Gwiazdki i wyróżnienia Michelin dla polskich restauracji. Współpraca POT z kultowym przewodnikiem gastronomicznym

Fot. Materiały prasowe

Zakończyła się selekcja polskich restauracji przez renomowany Przewodnik Michelin. Trzech laureatów zdobyło prestiżowe Gwiazdki Michelin, siedem otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 39 restauracji znalazło się w rekomendacjach. To kolejny rozdział w rozwoju rodzimej turystyki kulinarnej, który zostanie uroczyście uczczony podczas ceremonii wręczenia Plakiet Michelin 27 czerwca w Poznaniu.

W tegorocznej, polskiej edycji przewodnika Michelin, pojawiły się 22 nowe lokale, co daje w sumie 49 rekomendowanych restauracji: 18 w Krakowie, 11 w Poznaniu, jedna w Kościelisku i 19 w Warszawie. Wśród nich znajduje się świeżo awansowana, pierwsza w Polsce dwugwiazdkowa restauracja Bottiglieria 1881 z Krakowa.

„Serdecznie gratuluję restauracjom dostrzeżonym i wyróżnionym przez Przewodnik Michelin, które w naturalny sposób stają się gastronomicznymi ambasadorami Polski. To wyjątkowa chwila dla polskiej marki i jej rozbudowy, a także dla rozwoju tego rodzaju turystyki na rynku międzynarodowym. Wierzę, że lokale i szefowie kuchni zapewnią gościom szukającym autentycznych, a zarazem wyrafinowanych kulinarnych przeżyć, najlepszy pokaz polskiej gościnności. Ich wysiłek wyznacza również poziom, do którego dorównać będzie starała się rodzima scena gastronomiczna. Warto zaznaczyć, że poza największymi polskimi miastami uznanie znalazło posiadające bogate tradycje kulinarne na Podhalu Kościelisko” – przyznaje sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Gut Mostowy – pełnomocnik prezesa RM ds. promocji polskiej marki.

Prestiż i możliwość wymiany doświadczeń

Przewodnik pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. W tej edycji Michelin Guide objął swym zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego aż 30 znajdujących się w Europie.

„19 czerwca 2023 roku to znamienita data dla restauratorów trzech miast – Warszawy, Krakowa i Poznania. Jest to przełomowa chwila w historii polskiej gastronomii. Selekcja Przewodnika Michelin 2023 potwierdziła przynależność Polski do grona krajów dbających o dziedzictwo kultury gastronomicznej Europy. Gratuluję wszystkim wyróżnionym restauratorom, a słowa szczególnego uznania kieruję do debiutantów w światowej rodzinie Michelin oraz do gwiazdek polskiej gastronomii. Przynależność do Rodziny Michelin to prestiż, ale też zobowiązanie do corocznej weryfikacji poziomu gastronomicznego szefa kuchni. To również ogromna możliwość wymiany doświadczeń poprzez udział w międzynarodowych projektach zaadresowanych tylko do wyróżnionych” – mówi Maciej Dobrzyniecki, prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej i wyłączny partner Przewodnika Michelin w Polsce.

Czerwony Przewodnik oparty jest o rozbudowany system symboli, opisujących każdy lokal. Dodatkowo, przy restauracjach oznaczonych gwiazdką, umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kulinarnych. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera opłat za umieszczenie obiektu na liście, ale rości sobie prawo do jego wizytacji średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny.

„Dziś rozpoczynamy zupełnie nowy rozdział polskiej turystyki gastronomicznej. Marka Przewodnika Michelin i rekomendacje w nim zawarte to nieoceniony magnes przyciągający miłośników kuchni nie tylko z Europy, ale i całego świata. Podjęcie tej współpracy przez Polską Organizację Turystyczną stanowi ogromne wzmocnienie naszych działań promocyjnych, a w zakresie podróży tego typu, wręcz ich ukoronowanie. Rodzima scena kulinarna to jeden z naszych głównych motywów przewodnich prowadzonych kampanii. Z całą pewnością możemy przyznać, iż połączenie niezapomnianych doznań turystycznych i smakowych stanowi wyśmienite połączenie” – twierdzi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Najwyższe kulinarne standardy

Wydawnictwo międzynarodowe objęło promocją Warszawę, Kraków i Poznań, otwierając drzwi do rozwoju kadr gastronomicznych. Lokale te, dążące do utrzymania najwyższych standardów i zadowolenia wymagających gości oraz inspektorów, będą musiały nieustannie poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności.

„To ogromne wyróżnienie dla Poznania i naszej gastronomii. Pękamy z dumy, że poznańskie restauracje w swoim debiucie, a w szczególności zdobywca Gwiazdki Michelin, dzięki swojej doskonałej jakości dołączają do elitarnego grona wyróżnionych przez Przewodnik. Jestem pewien, iż dzięki temu wyróżnieniu Poznań stanie się dla wielu turystów celem podróży właśnie ze względu na ofertę kulinarną, a fakt, że stolica Wielkopolski staje się „stolicą polskiej gastronomii” nie będzie już nikogo dziwił” – dodaje Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Polska Organizacja Turystyczna liczy na to, że współpraca z przewodnikiem Michelin będzie miała zauważalny wpływ na rozwój branży turystycznej i gastronomicznej oraz, że przyciągnie do Polski inwestorów zainteresowanych tymi rynkami. POT liczy również na promocję polskich miast na całym świecie i przyciągnięcie turystów zagranicznych.

Restauracje wyróżnione przez Przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki:

  • Bottiglieria 1881 (Kraków)

Jedna gwiazdka:

  • Muga (Poznań), NUTA (Warszawa)

Bib Gourmand:

  • Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci
  • Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT
  • Kraków: MOLÁM

Rekomendacje:

  • Warszawa: Bez Gwiazdek, Butchery & Wine, Concept 13, Dyletanci, elixir by Dom Wódki, Epoka, Europejski Grill, Hub.praga, Kontakt, Muzealna, Nobu Warsaw, Nolita, Rozbrat 20, Szóstka
  • Poznań: 62 Bar & Restaurant, A nóż widelec, Delicja, NOOKS, Papavero, SPOT., The Time, Zen On
  • Kraków: Albertina, Amarylis, Artesse, Copernicus, Farina, Fiorentina, Filipa 18, Hana Sushi, Karakter, Kogel Mogel, Pod Nosem, NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak, Pod Różą, Szara, ZaKładka, Zazie
  • Kościelisko: Giewont

POT nawiązał współpracę z Przewodnikiem Michelin. Polskie restauracje po raz pierwszy z osobną publikacją