Panek – lider car-sharingu i elektromobilności da impuls innowacji w segmencie podróży służbowych
Car-sharing i elektromobilność w podróży służbowej. Czy Panek będzie wyznaczał trendy w tym segmencie? Współpraca z LOT i PKP pomoże?
Baczny obserwator rynku wynajmu aut jak i trendów z zakresu elektromobilności nie może przejść obojętnie obok sukcesu jaki osiągnęła firma Panek. Rośnie nam nowy lider i trend-setter dla całego rynku. Z pewnością obszar podróży służbowych będzie jednym z tych gdzie produkt PANKA ma szanse zadomowić się na stałe.
Ogólnokrajowa dostępność i obecność na lotniskach – kluczem do sukcesu
Kluczem dla sukcesu na rynku podroży służbowych jest dostępność lokalizacji. Po ostatniej ekspansji Panek oferuje ponad 250 lokalizacji w Polsce, co ważne z uwzględnieniem lotnisk regionalnych. Taka oferta spełnia wymagania biznesu. Ten mimo iż głównie podróżuje on z/do Warszawy do Wrocławia, Gdańska czy Krakowa to jednak potrzebuje też pełnego pakietu “mniejszych” destynacji. Jak w każdym biznesie “długi ogon” jest niezwykle istotny. Panek obecnie właśnie to zapewnia, a z pewnością nie jest to jego ostatnie słowo.
Nie bez znaczenia jest też wartość dodana w postaci szybkości skorzystania z takiej usługi , ograniczenie formalności i specjalne miejsca parkingowe dają taki właśnie benefit. Mogą się o tym przekonać klienci korzystający z dedykowanego punktu Panka przy Dworcu Zachodnim. Idealne miejsce na „bezbolesną” przesiadkę na pociąg Intercity.
Pandemia – zagrożenia ale też i duże szanse
Niewątpliwie Pandemia pokrzyżowała nieco biznesowe plany Panka. Służbowe i turystyczne przyjazdy międzynarodowe spadły właściwie do zera. To z pewnością nie sprzyja biznesowi.
Są jednak też pozytywne konsekwencje. Rynek oczyści się, można założyć iż wypadnie z niego duża część graczy stawiających tylko i wyłącznie na auta elektryczne. W Polskich realiach na dziś ta usługa jest po prostu za droga.
Kolejną i może ważniejszą konsekwencją jest zaś powszechne uświadomienie sobie potencjalnych oszczędności generowanych przez car-sharing jak i trend dążenie do ekologii bezpośrednio z nim związane. Te dwie tendencje będą działały na korzyść modelu biznesowego Panka.
Trzeba pamiętać iż badania wskazuje iż realny czas używania aut służbowych to między 4-10%, nie da się nad tym przejść do porządku dziennego. Własna flota jest często po prostu nieopłacalna. Wnikliwe działy zakupów w firmach szybko to wychwycą.
Współpraca z PKP czy LOT otwiera możliwości w segmencie często podróżujących pasażerów
Wielkim potencjalnym obszarem wzrostu jest współpraca z PKP i LOT, wszak podróże krajowe były w czasach przedpandemicznych najważniejszym wolumenowo segmentem. Dodatkowo współpraca z koleją niesie pozytywny aspekt marketingowy w postaci pro ekologicznego przekazu.
Polska kolei wzorując się na Deuthche Bhanie dostrzegła już potencjał elektro mobilności. Uruchomiono m.in. pilot projektu w Gdyni/Gdańsku. Jest to jednak na dziś kropla w morzu potrzeb. Wsparcie organizacji oferującej ogólnokrajową dostępność dałoby takiej usłudze prawdziwą użyteczność dla biznesu.
Nieco mniejszy acz wciąż interesujący pozostaje potencjał współpracy z LOTem. Krajowe lotniska są często dość istotnie oddalone od centrów miast. Szybkość i komfort jaką daje usługa Panek mogłaby pomoc w zbudowaniu kompleksowej i szybszej usługi dla krajowych pasażerów LOT. W tle mamy tez potencjalne zwiększanie obecności firmy Panek w Europie Centralnej. A ta jest dla LOTu oczkiem w głowie jeżeli chodzi o ruch służbowy.
Ekspansja w Wyszehradzie
Wspomniana wyżej ekspansja w ościennych krajach to kolejny punkt na ambitnym planie rozwoju biznesu Panka. Firma jest już obecna w głównych miejscach biznesowych na Litwie. Przyszłość powinna przynieść mocne pojawianie się w Czechach i na Węgrzech. Budapeszt i Praga – znajdują się w pierwszej dziesiątce biznesowych destynacji w Polsce. Ciekawą opcją byłby też Berlin ale tu konkurencja może być bardzo zażarta.
Co jeszcze zagra na korzyść – Dacia Spring , zmiany polityk podróży firm obowiązek car-sharingu
Na korzyść rozwoju elektro mobilności zagra też kilka mniejszych czynników. Jednym z nich będzie wprowadzanie ekonomicznych aut elektrycznych, Jedynym z nich będzie Dacia Spring. Ma być to auto w dużej mierze przeznaczone właśnie dla car-sharingu. Z nieoficjalnych informacji wynika iż elektryczna Dacia może już wkrótce pojawić się w ofercie polskich car sharingów.
W krótkim czasie można się też spodziewać mocnej tendencji do zapisywania obowiązku car-sharingu w politykach podróży firm. Taki trend jest już obecny zagranicą. Z pewnością dotrze on do Polski.
Implementacja do narzędzi do samodzielnej rezerwacji/programów dla małych i średnich firm
Tendencja do wprowadzania narzędzi do samodzielnej rezerwacji na rynku podroży służbowych będzie z pewnością przyspieszać. Nowe start-upy jak Hotailors czy Stery wniosą tu nową jakość. Z pewnością jest to szansa dla Panka by swoją usługę “zaszyć” w tych narzędziach i tym sposobem zwiększyć dostępność dla biznesu.
Lider rynku podróży służbowych – eTravel i jego narzędzie CTA wydają się idealnymi partnerami. Na korzyść działa też tu fakt iż wszystkie wymienione narzędzia są oryginalnie polskie. Skierowane w dużej mierze do polskich firm których zakres podróży służbowych w wielkiej części zamyka się na naszym kraju. Nie potrzebują więc produktów stricte globalnych, a przynajmniej nie będzie to dla nich wymogiem do współpracy.
Narzędzia do samodzielnej rezerwacji podróży służbowych teraz także dla małych i średnich firm
Ciekawą opcją dla firmy mogłoby też być wejście jako partner do Programów dla Małych i Średnich firm przede wszystkim LOT dla Firm. Warte rozważenia mogłoby też być uczestnictwo w nowym programie lojalnościowym wspólnym dla LOT i PKP – o ile takowy powstanie choć w kontekście CPK szansę na to wydają się bardzo znaczące.
LOT+Intercity+PHH+eSKY nowy program lojalnościowy by uwolnić się od Miles&More?
Ewolucja a nie rewolucja – szansą na rentowny wzrost
Wydaje się iż car-sharing i elektro mobilność w Polsce mają przed sobą złote lata. Mimo optymizmy trzeba jednak mieć zawsze w głowie element rentowności biznesu, szczególnie w kontekście jego dalszej kapitałochłonnej skalowalności. Niepowodzenia czysto elektrycznych modeli car-sharingu w Polsce dają do myślenia.
Z pewnością na najbliższe lata bardziej zbilansowany model zawierający mix tj. auta tradycyjne, hybrydowe i elektryczne pozwoli na stopniowy wzrost biznesu. Oczywiście cel procentowego wzrostu czysto elektrycznych aut powinien być zapisany w DNA firmy. Wydaje się iż Panek będzie starał się iść taką właśnie drogą. Segment podróży służbowych i oferta dla firm będzie jednym z istotnych filarów wzrostu w kolejnych latach.
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Esky.pl: Malta najchętniej wybierana na listopadowe city breaki
Malta stała się najpopularniejszym kierunkiem listopadowych city breaków, wyprzedzając…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
31 października 2024
Itaka nagradza medalistów olimpijskich bonami wakacyjnymi
Biuro podróży Itaka nagrodziło polskich medalistów i ich trenerów za sukcesy osiągnięte…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Itaka podsumowuje sezon 2023/2024 i prezentuje ofertę lato 2025
Itaka podsumowała sezon 2023/2024 i zaprezentowała plany na Lato 2025 podczas cyklu…
0 Komentarzy5 Minuty
27 października 2024
Lato 2025 – ceny na wyjazdy w sierpniu dalej spadają
Analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA wskazuje, że w ubiegłym tygodniu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 października 2024
OSAT zaprezentował agentom egzotyczną ofertę Mauritiusa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) wraz z Mauritius Tourism (MTPA)…
0 Komentarzy2 Minuty
25 października 2024
Ecco Travel organizuje study tour do Chin. Agenci przygotowują się na rosnące zainteresowanie kierunkiem
Ecco Travel organizuje pierwszy, po dłuższej przerwie polski study tour do Chin, który…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
Polacy na zimowe wakacje wybierają egzotyczne kraje. Na czele Indie, Kolumbia i Filipiny
Coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wakacje zimą, a liczba podróżujących…
0 Komentarzy1 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty
[…] Polska kolejowa grupa idzie śladem Deutsche Bahn i oferuje nam innowacyjną usługę carsharingu. Czy ta usługa ma przyszłość? Czy raczej PKP jest skazane na strategiczne partnerstwo z dającym kompleksowe pokrycie kraju partnerem./mi. […]
Dziękuję za artykuł, proszę jednak zwrócić uwagę na zasady ortografii i interpunkcji, a w szczególności na zasady łączenia “nie” z różnymi częściami mowy.
Pisze się:
nieopłacalna
dałaby
mogłaby
nieoficjalnych
mogłoby
***
start-upy
przedpandemicznych
przecinek przed “iż”
Osobiście ciężko mi się skupić na merytoryce, kiedy co chwilę widzę błąd.
Pozdrawiam,
Dorota
[…] Panek – lider car-sharingu i elektromobilności da impuls innowacji w segmencie podróży służbo… […]
[…] Panek – lider car-sharingu i elektromobilności da impuls innowacji w segmencie podróży służbo… […]
[…] Panek – lider car-sharingu i elektromobilności da impuls innowacji w segmencie podróży służbo… […]