Pierwsza “turystyczna bańka” w UE. Kraje bałtyckie otwierają dla siebie granice
Od 15 maja na powrót otwarte są granice między Litwą, Łotwą i Estonią. Przyjezdnych z zewnątrz nadal obowiązuje czternastodniowa kwarantanna. Polska nie podjęła rozmów o dołączeniu do „turystycznej bańki”.
Kontrole graniczne między Litwą, Łotwą i Estonią zostały od 15 maja wstrzymane – podaje Reuters. To pierwsze w Unii Europejskiej „turystyczna bańka” po koronawirusie. Określeniem tym nazywane są kraje, które postanowiły otworzyć się na siebie wzajemnie, lecz dalej utrzymywać kwarantannę dla przyjezdnych z zewnątrz.
Kraje bałtyckie dają szansę turystyce
Granice zostały otwarte o północy, znaki nakazujące samochodom zatrzymywać się zostały już zdemontowane.
„Bałtycka bańka turystyczna to szansa dla biznesu na wznowienie działalności, a dla ludzi przebłysk nadziei na to, że życie wraca do normy” – oświadczył premier Litwy Saulius Skvernelis.
Otwarcie granic między krajami bałtyckimi nastąpiło wkrótce po opublikowaniu przez Komisję Europejską wytycznych dotyczących turystyki. Znalazły się w nich między innymi właśnie zalecenia dotyczące otwierania granic. Litwa, Łotwa i Estonia spełniają przesłankę mówiącą o tym, że w pierwszej kolejności w „bańki turystyczne” powinny łączyć się kraje o zbliżonym poziomie rozwoju epidemii SARS-COV2.
Decyzje należą do państw członkowskich
Jeszcze do środy każde z krajów bałtyckich odnotowywało nie więcej niż siedem nowych zakażeń dziennie. Kwarantanna jest w nich stopniowo znoszona od końca kwietnia. W sumie w regionie na skutek koronawirusa zmarło nie więcej niż 150 osób. Litwa, Łotwa i Estonia bardzo szybko zamroziły życie publiczne, wprowadziły kwarantannę na wczesnym etapie rozwoju epidemii.
„Kraje bałtyckie łączy ścisłe partnerstwo, podobny stopień rozwoju epidemii oraz integracja ekonomiczna. Dlatego swoboda poruszania się między ich granicami jest bardzo ważna dla tego regionu” – skomentował Arnoldas Pranckevicius, przedstawiciel Komisji Europejskiej na Litwie.
„Otwieranie granic to decyzje należące do państw członkowskich, a Komisja Europejska oczekuje, że będą o tym ze sobą rozmawiały, koordynowały działania i nie dyskryminowały obywateli innych krajów wspólnoty” – dodał.
Polska nie jest zainteresowana
Kontrole na granicach z Finlandią i Polską zostały również poluzowane, ale wyłącznie dla osób podróżujących w sprawach biznesowych lub edukacyjnych. Jak donosi Reuters, ani Finlandia ani Polska nie spieszą się, by dołączyć do „turystycznej bańki” z bałtyckimi sąsiadami, mimo że otrzymały takie zaproszenia.
„Na pierwszy rzut oka wydaje mi się logiczne, że Polska i Finlandia byłyby dobrymi kandydatami” – powiedział premier Łotwy Krisjanis Karins.
Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, rozmowy o otwarciu granic toczy również część krajów Grupy Wyszehradzkiej – a konkretnie wszystkie oprócz Polski. Zachęty do podjęcia takich rozmów ze strony np. Czech zostają na razie bez odpowiedzi.
Zamykanie granic mało skuteczne?
Coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o tym, że zamykanie granic między krajami UE jest z punktu widzenia epidemii pozbawione sensu. Hiszpania utrzymuje 14-dniową kwarantannę, co skazuje na zagładę tamtejszy biznes turystyczny. Tymczasem na przykład należące do niej Baleary radzą sobie z epidemią doskonale. Na wyspy mogą swobodnie przemieszczać się Hiszpanie z regionów, w których epidemia szaleje, a jednocześnie kwarantanna obowiązuje dla obywateli krajów, w których zakażeń jest mało – zwraca uwagę hiszpański portal branżowy Preferente.com. Więcej sensu miałoby izolowanie skupisk epidemii niż całych krajów.
POWIĄZANE WPISY
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty