Polacy polubili internet w podróżach
95 proc. Polaków korzysta z internetu podczas podróżowania, 56 proc. planuje przy jego pomocy wyjazdy.
Zgodnie z najnowszych raportem przygotowanym przez GfK na zlecenie PayPal, tego lata większość obywateli Europy Środkowo-Wschodniej coraz częściej korzysta z internetu planując wakacyjny wyjazd. Większość z nich planuje jednak tradycyjny urlop w lipcu i w sierpniu. Uśredniając, tylko 9 proc. obywateli tego regionu już podróżowało w pierwszej połowie roku, natomiast 11 proc. czeka na przeceny we wrześniu. Ten ostatni okres jest szczególnie popularny w Polsce. Jednocześnie, w Europie Środkowo-Wschodniej jest dość duża grupa osób, która zdecydowała się nie jechać na wakacje w tym roku – 15 proc. Polaków, 24 proc. Greków, 16 proc. Czechów i 15 proc. Węgrów podjęło właśnie taką decyzję i wynik ten jest porównywalny do danych z zeszłego roku.
Współcześni turyści mają niezwykle dużo możliwości wyboru wakacyjnej miejscówki. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają jednak swoje lokalne preferencje. Grecy należą do najbardziej tradycyjnych narodów i większość badanych decyduje się zatrzymać w hotelu (74 proc.). Polacy i Węgrzy dużo częściej doceniają zalety niezależności, którą oferuje wynajem domów i apartamentów wakacyjnych – to popularne rozwiązanie w obu tych krajach (odpowiednio 34 proc. i 33 proc.). Pobyty u przyjaciół bądź rodziny stają się coraz mniej popularne w Polsce. W zeszłorocznym badaniu taka opcję wybrało 50 proc. Polaków, a w tym jedynie 39 proc..
Na wybór wakacyjnej miejscowości wpływa równocześnie kilka zmiennych, ale to cena jest dla większości narodów najważniejszym czynnikiem – wybrało ją 64 proc. Greków, 61 proc. Węgrów, 55 proc.Polaków i 47 proc. Czechów,. Dodatkowo, Polacy biorą pod uwagę opinie swoich znajomych i przyjaciół (48 proc.), odległość od turystycznych atrakcji (25 proc.) i popularność lokalizacji wśród innych turystów (13 proc.).
Chociaż lokalizacja i wiarygodność wybranego miejsca są ważne, Polacy przyglądają się również udogodnieniom oferowany na miejscu. 22 proc. planuje podróż z dziećmi i sprawdza ofertę dla rodzin w danym ośrodku, podczas gdy 14 proc. chce zabrać ze sobą zwierzaka sprawdzając jednocześnie ułatwienia w tym zakresie. Ze wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, Polacy są najbardziej przywiązani do takich usług jak dostęp do telewizora czy żelazka w pokojach, możliwość prania/pralni na miejscu. Ten aspekt jest ważny dla 24 proc. z nich. Wszystkie przebadane kraje sprawdzają również możliwość podłączenia się na miejscu do Wi-Fi – jest to ważne dla 53 proc. Polaków, 36 proc. Czechów, 55 proc. Greków i 48 proc. Węgrów.
Większość konsumentów Europy Środkowo-Wschodniej chce wziąć dwa tygodnie wolnego na czas letnich wakacji – takiej odpowiedzi udzieliło 44 proc. Polaków, 37 proc. Czechów, 24 proc. Greków i 24 proc. Węgrów. Ci, którzy decydują się jedynie na 7 dni wolnego, znajdują się na drugim miejscu (jest to wybór 24 proc. Polaków, 25 proc. Czechów i 14 proc. Węgrów), z Grecją jako wyjątkiem, gdzie najpopularniejsze są urlopy 7 dniowe, z wynikiem na poziomie 36 proc.. Węgrzy są narodem, którzy najczęściej planują wziąć ponad 14 dni wolnego (50 proc.), w przeciwieństwie do Greków, wśród których znajduje się spora grupa, która planuje wziąć mniej niż tydzień urlopu (22 proc.).
Analiza pokazała również, że większość z nas stara się nie być zbyt rozrzutna – Węgrzy są najostrożniejsi i większość z nich (51 proc.) planuje wydać na wakacyjne podróże do 1100 złotych. Grecy (29 proc.), Polacy (34 proc.) i Czesi (27 proc.) chcą wydać podobną kwotę. 39 proc. Polaków chce zmieścić się w budżecie od 1100 złotych do 2200 złotych, a 20 proc. zakłada, że przekroczy tę sumę, ale nie wyda więcej niż 4400 złotych. Tylko 6 proc. Polaków chce wydać na wakacjach więcej.
Konsumenci z Europy Środkowo-Wschodniej pokryją większość swoich wakacyjnych wydatków za pomocą gotówki. Ten sposób płatności wybiera 68 proc. Polaków, 79 proc. Greków, 70 proc.Węgrów i 63 proc. Czechów.
Dość duża grupa polskich podróżnych polega również na kartach kredytowych i przelewach bankowych, z jednoczesnym wzrostem popularności internetowych systemów płatniczych takich jak np. PayPal. Liczba osób, które zdecydowały się pokryć większość wydatków za ich pomocą podwoiła się od zeszłego roku w każdym z przebadanych krajów. Co więcej, 30 proc. Polaków (tak samo, jak w zeszłym roku), 10 proc. Czechów (wzrost o 3 proc. w porównaniu do 2015 roku), 28 proc. Greków i 12 proc. Węgrów (10 proc. w 2015 r.) dokonało płatności przez PayPal przynajmniej raz w ciągu ostatnich wakacji.
Współcześnie, turyści mają dostęp do tysięcy rozwiązań online, które pomagają odkrywać, porównywać i wybierać najlepsze wakacyjne oferty. Narzędzia internetowe są często wykorzystywane w trakcie planowania wakacji, jak również w trakcie urlopu przez 56 proc. Polaków, 65 proc., Węgrów, 42 proc. Czechów i 39 proc. Greków. Okazało się również, że 78 proc. Polaków za pomocą wyszukiwarek (41 proc.) lub portali podróżniczych takich jak TripAdvisor (29 proc.) nie tylko szuka wakacyjnych ofert, ale także zbiera szczegółowe informacje o wybranym wakacyjnym punkcie docelowym.
W trakcie planowania wakacji szczególnie ważne jest również znalezienie bezpiecznego, szybkiego i wygodnego środka transportu, który pomoże nam dotrzeć do hotelu, campingu lub wymarzonego apartamentu. Podróżnicy w Europie Środkowo-Wschodniej najczęściej decydują się na samochód – 66 proc. Polaków, 69 proc.Węgrów, 58 proc. Czechów i 49 proc. Greków decyduje się właśnie na ten sposób podróży. Polacy dodatkowo podróżują również za pomocą samolotu (17 proc.) i pociągu (12 proc.). Rola internetu nie może być przeceniana również w przypadku planowania podróży lotniczych, gdzie cena biletów jest najważniejszą zmienną dla większości polskich podróżujących (60 proc.). Na kolejnych miejscach znajduję się polityka bagażowa (33 proc.) oraz dobre opinie online (26 proc.), a także możliwość rezerwacji poprzez wyszukiwarki, które od razu pokazują najlepsze ceny.
Internet jest naszym najlepszym przyjacielem nie tylko przed wakacjami, ale także w trakcie nich: 95 proc. Polaków, 95 proc. Greków, 87 proc. Węgrów i 83 proc. Czechów, wchodzi do internetu w trakcie podróży. W czasie wakacji lubimy sprawdzić co się dzieje w mediach społecznościowych (jest to prawda dla 63 proc. Polaków, , 60 proc. Greków, 48 proc. Węgrów i 39 proc. Czechów), ale także wyszukiwać na bieżąco trasy i dojazdy (ta kategoria jest szczególnie popularna wśród Węgrów – 71 proc.), pilnować obowiązków w pracy (najczęściej wskazywane przez Greków – 33 proc.) i robić zakupy. Ostatnia kategoria jest szczególnie popularna wśród polskich turystów (28 proc.).
Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal CEE, powiedział: „Podróże to jedna z tych dziedzin życia, która dzięki internetowi może skorzystać z największej ilości nowych, wspaniałych możliwości. Kilka lat temu, braliśmy po prostu mapę, liczyliśmy z linijką kilometry i jechaliśmy odwiedzić naszych przyjaciół na działce obok jeziora czy w górach. Teraz, możliwości są nieskończone: możemy sprawdzić wszystkie możliwe wakacyjne lokalizacje na TripAdvisor i dzięki geolokalizacji na Instagramie, upewnić się jak naprawdę wygląda wybrana okolica, a nie liczyć na katalogowe fotografie oferowane przez biura podróży. Dzięki Air B’n’B za pomocą jednego kliknięcia możemy wybrać sprawdzony apartament i od razu zarezerwować bilet lotniczy w najlepszej możliwej cenie. Co więcej, równie łatwo możemy zmienić swoje plany już w trakcie podróży – dzięki połączeniu z internetem, zmiana rezerwacji oraz kupowanie produktów i usług jest błyskawiczne i wszystko można załatwić za pomocą jednego kliknięcia dzięki takim usługom jak PayPal One Touch.”
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2025
Powstaje pierwsze Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty