Patriotyzm gospodarczy w turystyce jest możliwy
O tym, że patriotyzm gospodarczy w turystyce to budowa mody na wypoczynek w Polsce, rozwój edukacji turystycznej, pomoc polskim przedsiębiorcom w byciu konkurencyjnymi , mówili uczestnicy debaty otwierającej I Forum Promocji Turystycznej zorganizowane przez portal WaszaTurystyka.pl.
Podczas I Forum Promocji Turystycznej organizowanego przez portal WaszaTurystyka.pl odbyła się krótka debata współorganizowana z Gazetą Polską „Czy patriotyzm gospodarczy możliwy jest w turystyce?”. Prowadząca była Aleksandra Świkszcz.
Oto niektóre wypowiedzi.
Minister Dawid Lasek powiedział m.in. „Patriotyzm gospodarczy w turystyce może istnieć.
Tworząc marki lokalne absorbujemy cała lokalną gospodarkę wokól tej marki.
Patriotyzm gospodarczy w turystyce to także próba budowy mody na turystykę krajową. Elementem i środkiem do budowy tej mody ma być Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych, który będzie inspirował lokalnych przedsiębiorców do włączania się w projekty turystyczne.
W kształtowaniu patriotyzmu gospodarczego ważny jest też system edukacji turystycznej na każdym poziomie. Jesli ludzie odpowiedzialni za obsługę turystyczną w regionie nie będą znali swoich miast, gmin, to nie będą się utożsamiać z miarką.
Poseł Marcin Horała: „Patriotyzm gospodarczy w turystyce jest możliwy, choc nie jest tak oczywisty, jak w innych branżach. Turystyka nie jest tak niezbędna do życia jak jedznie, ubranie i można przeżyć całe życie bez wyjazdów. Patriotyzm gospodarczy to promocja turystyczna Polski na zewnątrz czyli to, co robi do tej pory choćby Polska Organizacja Turystyczna, ale i promocja wewnątrz. Patriotyzm gospodarczy to przekonywanie Polaków do wypoczynku w Polsce, co jest oczywiście trudne, bo nie wszystko, co chcieliby zobaczyć, można zobaczyć w Polsce.”
Michał Lipiński, dyrektor konkursu „Teraz Polska”: „Patriotyzm gospodarczy to w turystyce wieloletnia praca u podstaw polegająca na prowadzeniu akcji informacyjnych i promocyjnych. To między innymi edukowanie dzieci i młodzieży, że korzystanie z polskich produktów po prostu się opłaca, przynosi wzrost gospodarczy i w efekcie lepsze płace w przyszłości. Trzeba pokazywać, co mamy piękne w Polsce, ale żeby to robić, trzeba najpierw samemu je poznać.”
Na role edukacji w wyższych szkołach turystycznych zwrócił uwagę także zabierający z sali głos Julian Jędrzejczak właściciel biura „Fatra”, który podkreślił: „Nasza młodzież powinna jak najwcześniej wyjeżdżać za granicę, by porównywać, by zdać sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języków obcych. Turystyka to dziedzina interdyscyplinarna, trzeba znać geografię, kulturę, historię, języki obce.”
Monika Hiszpańska reprezentująca Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, dodała: „My uwielbiamy Polskę, ale nie mamy jao agenci możliwości jej sprzedawania. My żyjemy z prowizji, nie możemy sami wyszukiwać ofert na stronach internetowych hoteli, bo prawo nie pozwala nam samodzielnie narzucać prowizji. Tymczasem oprócz jednego touroperatora (Neckermanna – przyp. Red.), nie ma Polski w katalogach. Nas agentów jest w Polsce tysiące, w każdym centrum handlowe są co najmniej dwa, trzy biura. Prowadzimy małe sklepiki z ofertą turystyczną i nie możemy sprzedawać Polski. To boli. Bo chcemy tę polską ofertę sprzedawać i nie wiemy, jak to robić legalnie. Czy rząd myśli nad wypracowaniem systemu, który ułatwiłby nam to?”
Minister Lasek odpowiedział: „Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych będzie rozwiązaniem tego problemu. Pakietowane oferty marek będą sprzedawane w taki sam sposób, jak obecnie sprzedawane są oferty zagraniczne. Teraz nie mamy pakietów, które można zaproponować touroperatorom polskim i zagranicznym.”
Bartłomiej Walas, wiceprezes POT zwrócił uwagę na inny problem: „Konieczne jest wspieranie polskich przedsiębiorców na podobieństwo tego, co robią inne rządy europejskie. Na przykład hotelarze greccy otrzymując po upływie wysokiego sezonu znaczne upusty na podatki. W innych krajach hotelarze narażeni na brak dochodów poza sezonem otrzymują pewną formę zasiłków. Pamiętajmy, że czynnikiem decydującym o wyjazdach jest cena. Polskie produkty turystyczne na zagranicznych rynkach stają się mało konkurencyjne cenowo. Patriotyzm gospodarczy powinien polegać na daniu polskim przedsiębiorcom turystycznym możliwości konkurowania z innymi krajami.”
Partnerem debaty był Kapsch Telematic Services, operator systemu viaTOLL.
Patronem Forum Promocji Turystycznej byłoy: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Izba Turystyki
Partnerami były: Art Media, Kurier365.pl, Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Niemiecka Centrala Turystyki, Słowacka Agencja Ruchu Turystycznego, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Citibiznes.com, CSR.pl, Magazyn Turystyczny Wasze Podróże.
{gallery}4435{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
W promocji Mazowsza staramy się być o „krok przed”. Punktem odniesienia są najlepsze regiony turystyczne na świecie
Mazowsze z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, także…
0 Komentarzy9 Minuty
12 grudnia 2024
W tych muzeach Mazowsza dzieci się nie nudzą
Mazowsze to region pełen wyjątkowych atrakcji dla dzieci. To wiele miejsc, gdzie…
0 Komentarzy7 Minuty
11 grudnia 2024
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych – świeże spojrzenie na tworzenie produktów turystycznych
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych to długofalowy projekt Mazowieckiej Regionalnej…
0 Komentarzy4 Minuty
9 grudnia 2024
10 lat z Modą na Mazowsze
Moda na Mazowsze obchodzi 10 urodziny. W tym czasie projekt realizowany przez MROT…
0 Komentarzy5 Minuty
9 grudnia 2024
Aktywna zima na Mazowszu
Oto trzy wybrane propozycje na aktywne spędzenie zimowych dni w Warszawie i na Mazowszu.
0 Komentarzy3 Minuty