PIT: trzeba jasno określić, czy piloci i organizatorzy mogą działać
Piloci, przewodnicy i organizatorzy turystyki nadal nie wiedzą, czy mogą wykonywać swoją pracę, samoloty nie powinny latać w połowie puste, bo to zaburzy konkurencję – podkreśla Polska Izba Turystyki. Izba przekazała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu swoje uwagi do projektu rozporządzenia.
„Odmrażanie” gospodarki nie uwzględniło branży turystycznej – wynika to jasno z uwag do rozporządzenia Rady Ministrów, przekazanych przez Polską Izbę Turystyki. Trwają obecnie konsultacje tego projektu.
Piloci, organizatorzy wyjazdów, w połowie puste samoloty
Izba podkreśla, że nadal nie wiadomo, czy piloci, przewodnicy i organizatorzy turystyki mają prawo świadczyć usługi. Apeluje też o zniesienie wymogu zachowania pustych miejsc w samolotach, gdyż to nie poprawia w żaden sposób bezpieczeństwa podróżnych, a jedynie generuje koszty. Chce także, aby agenci i organizatorzy mogli nadal ograniczać swoją działalność w galeriach handlowych, by nie ponosić kosztów – do czasu otwarcia granic i przywrócenia turystycznego ruchu międzynarodowego.
Poniżej pełna treść listu:
„w związku z opublikowaniem projektu Rozporządzenia Rady Ministrów z 28.05.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Polska Izba Turystyki wnosi, w trybie roboczym, następujące uwagi:
1. § 15 pkt 8 Rozporządzenia
Przepis ten nastręcza kłopoty interpretacyjne dotyczące możliwości wykonywania działalności gospodarczej ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) a także w podklasie 79.12.Z (działalność organizatorów turystyki).
Powodem jest brak precyzji w odniesieniu do zawartego w przepisie terminu „impreza” a konkretnie czy termin ten jest tożsamy z definicją „imprezy turystycznej’ określonej w Ustawie z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. 2017 poz. 2361).
W szczególności dotyczy to oprowadzania grup turystycznych z zachowaniem wszelkich rygorów wynikających z przepisów dotyczących walki z COVID19. Nie widzimy żadnych podstaw do utrzymywania restrykcji dotyczących tych podmiotów gospodarczych, w sytuacji, gdy odmrożona jest organizacja wesel dla nawet 150 osób (w zamkniętym pomieszczeniu) bez konieczności zakrywania ust i nosa. Działalność tych podmiotów w dużej mierze odbywa się na wolnym powietrzu.
2. § 17 pkt 5 Rozporządzenia
Polska Izba Turystyki stoi na stanowisku, że wprowadzenie limitu zajętości miejsc w statkach powietrznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, w liczbie nie większej niż wynosi połowa miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego, nie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów (wprowadzono bardzo restrykcyjne zalecenia dotyczące postępowania przed podróżą lotniczą, w trakcie pobytu pasażera na lotnisku a także inne restrykcje już na samym pokładzie samolotu), i zgodnie z zaleceniami EASA – Europejskiej Agencji d.s. Bezpieczeństwa Lotnictwa nie powinno być wprowadzane.Zastosowanie tych restrykcji doprowadzi jedynie do zaburzenia konkurencji między podmiotami prowadzącego tego typu działalność gospodarczą poprzez uprzywilejowanie zagranicznych linii lotniczych operujących z portów lotniczych usytuowanych w krajach graniczących z Polską. Wnioskujemy o niewprowadzanie tego przepisu.
3. § 19 pkt 1 Rozporządzenia
Polska Izba Turystyki podnosi, że czasowe ograniczenie prowadzenia działalności agentów turystycznych i organizatorów turystyki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w klasie 79.11 i 79.12 powinno być utrzymane co najmniej do czasu otwarcia granic RP i rozpoczęcia lotniczych operacji czarterowych. Działalność tych podmiotów w 98 proc. dotyczy zagranicznej turystyki wyjazdowej.
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Esky.pl: Malta najchętniej wybierana na listopadowe city breaki
Malta stała się najpopularniejszym kierunkiem listopadowych city breaków, wyprzedzając…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
31 października 2024
Itaka nagradza medalistów olimpijskich bonami wakacyjnymi
Biuro podróży Itaka nagrodziło polskich medalistów i ich trenerów za sukcesy osiągnięte…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Itaka podsumowuje sezon 2023/2024 i prezentuje ofertę lato 2025
Itaka podsumowała sezon 2023/2024 i zaprezentowała plany na Lato 2025 podczas cyklu…
0 Komentarzy5 Minuty
27 października 2024
Lato 2025 – ceny na wyjazdy w sierpniu dalej spadają
Analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA wskazuje, że w ubiegłym tygodniu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 października 2024
OSAT zaprezentował agentom egzotyczną ofertę Mauritiusa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) wraz z Mauritius Tourism (MTPA)…
0 Komentarzy2 Minuty
25 października 2024
Ecco Travel organizuje study tour do Chin. Agenci przygotowują się na rosnące zainteresowanie kierunkiem
Ecco Travel organizuje pierwszy, po dłuższej przerwie polski study tour do Chin, który…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
Polacy na zimowe wakacje wybierają egzotyczne kraje. Na czele Indie, Kolumbia i Filipiny
Coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wakacje zimą, a liczba podróżujących…
0 Komentarzy1 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty