Polacy chętnie odpoczywają w Niemczech

AG

W 2014 roku Polscy turyści odwiedzający Niemcy wykupili 2 448 115 noclegów, to o 246 576 więcej niż roku 2013 (wzrost o 11,2 proc.). Liczone są tutaj noclegi w hotelach i na campingach. Wydali oni o ok. 19 mln euro w hotelach więcej niż rok wcześniej.

Tomasz Pędzik, dyrektor polskiego oddziału Niemieckiej Centrali Turystycznej (DZT), podkreślił: „Taka liczba noclegów wykupywanych przez polskich turystów była przez nas zakładana na rok 2020, osiągnęliśmy więc wynik z pięcioletnim wyprzedzeniem. Od roku 2014, kiedy DZT rozpoczęła działalność promocyjną na rynku polskim, zanotowaliśmy 160 proc. wzrost liczby kupowanych noclegów. Co dala nas szczególnie ważne, w ubiegłym roku aż 43 proc. Polaków odwiedza Niemcy w celu wypoczynkowym. 37 proc. przyjeżdża w celach służbowych a 20 proc. w odwiedziny.”

W ośmiu landach niemieckich zanotowano ponad 100 tysięcy noclegów Polaków. Największe wzrosty, w porównaniu z rokiem 2013, zanotowano w Hamburgu – 43,1 proc., Szlezwiku-Holsztynie – 26,4 proc. i Nadrenii-Palatynacie – 21,4 proc.
Największy udział w rynku noclegów wykupywanych przez Polaków mają: Bawaria – 17 proc., Nadrenia-Palatynat – 13,3 proc., Berlin – 12,4 proc., Badenia-Wirtembergia – 11 proc., Dolan Saksonia – 9,2 proc.

Spośród Polaków przyjeżdżających w celach wypoczynkowych, aż 47 proc. ma mniej niż 34 lata. Oni najczęściej odwiedzają wielkie miasta (m.in. oczywiście Berlin), jeżdżą na zakupy, na clubbing, na koncerty, wielkie imprezy.

W roku 2030, według prognozy DZT, liczba noclegów wykupywanych przez Polaków ma wzrosnąć o 110 proc, do 4,6 mln. Polacy będą na dziesiątym miejscu na świecie, a na ósmym w Europie. Wyprzedzimy Belgów i Duńczyków, nas zdystansują Rosjanie.

Tomasz Pędzik przedstawił założenia akcji promocyjnej DZT.
Oprze się ona na dwóch wielkich filarach: miastach i kulturze (podtematami są tutaj: kuchnia, wydarzenia, zabytki UNESCO, zamki, parki i ogrody, muzyka i przedstawienia, zakupy oraz muzea) oraz turystyce aktywnej (podtematami są: aktywność, wędrówki, turystyka rowerowa, wellness, trasy turystyczne, degustacje win, itp). Ważnym elementem akcji promocyjnej ma być turystyka zrównoważona oraz turystyka bez barier.

W 2015 roku tematem naczelnym będą tradycje i zwyczaje.

Tomasz Pędzik skomentował: „Tradycja jest jednym z dziesięciu głównych powodów przyjazdu do Niemiec. Chcemy się skupić na trzech segmentach: kulinariach a wic kuchniach regionalnych i winach, żywej tradycji a więc jarmarkach, festiwalach, świętach oraz rękodziele. O tym, jak wielką wagę do tradycji na przykład kulinarnych, powiedzą te liczby: w Niemczech wyrabia się 300 gatunków chleba, 1 500 rodzajów kiełbasy, istnieje 1 400 browarów i ponad sto dwa tysiące winnic.”

Dodatkowo, w tym roku DZT chce kontynuować promocje 25-lecia zjednoczenia Niemiec oraz niemieckie trasy turystyczne (ponad 150 w całym kraju).
Ważna rolę w promocji i informacji o Niemczech odgrywa strona internetowa www.germany.travel, udostępniająca informacje w 30 językach, w tym w polskim.