciej Radziwiłł powiedział: „Wystawą, która organizujemy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy przypomnieć o patriotycznym zaangażowaniu naszych przodków. Niegdyś blisko związaniz Prusami, powrócili do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Angażowali się mocnow sprawy polskie i walki o niepodległości naszego państwa.”
Przez ponad 170 lat Radziwiłłowie byli właścicielami Nieborowa. Historia pałacu zaczyna się pod koniec XVII wieku za sprawą prymasa Radziejowskiego. Barkowy pałac wraz z ogrodem i parkiem należy kolejno do Lubomirskich, Łochockich i Ogińskich. W 1774 r. staje się własnością rodziny Radziwiłłów, którzy tworzą kompleks parkowy Arkadia, pełen antycznych rzeźb. Pod koniec XIX wieku w Nieborowie powstaje Manufaktura Majoliki produkująca płytki, naczynia i kafle zdobione motywami roślinnymi i pejzażami malowanymi barwnym szkliwem. W XX międzywojennym pałac zostaje nadbudowany o jedną kondygnację i zmodernizowany. Po drugiej wojnie światowej Nieborów zostaje w ramach nacjonalizacji odebrany rodzinie Radziwiłłów, a pałac staje się oddziałem Muzeum Narodowego.
Obecnie w Nieborowie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki. Wystawa prezentująca pamiątki berlińskiej linii rodziny Radziwiłłów jest dostępna w godzinach otwarcia Muzeum: poniedziałek-piątek od 10.00 do 16.00, a w weekendy do 18.00. W październiku Pałac w Nieborowie będzie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty