Piękna przyroda i fachowe zaplecze – Niemcy to ideał turystyki aktywnej
Jesień wcale nie oznacza pożegnania z podróżami – na tę porę roku idealną propozycją jest turystyka aktywna. A warunków do jej uprawiania nie trzeba szukać daleko. Liczne szlaki rowerowe, piesze wędrówki po terenach niezniszczonych ludzką ręką, a przy tym dobrze przygotowana infrastruktura – wszystko to znaleźć można w Niemczech.
Piękno natury to nie jest w Polsce pierwsze skojarzenie z Niemcami, mimo że turystyka aktywna w tym kraju jest u nas coraz bardziej popularna. Szczególnie wyprawy rowerowe i kajakowe zyskują coraz to nowych zwolenników, jest też gdzie wędrować pieszo. Za Odrą znajdziemy 16 parków narodowych, których łączna powierzchnia przekracza 10 tys. km². Gdy dodać do tego 24 rezerwaty biosfery i 109 parków naturalnych, otrzymamy ogromne bogactwo przyrodniczo-krajobrazowe, cechujące się różnorodnością, unikatowością fauny i flory i zachęcające do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.
Bezcenna przyroda
Tereny cenne przyrodniczo są w Niemczech zgromadzone pod wspólną marką „Nationale Naturlandschaften”, będącą dobrym punktem wyjścia do zaplanowania wyprawy. Na platformie internetowej zgromadzono wiedzę o każdym z chronionych obszarów, dostępna jest interaktywna mapa parków i rezerwatów, podano dane kontaktowe i odnośniki do stron internetowych. Możliwości zwiedzania jest mnóstwo: dobrze oznaczone szlaki piesze, trasy rowerowe, wyprawy konno, spływy kajakowe – w otoczeniu dziewiczej przyrody aktywność to doświadczenie wyjątkowo cenne i wpływające zbawiennie na organizm.
Najstarszy, bo założony w 1970 roku, jest Park Lasu Bawarskiego (niem. Nationalpark Bayerischer Wald), słynący z przepięknych terenów pokrytych lasami górskimi. Z kolei największe jeśli chodzi o powierzchnię są Parki Narodowe Szlezwicko-Holsztyńskiego i Dolnosaksońskiego Morza Wattowego (niem. Nationalpark Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer i Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer – wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). To zupełnie inny, nadmorski krajobraz – zresztą ok. 4/5 terenów wszystkich parków narodowych w Niemczech to przybrzeżne obszary Morza Północnego i Morza Bałtyckiego.
Najbliżej polskiej granicy znajdują się: Park Narodowy Jasmund (niem. Nationalpark Jasmund), Park Narodowy Saskiej Szwajcarii (niem. Nationalpark Sächsische Schweiz), Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (niem. Nationalpark Unteres Odertal), Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft (niem. Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft) i Park Narodowy Müritz (niem. Müritz-Nationalpark). Każdy z nich oferuje możliwość aktywnego zwiedzania. Szczególnie warte polecenia są trasy rowerowe. Na przykład w obrębie Parku Narodowego Müritz i wokół niego znajduje się ponad 230 km oznakowanych ścieżek rowerowych.
Ponad 200 tras na dwóch kołach
Jak wynika z badania 2019 ADFC-Travelbike Bicycle Travel Analysis, 79 proc. Niemców regularnie korzysta z roweru, z czego 52 proc. podczas turystyki rowerowej i 29 proc. do aktywności sportowych (na rowerze szosowym lub górskim). W 2018 roku co drugi Niemiec był na przynajmniej jednej wycieczce rowerowej. Średnia ich liczba to 11 wycieczek na pojedynczego turystę. Łącznie w 2018 roku Niemcy odbyli 258 mln wycieczek rowerowych, zarówno jednodniowych, jak i kilkudniowych.
W Niemczech na turystów czeka ponad 200 tras rowerowych o łącznej długości ponad 70 tys. km. Większość z nich przebiega w pobliżu rzek, co wpływa na ich dużą atrakcyjność i malowniczość. Co ważne, największą długością szlaków dla cyklistów może się pochwalić łatwo dostępna i blisko położona Brandenburgia. Łącznie region ten może się pochwalić siedmioma tysiącami kilometrów dróg rowerowych, z czego najdłuższa – Tour Brandenburg – ma długość 1111 km.
Nocleg dla rowerzysty
Nie ma problemu z dostępem do sprzętu na miejscu. Rowery można wypożyczyć na wszystkich dworcach kolejowych w większości dużych niemieckich miast, w turystycznych regionach również działa coraz więcej wypożyczalni. Często dostępne są w nich również rowery elektryczne, niezawodne rozwiązanie gdy ruszamy w teren bardziej górzysty, albo po wzgórzach winnych – a tras takich również nie brakuje w Niemczech.
Niezależnie od tego, dokąd pojedziemy, znajdziemy przyjazną rowerzystom infrastrukturę. Szczególnie ważne są noclegi – te znajdziemy w bazie obiektów przyjaznych rowerzystom, klasyfikowanych od 1995 roku znakiem jakości ADFC „Bett+Bike”. Ponad 5500 miejsc – od najwyższej klasy hoteli po pola namiotowe – położonych na terenie 4100 miast i gmin w Niemczech, zgromadzono na jednej platformie online www.bettundbike.de oraz w aplikacji mobilnej. Nocując w każdym z nich nie trzeba się martwić o to, że nie będzie gdzie zostawić roweru, wysuszyć mokrych rzeczy czy znaleźć pomocy technicznej. W każdym z obiektów znajdziemy też mapy z trasami rowerowymi.
Unikalne krajobrazy
Dla tych, którzy wolą poruszać się na własnych nogach, Niemcy również są idealnym kierunkiem wypraw. Ponad 200 tys. kilometrów to łączna długość 50 szlaków pieszych różnej kategorii. Są bardzo dobrze oznakowane, wiodą poprzez góry, miasta, nad brzegami morza i przez lasy. Szczególnie popularny, ze względu na urodę, a także bliskość polskiej granicy, jest szlak Malerweg, wiodący przez bajeczny krajobraz Szwajcarii Saksońskiej. Skały z piaskowca w Górach Połabskich to motyw często wykorzystywany w malarstwie romantycznym, a także w popkulturze – często służył jako plan filmowy w filmach hollywoodzkich. To propozycja dla bardziej zaprawionych i sprawnych wędrowców – ale widoki są warte wysiłku.
Nocleg dla piechura
Na licznych trasach pieszych w Niemczech każdy znajdzie zresztą propozycję dla siebie – wszystkie można przeglądać na interaktywnej polskojęzycznej mapie, wystarczy odhaczyć opcję „turystyka piesza” w zakładce „rozrywka & wypoczynek”.
Również wędrowcy mogą liczyć na fachową obsługę w obiektach wyróżnionych certyfikatem „Qualitätsgastgeber Wanderbares Deutschland”. To ponad 1600 miejsc, które specjalizują się w przyjmowaniu turystów pieszych. Personel zna szlaki i potrafi udzielić porad oraz wyposaży gościa w mapę. Na miejscu jest dostęp do ogrzewanej suszarni, apteczki, można kupić lunch w formie gotowego, zapakowanego prowiantu na drogę. Istnieje też opcja zorganizowania dowozu bezpośrednio na szlak, transportu bagażu, rezerwacji kolejnego noclegu. Wszystkie można również znaleźć na interaktywnej mapie.
Turystyka aktywna i piękno natury to opcja całoroczna, nieuzależniona od pogody w takim stopniu, jak wypoczynek nad morzem czy basenem. Dlatego godna uwagi także późną jesienią. Przy dobrze zorganizowanej wyprawie i z fachowym zapleczem powodzenie wyprawy jest pewne nawet gdy na nos spadnie kilka kropel deszczu.
Materiał powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki : www.germany.travel
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty