Pięć powodów, by odwiedzić teraz Kraków
Każda pora roku jest dobra, by odwiedzić Kraków. To miasto tak bogate w atrakcje, że odwiedzin w nim zawsze będzie za mało. My podajemy 5 powodów, dlaczego warto odwiedzić stolicę Małopolski właśnie teraz.
1. Mało ludzi, bez kolejek i tłoku
Przez covid lub dzięki niemu, Kraków przeżywa sytuację podobną do tej, jakiej doświadczają miasta zabytkowe w całej Europie. Niestety, mimo środka sezonu wakacyjnego, w mieście wciąż jest mało turystów. Hotele mają bardzo małe obłożenie, gości zagranicznych jest tyle, co kto napłakał, zaś krajowi przyjeżdżają na krótko. W muzeach nie ma kolejek prze kasami, nie ma tłoku w salach – nawet z tymi największymi dziełami. Dużo łatwiej o miejsca w kawiarnianych ogródkach i restauracjach.
Przykre to dla miasta, ale przyjemne dla gości. Oczywiście życzymy Krakowowi, by jak najwięcej osób dowiedziało się, że nie ma tłoku i przyjechało do Krakowa… zrobić tłok.
2. Wystawa wszystkich arrasów Zygmunta Augusta
Pisaliśmy już o tej wystawie, ale naprawdę w tym roku mamy wyjątkową okazję zobaczyć wielką kolekcję arrasów. Co więcej powieszone są one w pierwotnych miejscach w komnatach i korytarzach zamkowych, co daje pojęcie o dekoracyjnej roli tych tkanych obrazów przed wiekami. Warto też się przy okazji dowiedzieć, że koszt wykonania 160 arrasów, które przyozdobiły Wawel i miały swą premierę podczas ślubu Zygmunta Augusta w 1553 roku, porównywalny był z rocznym budżetem całego królestwa. Rok 2021 to zatem 100. I 60. Rocznica powrotów arrasów na Wawel – wymarzona okazja, by pokazać szerokiej publiczności wszystkie, które znalazły drogę do domu.
Wystawa potrwa do 31 października.
3. Ogrody królewskie na Wawelu
To miejsce udostępniono zwiedzającym dopiero sześć lat temu. Na ogół zwiedzający Wawel ograniczają się do „klasyki” – Komnaty i skarbiec zamkowe oraz Katedra z Dzwonem Zygmunta i kryptami. Tymczasem tuż obok dziedzińca zamkowego znajduje się zielona perełka – ogrody usytuowane między wschodnią ścianą zamku a zewnętrznym murem Dzięki wieloletnim badaniom przywrócono oryginalny, renesansowy wygląd ogrodu z układem ceglanych ścieżek i regularnych rabat. W ogrodach posadzono m.in. bukszpan, kocimiętkę, lawendę, rutę, margerytki, tojady, malwy, bylice, bazylię, rozmaryn, marzankę, różę francuską. Elementy architektury ogrodowej wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku. Ciekawostką jest także mini-winnica zrekonstruowana także na podstawie dawnych obrazów.
4. Muzeum i pracownia witraży
Tę atrakcję również opisaliśmy, jako nasze tegoroczne nasze odkrycie. Pracownia witraży działa nieprzerwanie od 1908 roku. Przed stu laty współpracowali z pracownią najwięksi polscy artyści, m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffre czy Stefan Matejko (bratanek Jana). Podczas godzinnego zwiedzania poznajemy cały proces tworzenia witraży, możemy spróbować swoich sił w patynowaniu szkła, oglądamy projekty i gotowe witraże autorstwa czterech artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stefana Matejki i Wojciecha Jastrzębowskiego. Duża przygoda estetyczno-historyczna.
5. Odnowiony ołtarz Wita Stwosza
W takich kolorach ołtarz Wita Stwosza oglądali chyba tylko ci, którzy żyli w czasach wielkiego mistrza z Norymbergi. Prawie sześcioletnia renowacja ołtarza sprawiła, że błyszczy on barwami nadanymi w średniowieczu. Trzynastometrowej wysokości dzieło ma powierzchnię całkowitą ponad 866 metrów kwadratowych i mieści się na nim ponad 200 figur wyrzeźbionych w drewnie lipowym. Sama ołtarz wykonany został z drewna dębowego a tło z drewna modrzewiowego. Przed odnowionym Ołtarzem Wita Stwosza można siedzieć i siedzieć, wynajdując coraz to nowe szczegóły i podziwiać nie tylko maestrię rzeźbiarza, ale żywe barwy.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
9 stycznia 2025
MerlinX Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone nagrody dla 100…
0 Komentarzy1 Minuty