Pierwsi w Polsce trenerzy przewodnictwa wyszkoleni.
Pierwsze w kraju szkolenie „Train the Trainer” przeprowadzane przez fachowców z World Federation of Tourist Guide Associations a zorganizowamne przez PIT i dofinansowane przez MSiT sobiegło końca.
Celem szkolenia było zapoznanie uczestników ze światowymi standardami pracy przewodników turystycznych opracowanymi przez Federację oraz nauka umiejętności trenerskich potrzebnych do prowadzenia szkoleń. Zajęcia były prowadzone po polsku i angielsku przez trenerów Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych.
Szkolenie „Train the Trainer” trwało 14 dni. Podczas pierwszego tygodnia uczestnicy doskonalili swój warsztat przewodnicki poznając standardy WFTGA w zakresie budowania komentarza krajoznawczego oraz prowadzenia trasy pieszej, autokarowej i muzealnej. Zajęcia stacjonarne miały aktywną formę, uczestnicy dzielili się własnym doświadczeniem i poznawali metody pracy przewodników z zagranicy. Większość zajęć odbywała się w terenie i autokarze, bowiem federacja kładzie nacisk na praktyczną naukę zawodu. Dodatkowo odbyły się wykłady i warsztaty z zakresu obsługi grup z niepełnosprawnościami, turystki odpowiedzialnej, różnic międzykulturowych i psychologicznych uwarunkowań zachowań uczestników imprez turystycznych. Ta część szkolenia zakończyła się trzyetapowym egzaminem.
Drugi tydzień przeznaczony był na naukę umiejętności trenerskich. Głównym celem szkolenia „Train the Trainer” jest bowiem przygotowanie jego uczestników do prowadzenia kursów dla przewodników turystycznych, zgodnie ze standardami World Federation of Tourist Guide Associations. Uczestnicy zapoznawali się ze sposobem projektowania szkoleń oraz poznawali tajniki warsztatu trenerskiego. Główny nacisk został położony na aktywne i praktyczne metodami nauczania. Przyszli trenerzy mogli sprawdzić się w roli trenera przeprowadzając mini-szkolenia dla zaproszonych studentów turystki i rekreacji. Ta część szkolenia zakończyła się 3-etapowym egzaminem.
Obecnie prace egzaminacyjne złożone w Warszawie dotarły do Wiednia, gdzie odbędzie się ich ostateczna ewaluacja. To właśnie w Wiedniu znajduje się siedziba World Federation of Tourist Guide Associations. WFTGA to największa organizacja skupiająca przewodników turystycznych. Zrzesza ponad 200 000 przedstawicieli zawodu z ponad 80 krajów. Jej głównym celem jest nawiązywanie współpracy ze stowarzyszeniami przewodników turystycznych, przewodnikami indywidualnymi i podmiotami kształcącymi kadry turystyki. Dodatkowo Federacja reprezentuje na całym świecie profesjonalnych przewodników turystycznych, dba o promowanie i ochronę ich interesów zawodowych między innymi poprzez budowanie wizerunku profesji przewodnika turystycznego i rekomendowanie korzystania z usług przewodników-profesjonalistów. Federacji zależy także na wprowadzaniu zasad turystyki zrównoważonej i w tym zakresie promuje uniwersalne zasady etyki i kodeks dobrych praktyk w zawodzie przewodnika turystycznego. Celom statutowym służy rozwijanie programu szkoleniowego zwiększanie jakości usług przewodnickich.
Osoby, których prace egzaminacyjne zostaną ocenione pozytywnie w Wiedniu, otrzymają tytuł „Narodowego Trenera WFTGA” i będą mogły prowadzić w Polsce kursy dla przewodników turystycznych zgodnie ze standardami Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych.
Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiedział: „Bardzo nam zależy na wysokim poziomie usług świadczonych przez polskich przewodników turystycznych. Ich praca przekłada się na budowanie wizerunku naszego kraju w oczach turystów oraz satysfakcję z uczestnictwa w wycieczce. Już niedługo Polska zyska trenerów, którzy poprowadzą szkolenia podstawowe i uzupełniające dla przewodników turystycznych, zgodnie ze światowymi standardami kształcenia w tym zawodzie.”
Dominika Nogier, uczestniczka szkolenia, dodał: „Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Chcemy podzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z naszymi koleżankami i kolegami „po fachu”, a także adeptami przewodnictwa turystycznego. W prowadzonych szkoleniach chcemy wykorzystywać nasze, polskie, doświadczenia zawodowe i uzupełniać je światowymi standardami, przekazanymi przez World Federation of Tourist Guide Associations.”
POWIĄZANE WPISY
18 listopada 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych na lato 2025 z lekkim wzrostem
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
15 listopada 2024
Wakacje 2025: niższe ceny i wyższe zainteresowanie wczesnymi rezerwacjami
Zeszłoroczny wzrost wczesnych rezerwacji wakacyjnych przyniósł rekordowe zyski dla branży…
0 Komentarzy6 Minuty
15 listopada 2024
Langkawi czeka na Polaków. Itaka uruchomiła bezpośrednie czartery na egzotyczną wyspę
Pierwszy czarter Itaki na Langkawi, zrealizowany Dreamlinerem PLL LOT, zainaugurowano 28…
0 Komentarzy2 Minuty
14 listopada 2024
50 proc. więcej klientów i nowe kierunki w ofercie – biuro podróży Nekera planuje dynamiczny rozwój
Wzrost przychodów, nowe destynacje i innowacyjne usługi – biuro podróży Nekera świętuje…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Rainbow Tours S.A. umacnia swoją pozycję w Grecji. Nowy hotel White Olive z Aquaparkiem na Kos dołącza do oferty
13 listopada 2024 należąca do Rainbow Tours S.A. spółka White Olive A.E. zakupiła 100…
0 Komentarzy4 Minuty
13 listopada 2024
Górna Austria zaprasza Polaków. Atrakcje dla całej rodziny, zimowe szlaki i zabytki UNESCO
Na początku listopada odbyło się spotkanie dla dziennikarzy z przedstawicielami Górnej…
0 Komentarzy5 Minuty
12 listopada 2024
Fundacja Happy Kids i Rainbow wysyłają mamy zastępcze na wakacje
Pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Bez urlopów, bez L4, bez wolnych…
0 Komentarzy3 Minuty
12 listopada 2024
Biura podróży – powolny spadek cen imprez turystycznych
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
8 listopada 2024
Mauritius powitał pierwszych polskich turystów w sezonie zimowym 2024/2025. Czarterowe loty wystartowały z Warszawy
7 listopada 2024 roku na międzynarodowym lotnisku Sir Seewoosagur Ramgoolam wylądował…
0 Komentarzy1 Minuty