Plan odbudowy turystyki w Tajlandii: 32 mln zagranicznych turystów w 2024 roku

Występy artystyczne towarzyszące TTM Plus 2022
Występy artystyczne towarzyszące workshopowi TTM Plus 2022 / fot. MM

Tajlandia poluzowała restrykcje covidowe, zniosła obowiązkowe testy PCR dla zaszczepionych, wystartowała z nową kampanią promocyjną i zaprosiła do Phuketu biura podróży z całego świata na trzydniowy workshop TTM Plus 2022. Wyznaczono konkretne etapy odbudowy turystyki przyjazdowej – w 2024 roku Tajlandia chce przyjąć 80 proc. liczby zagranicznych turystów z roku 2019.

„Thailand Travel Mart Plus 2022 to jedno z najważniejszych wydarzeń dla biznesu turystycznego w Tajlandii, a jego organizacja zbiega się w 2022 roku z otwarciem kraju na turystów od 1 czerwca i startem nowej kampanii promocyjnej pod hasłem „Amazing Thailand. New Chapter” – mówił Thosaporn Sirisumphand, prezes Thailand Tourism Authority, podczas uroczystej inauguracji TTM Plus 2022. Wydarzenie odbyło się w dniach 8-10 czerwca 2022.

Trzy dni dla branży na wyspie Phuket

TTM został zainaugurowany przez Tourism Authority of Thailand w 2001 roku i odbywa się za każdym razem w innym miejscu w Tajlandii. Jest to przede wszystkim workshop, podczas którego tajscy hotelarze mają szansę odbyć spotkania stolikowe z organizatorami turystyki z całego świata. Wydarzenie odbywa się też w wersji online. W sumie na workshop przyjechało 222 kupujących 42 krajów, oprócz Chin. 55 biur podróży z tego kraju wzięło udział w wydarzeniu zdalnie. Kupujący odbyli spotkania z 263 sprzedającymi po stronie tajskiej. Spotkaniom przy stolikach towarzyszyła konferencja, podczas której zaprezentowano nową kampanię promocyjną Tajlandii, a także nowe trendy w turystyce. W TTM wziął udział jeden organizator turystyki z Polski – Itaka. Część czołowych polskich touroperatorów planuje zimą 2022/23 wznowić czarterowe połączenia do Tajlandii.

Tegoroczna edycja workshopu odbywała się na wyspie Phuket, która prawie w całości żyje z turystyki. Lokalizacja została wybrana po to, aby pokazać, że wszystkie hotele, atrakcje turystyczne, są już otwarte i czekają na gości zagranicznych. Biura podróży biorące udział w TTM miały możliwość zwiedzania regionu podczas wycieczek towarzyszących i poznania dalszych zakątków Tajlandii po zakończeniu części oficjalnej. Każdy wieczór podczas wydarzenia poświęcony był integracji: od kolacji w restauracji Suay Cherngtalay (z gwiazdkami Michelin) poprzez imprezę przy basenie w hotelu Blue Tree aż po wieczór w parku wodnym Andamanda Phuket.

Wieczór dla kupujących w parku wodnym Andamanda
Wieczór dla biur podróży w parku wodnym Andamanda / fot. MM

Łatwy wjazd do Tajlandii od 1 czerwca

„Turystyka międzynarodowa w Tajlandii stanęła całkowicie w miejscu z powodu pandemii koronawirusa, a podróże krajowe były mocno ograniczone z powodu restrykcji sanitarnych, których stopień zależał od władz poszczególnych regionów. TTM Plus 2022 to pierwsza okazja, by przywrócić dawną atmosferę w branży turystycznej po pandemii. A dla biznesu, po wprowadzeniu ułatwień w podróżowaniu do Tajlandii, do odnowienia kontaktów i nawiązania nowych, by zaoferować klientom aktualny produkt” – powiedział Pipat Ratchakitprakan, Minister Turystyki i Sportu w Tajlandii.

Droga do otwarcia turystyki w Tajlandii była długa i składała się z kolejnych etapów otwierania kraju, od propozycji spędzenia w tym kraju urlopu na kwarantannie, poprzez projekt „Sandbox”, który zakładał stopniowe otwieranie się Tajlandii region po regionie, aż po dopuszczenie wjazdów z jednodniową izolacją po przejściu testu PCR po przylocie. Od 1 czerwca do Tajlandii można wjeżdżać z certyfikatem pełnego szczepienia bądź testem PCR w przypadku braku szczepienia. Należy też wypełnić formularz wjazdowy, wydrukować go i zabrać ze sobą.

Uroczyste otwarcie TTM Plus 2022
Uroczyste otwarcie TTM Plus 2022 / fot. MM

Konkretny plan odbudowy turystyki

Jak podał Siripakorn Cheawsamoot, wiceprezes TAT ds. komunikacji, przez siedem dni od otwarcia Tajlandii dla zaszczepionych, do kraju wjechało 150 tys. turystów. Dla porównania, w całym 2021 roku kraj odwiedziło 428 tys. turystów z zagranicy. W 2022 roku Tajlandia liczy na to, że przychody z turystyki wyniosą 1,5 bln bat (ok. 41 mln euro), z czego 625 mld bat ma przynieść turystyka krajowa, zaś 882 mld bat – międzynarodowa.

Hostessy na TTM Plus 2022
Hostessy na TTM Plus 2022 / fot. MM

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku kraj odwiedziło 1,3 mln osób, przy czym tendencję wzrostową obserwowano za każdym razem, gdy poluzowywane były restrykcje covidowe. W samym maju odnotowano 545 tys. wizyt turystów zagranicznych (od 22 maja do Tajlandii można było wjechać robiąc test PCR po przylocie).

TAT szacuje też, że w lipcu i sierpniu Tajlandię odwiedzi 500 tys. zagranicznych turystów miesięcznie, a w okresie od października do grudnia liczba ta ma wzrosnąć do miliona miesięcznie.

Z jeszcze większym optymizmem TAT patrzy na rok 2023, w którym zamierzam odbudować 50 proc. ruchu turystycznego z 2019 roku, przyjmując 20 mln turystów zagranicznych. Przychody z całej turystyki wyniosłyby wtedy 2,4 bln bat (ok 66 mln euro). Tajowie spodziewają się, że w 2024 uda się osiągnąć 80 proc. liczby turystów zagranicznych z 2019 roku i przychody z turystyki na poziomie 3 bln bat (ok 82 mln euro). 64 proc. tej kwoty miałaby generować turystyka międzynarodowa.

Rozmowy stolikowe na TTM Plus 2022
Rozmowy stolikowe na TTM Plus 2022 / fot. MM

Nowa, „filmowa” kampania promocyjna

Aby osiągnąć takie wskaźniki, TAT rusza z nową kampanią promocyjną pod hasłem „Amazing new chapters”, przekonując, że w Tajlandii znaleźć można wszelkie rodzaje doznań i walorów, od A do Z, od autentyczności po zero waste. Wśród tych, na które kampania kładzie szczególny nacisk, znalazły się: natura, kuchnia, przeżycia, zabawa, miłość i „thainesse”, co można przetłumaczyć jako „tajskość”.

Zauważając coraz większą popularność filmów na kanałach typu VOD (video on demand), Tajlandia wyprodukowała spoty promocyjne stylizowane na teasery filmowe. Każde z haseł kampanii zostało przedstawione w estetyce innego gatunku filmowego – „miłość” jako dramat, „thainesse” jako thriller. Spot promujący „naturę” zaczyna się jak horror i nawiązuje do serii „Szczęki”, lecz kończy się dobrze, a tytułowa natura pokazana jest jako przyjazny żywioł, który odrodził się i wzmocnił podczas pandemii. Grafiki promocyjne kampanii również przypominają plakaty filmowe, a na każdym z nich znajdziemy hasło „starring YOU”, co ma sugerować, że każdy turysta odwiedzający Tajlandię może się poczuć jak bohater własnej opowieści.

Zrównoważony rozwój i zaproszenie dla cyfrowych nomadów

Tajlandia podkreśla też, że zamierza obrać kierunek turystyki zrównoważonej pod hasłem BCG – bio economy, circular economy, green economy. Dla gastronomii zainaugurowano projekt we współpracy z TOCA (Thai Organic Consumer Association), mając na celu zachęcenie do korzystania z organicznych produktów, żywności tworzonej w sposób ekologiczny.

Doświadczenie z czasu pandemii zachęciło też Tajlandię do stworzenia przyjaznych warunków dla tzw. cyfrowych nomadów, czyli osób np. z branży IT, które mogą pracować całkowicie zdalnie z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Tajlandia jest dla nich atrakcyjna jako miejsce cechujące się niskim kosztem życia i atrakcyjnymi cenami najmu nieruchomości, dobrą kuchnią i ciekawą kulturą, którą można poznawać w czasie wolnym od pracy. TAT tworzy nową stronę internetową, która ma dostarczać niezbędne informacje dla osób zainteresowanych tego typu pobytem. 10 maja 2022 wprowadzono wizę pobytową na 10 lat w cenie 50 tys. baht. Wśród promowanych miejsc atrakcyjnych dla cyfrowych nomadów, osób na emeryturze i wszystkich, którzy mogą sobie pozwolić na zamieszkanie przez dłuższy czas w Tajlandii znajdują się: Phuket, Chang Mai i Ko Pha-ngan.