PKL pomagają edukować turystów
Organizatorami akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA są Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy. W jej ramach na Kasprowym Wierchu przewodnicy opowiadają o górskiej topografii, ochronie przyrody, tatrzańskich zwierzętach i roślinności, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową, która od 1936 roku wozi turystów na ten górski szczyt.
Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują na Kasprowym Wierchu akcję edukacyjną #STACJAEDUKACJA.
Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL, powiedział: „Dla PKL, jako jednego z organizatorów akcji, ważna i kluczowa jest edukacja turystów na temat właściwego zachowania oraz respektowania zasad panujących w górach. Chcemy odwiedzającym Tatry przekazać wiedzę, która pozwoli jeszcze bardziej poznać i zrozumieć ich naturę. Projekt ma również na celu zwiększenie świadomości na temat poszanowania przyrody. Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich odwiedzających ośrodek PKL Kasprowy Wierch, zarówno wielbicieli Tatr, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z górami.”
Zasady udziału w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA
W cenie biletu na kolej linową na Kasprowy Wierch, bez dodatkowej opłaty można wziąć udział w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA. Wystarczy po wyjechaniu na Kasprowy Wierch podejść do przewodników, którzy czekają na turystów codziennie od godziny 9:30 do 15:30 w oznakowanych miejscach.
Organizatorzy planują także oprowadzanie uczestników zainteresowanych akcją edukacyjną szczytem Kasprowego Wierchu przez przewodników by zaprezentować jak najwięcej szczegółów związanych z tatrzańską przyrodą.
Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, dodał: „W dobie wciąż rosnącej ilości turystów odwiedzających co roku Tatry, stawiamy na edukację. Wierzymy, że jest to najlepszy sposób przygotowania turystów do odpowiedzialnego zwiedzania Tatr, bez szkody dla ich cennych walorów przyrodniczych. Zawsze chętnie angażujemy się̨ we wszystkie wydarzenia edukacyjne. Jesteśmy w Internecie, w szkołach, na rożnego rodzaju eventach lokalnych (i nie tylko), a także w terenie. Jednym z naszych głównych celów jest przekazywanie misji Parku do najszerszego grona odbiorców. Dlatego też aktywnie uczestniczymy i współtworzymy akcję #STACJAEDUKACJA. Ta ulokowana jest na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie co godzinę kolejka wywozi nawet 360 osób. Jest więc kogo edukować.”
W trakcie codziennych spotkań na Kasprowym Wierchu przewodnicy opowiadają turystom o prawidłowym zachowaniu w górach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego by wspólnie zadbać o tatrzańską przyrodę. Akcja edukacyjna może być sposobem do uzyskania koniecznej wiedzy co do właściwego zachowania w górach, choćby podczas nagłego załamania pogody czy spotkania niedźwiedzia w trakcie wędrówki. Słuchacze biorący udział w akcji #STACJAEDUKACJA poznają zasady panujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także jakie trudności mogą napotkać odwiedzających góry i na co zwrócić szczególną uwagę na szlakach.
W ramach akcji edukacyjnej na Kasprowym Wierchu turyści usłyszą od przewodników także ciekawostki związane z ukształtowaniem Tatr, informacje dotyczące najszybszej prędkości wiatru, czy największej pokrywy lodowej, a także wiadomości przyrodnicze opowiadające o gatunkach zwierzą i roślin występujących tylko w Tatrach.
Miłośnicy tatrzańskiej fauny i flory z pewnością uzyskają odpowiedzi nawet na najbardziej szczegółowe pytania – dowiemy się na jaką największą odległość potrafi skoczyć kozica górska w dal lub wzwyż, czy jaką temperaturę ciała mają świstaki.
Przewodników na Kasprowym Wierchu, bardzo łatwo rozpoznać. Ich charakterystycznym znakiem jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #STACJAEDUKACJA oraz oznaczeniami PKL i TPN. Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.
Polskie Koleje Linowe rozpoczęły budowę kolei widokowej nad Soliną
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Travelist.pl: grudzień rekordowym miesiącem rezerwacji
Koniec roku sprzyjał planowaniu, w tym także podróży. Jak pokazują dane portalu…
0 Komentarzy3 Minuty