Parlament Europejski zatwierdził plany wprowadzenia tzw. paszportu covidowego

paszport-covidowy-parlament-europejski
fot. Facebook PE

W głosowaniu nad projektem wprowadzenia wspólnego certyfikatu zdrowia dla Unii Europejskiej 540 europosłów poparło rezolucję w tej sprawie, przy 119 przeciwnych i 31 wstrzymujących się. Zaświadczenie to, umożliwiające swobodne podróżowanie po terenie wspólnoty, miałoby obowiązywać maksymalnie 12 miesięcy.

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE – pisze PAP.

Certyfikat jeszcze przed wakacjami

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską „cyfrowego zielonego certyfikatu”. Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówi, że jest to „kluczowy krok naprzód w kierunku swobodnych i bezpiecznych podróży tego lata”.

„Parlament chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych. Państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych szczepionką dopuszczoną do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) (obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen), uważają posłowie. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach” – czytamy w komunikacie PE.

Dane osobowe

Świadectwa mają być weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE. Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych przysługujących im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Dostępność szczepionek

Posłowie podkreślają, że szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być produkowane na dużą skalę, w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie. Posłowie są również zaniepokojeni poważnymi problemami wynikającymi z nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw przez firmy.

Po głosowaniu na sesji plenarnej, Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES), przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich i sprawozdawca, powiedział: „Musimy wprowadzić w życie certyfikat EU COVID-19, aby przywrócić zaufanie ludzi do Schengen, podczas gdy my kontynuujemy walkę z pandemią. Państwa członkowskie muszą w bezpieczny sposób skoordynować swoje działania i zapewnić swobodny przepływ obywateli na terenie UE. Szczepionki i testy muszą być dostępne i bezpłatne dla wszystkich obywateli. Państwa członkowskie nie powinny wprowadzać dalszych ograniczeń po wejściu w życie certyfikatu.”

Międzynarodowy certyfikat zdrowia. Szansa czy zagrożenie dla turystyki? [PODCAST #4]

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center