Pec pod Śnieżką – klimatyczne serce SkiResortu
W ośrodku Pec pod Śnieżką jest tylko jedna, krótka czarna trasa, a mimo to zaawansowani narciarze uważają tę stację narciarską za jedną z najlepszych w Sudetach. Miejsce oferuje kameralną atmosferę z nartostradami o łącznej długości ponad 14 km.
Pec pod Śnieżką położony podobnie jak Karpacz u stóp najwyższej góry w Karkonoszach, ma kameralną atmosferę, w tutejszych knajpkach podają smaczne jedzenie, a i na nartach też jest, gdzie pojeździć – czeka na nas 15 wyciągów i ponad 14 km nartostrad, w tym kilka sztucznie naśnieżanych i oświetlonych.
Pec jest częścią SkiResortu, oferującego na jeden karnet 50 km nartostrad, w skład którego wchodzi jeszcze Velka i Mala Upa, Svoboda nad Upou, Cerny Dul i Jańskie Łaźnie. Z tym ostatnim ośrodkiem Pec ma połączenie drogą skitourową oraz – w szczycie sezonu – wagonikiem ciągniętym przez mały ratrak. Do wszystkich miejscowości SkiResortu kursują skibusy.
Nartostrady na trzy strony świata
Położony centralnie Pec pod Śnieżką lubią narciarze, bo śniegu tu zwykle najwięcej w całych Karkonoszach, a zróżnicowane nartostrady mają kilka ekspozycji. Te schodzące z Javornika – północną, z Hnedego Vrchu – południową a z kompleksu Zahradky – wschodnią.
Najlepsze z nich to dwie trasy schodzące z Javora (1083 m n.p.m.) o długości 1200 i 1300 m. Początkowo łagodne, po ok 200 m opadają stromo do dolnej stacji orczyków. Tu również na nartach jeździ się przy sztucznym oświetleniu. W dzień warto przejechać na drugą stronę Javora. Jest tam doskonała niebieska trasa dla poczatkujących narciarzy. Ci, którzy po wspięciu się na szczyt mają obawy przed czerwonymi trasami, mogą zrobić pętlę niebieskimi nartostradami przez Zahradky i w ten sposób zjechać do dołu.
Ale najlepsza w Pecu trasa jest gdzie indziej – to wspaniała, urozmaicona nartostrada z Hnedego Vrchu (12115 m n.p.m.) ma 1500 m długości i 317 m różnicy poziomów. Oznaczona jest kolorem czerwonym, ale ma również prawdziwie czarny, stromy wariant.
W Pecu można spróbować swoich umiejętności narciarskich na trasie slalomu giganta z pomiarem czasu lub z radarem do pomiaru prędkości. W snowparku i funparku na Zahradkach zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze mogą spróbować freestyle. Jest też rodzinna i edukacyjna strefa LIVE park Javor z ruchomymi chodnikami, biurem szkoły narciarskiej i wypożyczalnią.
Gondolą na Śnieżkę
W RelaxPark można posmakować jazdy na Alpine Coasterze. To tor bobsjejowy o długości 900 m na zawieszonych 8 m nad ziemią szynach. Jedzie się nim z prędkością dochodzącą do 40 km na godzinę. Ci, którzy do SkiResortu przyjeżdżają na dłużej i wykupią karnet na minimum pięć dni mają możliwość jednego darmowego zjazdu Alpine Coasterem.
Jedną z wielkich atrakcji Pecu jest możliwość wjazdu kolejką gondolową na Śnieżkę. Nie wiodą stąd żadne nartostrady, za to z tej możliwości wjazdu często korzystają skiturowcy. W ogóle w Pecu co rusz natykamy się na skitourowców, bo choć wytyczono tu dwie trasy wyłącznie dla takich narciarzy, to ten wiodący przez najwyższy szczyt Sudetów jest dla nich największą gratką.
Mankamentem w Pecu jest parkowanie aut dla jednodniowych narciarzy. Wielkie parkingi położone są przy wlocie do miejscowości, stamtąd na wyciągi trzeba podjechać skibusem.
Boudy i designerskie hotele
Klimat tej stacji narciarskiej podkreśla mnóstwo uroczych knajpek i schronisk w karkonoskim stylu na stokach, skąd rozpościerają się cudowne widoki na Śnieżkę. Kiedyś tzw. boudy były domostwami drwali ze Styrii, Karyntii i Tyrolu. Sprowadzeni w Karkonosze, na powstałych polanach zakładali enklawy łąkowe, budowali domostwa (tzw. boudy) i hodowali bydło i kozy. Rozwój turystyki zapewnił osadnikom nowe źródło utrzymania. Na początku oferowali turystom nocleg na sianie, potem przystosowywali swoje domostwa do wynajmu pokoi i w ten sposób powstawały chaty, pensjonaty.
Dziś w Pecu pod Śnieżką raczej nie wyśpicie się na sianie. W miejscowości roi się od gustownych hotelików i nowoczesnych designerskich hoteli, z saunami w apartamentach. Tak jest np. w Aparthotelu Svaty Vavrinec. Po sąsiedzku uruchomiono sklep spożywczy dla tych, którzy chcą samodzielnie przygotowywać sobie posiłki a cały obiekt zaprojektowano tak, by narciarze na swój sposób odetchnęli również od swoich dzieci – te mają w obiektach mnóstwo atrakcji, z salami zabaw i gamingowymi.
POWIĄZANE WPISY
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty
29 lipca 2024
Rekordowa pierwsza połowa roku. Czym Maroko przyciąga turystów?
To jedno z najpopularniejszych państw Afryki pod względem turystyki – liczba 14,5 mln…
0 Komentarzy13 Minuty
29 lipca 2024
Smrdáky i Pieszczany – słowackie uzdrowiska, które musisz poznać
Słowacja oferuje wiele atrakcji – od malowniczych krajobrazów przez zabytki, aż po…
0 Komentarzy5 Minuty
26 lipca 2024
Wakacje w Falkensteiner Resort Punta Skala. Sport i relaks dla każdego
Najczystsza woda w przybrzeżnych kąpieliskach w Europie, słoneczna pogoda i bogata siatka…
0 Komentarzy4 Minuty
23 lipca 2024
Skarby i atrakcje słowackiego Spisza
Słowacki Spisz kusi zabytkami z listy UNESCO, wspaniałymi widokami na Pieniny a także…
0 Komentarzy5 Minuty
23 lipca 2024
Druskienniki i Birsztany – litewskie uzdrowiska na wyciągnięcie ręki
O uzdrowisku w Druskiennikach słyszał niemal każdy. Coraz większym zainteresowaniem…
0 Komentarzy4 Minuty
19 lipca 2024
Magdas Hotel: zobacz, jak powstała przyjazna przestrzeń dla uchodźców
W centrum Wiednia, pośród zabytkowych ulic, znajduje się wyjątkowy obiekt – Magdas Hotel,…
0 Komentarzy4 Minuty
27 maja 2024
Żyrardów – śladami postindustrialnego dziedzictwa
Żyrardów, malownicze podwarszawskie miasto, niegdyś centrum przemysłowego, dziś staje się…
0 Komentarzy13 Minuty
16 lutego 2024
Bachledka Ski and Sun – narciarski wypad na południową stronę Tatr
To słowacka stacja narciarska, tuż za granicą z Polską, w której jeździ się na karnet…
0 Komentarzy7 Minuty