Polska Akademia Lotnicza otworzyła Centrum Symulatorowe dla Załóg Pokładowych

fot. PGL

We wtorek 24 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Symulatorowego dla Załóg Pokładowych w Polskiej Akademii Lotniczej. Będzie to pierwszy w Polsce ośrodek oferujący tak szeroki zakres szkoleń dla personelu kokpitowego oraz pokładowego.

Polska Akademia Lotnicza powstała pod skrzydłami Polskiej Grupy Lotniczej. Jej celem jest propagowanie lotnictwa i szkoleń lotniczych w Polsce w zakresie general aviation, type ratingów i cabin crew. Centrum szkoleniowe dla załóg pokładowych to kolejny element na drodze do stworzenia kompleksowej oferty w zakresie kształcenia personelu pokładowego.

W otwarciu wziął udział Maciej Małecki, Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zarząd i Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej oraz Zarząd Polskich Linii Lotniczej LOT.

„Proszę przyjąć wyrazy uznania dla wszystkich Państwa zaangażowanych w rozwój Polskiej Akademii Lotniczej. Dzisiejsze spotkanie jest ważną datą dla obecnych i przyszłych kadr branży lotniczej w Polsce. Jest dowodem na to, że po zapaści spowodowanej pandemią, Spółki zrzeszone pod skrzydłami Polskiej Grupy Lotniczej, nie tylko przetrwały ten czas, ale mają wizję i perspektywę dalszego rozwoju” – powiedział Maciej Małecki podczas swojej przemowy.

„Podniesienie jakości szkolenia załóg, a co za tym idzie bezpieczeństwa i jakości operacji lotniczych jest celem, do którego nieustannie dążymy. Budowa nowoczesnego centrum szkoleniowego to również szansa na powiększenie możliwości biznesowych naszej grupy. Dlatego cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy zakomunikować kolejny, ważny etap w rozwoju Polskiej Akademii Lotniczej, jakim jest otwarcie Centrum Szkolenia Załóg Pokładowych” – powiedział podczas otwarcia centrum symulatorowego Bartosz Piechota, wiceprezes Polskiej Grupy Lotniczej.

W nowo otwartej bazie symulatorowej zainstalowano cztery urządzenia: Cabin Emergency and Evacuation Trainer Boeing B737, Door Trainer Boeing B787, Door Trainer Embraer 190 oraz Fire Trainer. Symulatory będą używane do szkolenia personelu pokładowego w zakresie procedur standardowych i awaryjnych.

Pierwszym oficjalnym klientem, korzystającym z nowych urządzeń szkoleniowych w centrum symulatorowym Polskiej Akademii Lotniczej, będzie personel pokładowy Polskich Linii Lotniczych LOT, a pierwsze szkolenia rozpoczną się już w połowie lutego br.

„Dzięki urządzeniom treningowym znajdującym się w Polskiej Akademii Lotniczej będziemy mogli zaoferować personelowi pokładowemu wysokiej jakości realistyczne szkolenia z zakresu procedur standardowych i awaryjnych. Makieta szkoleniowa i symulatory drzwi dają możliwość przeprowadzania ćwiczeń z obsługi wyjść awaryjnych w trybie normalnym i awaryjnym, zjazdu po trapie, przygotowania pasażerów do lądowania awaryjnego, przeprowadzenia ewakuacji oraz postępowania załogi w przypadku pożaru, zadymienia czy dekompresji. Urządzenia wyposażone są w ekrany, które bardzo realnie symulują różne sytuacje, jakie mogą się zdarzyć podczas wszystkich faz lotu. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować naszemu personelowi szkolenia przeprowadzone w warunkach realistycznie oddających środowisko pracy, których głównym celem jest przygotowanie załóg na różnorodne sytuacje jakie się mogą zdarzyć podczas lotu” – wyjaśnia Agata Smuk, zastępca dyrektora ds. szkolenia personelu pokładowego w Biurze Szkolenia Załóg PLL LOT.

Zanim powstała Polska Akademia Lotnicza, przy ulicy Jutrzenki w Warszawie, od 2015 roku funkcjonowało LOT Flight Academy, centrum symulatorowe oraz biuro szkoleniowe dla adeptów lotnictwa i pilotów, które obecnie stało się częścią Polskiej Akademii Lotniczej. W planach rozwojowych LFA i PAL jest obecnie zakup Full Flight Simulator, technologicznie zaawansowanego symulatora lotu.

„Naszą misją jest promowanie lotnictwa i kreowanie przestrzeni, w której pasjonaci awiacji będą mogli posiąść niezbędną wiedzę oraz umiejętności do realizacji marzeń o lataniu. Naszym celem jest propagowanie i szerzenie lotnictwa we wszystkich grupach społecznych. Chcemy również ograniczyć konieczność wyjeżdżania za granicę pilotów, którzy muszą odbyć szkolenia podtrzymujące uprawnienia. Jest to jeden z głównych kierunków, w którym Akademia ma się rozwijać w najbliższych latach” – powiedział Jerzy Makula, prokurent Polskiej Akademii Lotniczej.

W zakresie szkoleń lotniczych Polska Akademia Lotnicza dysponuje obecnie 11 samolotami pod brandem LOT Flight Academy, w tym ośmioma jednosilnikowymi i trzema dwusilnikowymi oraz symulatorami przeznaczonymi dla pilotów: Boeing B737, Embrear 190, ALSIM ALX. Akademia oferuje pełen zakres szkoleń lotniczych – od licencji turystycznej PPL, przez zawodową CPL, aż do licencji pilota liniowego, czyli ATPL oraz szkolenia na typ (tzw. type rating) na wszystkie samoloty użytkowanie przez Polskie Linie Lotnicze LOT (B787, B737, EMB) oraz DHC8.

W ramach LFA funkcjonują również dwie bazy szkolenia praktycznego: w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Toruniu. W przyszłości akademia planuje rozszerzenie działalności na inne typy statków powietrznych.