Polska Izba Turystyki chce certyfikatów dla pilotów wycieczek
Ustawa o deregulacji wchodzi w życie i do początku przyszłego roku, każdy będzie mógł być pilotem a biuro będzie mogło każdego zatrudniać jako pilota.
W dniu 23 lipca 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 829 została opublikowana ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Zgodnie z jej zapisami od 1 stycznia 2014 roku deregulacji ulegnie zawód pilota wycieczek. Podobnie jak w przypadku deregulacji innych zawodów, tak i w tym było tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. Niezależnie do ich poglądów, ustawa wchodzi w życie i do początku przyszłego roku, każdy będzie mógł być pilotem a biuro będzie mogło każdego zatrudniać jako pilota. Środowisko turystyczne było przeciwne tego typu postanowieniom i teraz, po fakcie, próbuje jakoś zaradzić luce, jaka powstanie od stycznia. Różne środowiska myślą o tym, by organizować własne szkolenia, wydawać własne dyplomy, certyfikaty poświadczające o zdobytych umiejętnościach pilota. Wyścig o zdobycie ewentualnego rynku ludzi chcących – mimo, że ustawa tego od nich nie wymaga – wykazać się jakimś papierkiem, rozpoczął się. Nic dziwnego, ze dołączyły do niego dwie organizacje z założenia zainteresowane tematem.
Polska Izba Turystyki i Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa podpisały podczas warszawskich targów TT Warsaw porozumienie w sprawie przyszłej certyfikacji przewodników. Oto najbardziej istotne fragmenty:
Tomasz Rosset, sekretarz generalny PIT powiedział: „Ważna jest dla nas sprawa pewnego przyspieszenia działań. Mamy sygnały o podobnych inicjatywach. Inne organizacje, szkoły, stowarzyszenia również myślą o wydawaniu podobnych certyfikatów. Jeśli byśmy nie przyspieszyli naszej akcji, bo jeśli nasz projekt będzie najlepszy i pierwszy na rynku, inne albo nie przyjmą się albo będą po prostu zbędne. W kwestii certyfikatów, to będzie szybszy, ten może być lepszy. Mamy te przewag e, że nasz projekt jest przygotowany przez fachowców zarówno z naszej strony, jak i Polskiej Federacji Pilotażu i Przewodnictwa. Chcemy szybko wprowadzić nową jakość, zapełni ona w pewien sposób lukę po wejściu w życie deregulacji. Oczywiście, nie będziemy mogli zmusić biur do zatrudniania ludzi z certyfikatami, ale po pierwsze, mamy sygnały do samych pilotów, ze potrzebują jakiegoś potwierdzenia swoich umiejętności; po drugie – certyfikaty nasze są szansą dla ludzi młodych chcących rozpocząć przygodę z zawodem pilota. Zamierzamy prowadzić akcję promującą nasze certyfikaty wśród branży, w szkołach turystycznych, w środowiskach pilockich. Już niedługo wyszkolimy pierwszych asesorów, którzy poprowadzą dalsze szkolenia i weryfikacje pilotów. A optymizm co do tego, ze projekt jest dobry opieram na tym, ze autorem jego w dużej mierze jest fachowiec najwyższej klasy, kształcący od lat kadry na potrzeby turystyki, m.in. dla biura Rainbow Tours jednocześnie szef Zespołu ds. Certyfikacji Pilotów, Rezydentów i Animatorów, Radosław Szafranowicz – Małozięć. Myślimy również o podobnych certyfikatach dla przewodników oraz rezydentów i animatorów. Szkolenia dla animatorów robią niektórzy touroperatorzy i oni zdają sobie sprawę z zasadności naszego pomysłu”.
Ryszard Nowak z Polskiej Federacji Pilotażu i Przewodnictwa dodał: „Uważam, że certyfikat spełni swoją rolę, kiedy prace nad nim będą wspólnym dziełem PIT i PFPiP. Podpisanie listu intencyjnego jest dopiero początkiem. Musimy teraz do pomysłu przekonać zarówno przedstawicieli biur podróży, jak i ludzi ze środowiska pilotów. Jestem optymista, ale podkreślam powodzenie projektu jest uzależnione od wspólnej naszej działalności na rzecz jego powodzenia.”.
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Esky.pl: Malta najchętniej wybierana na listopadowe city breaki
Malta stała się najpopularniejszym kierunkiem listopadowych city breaków, wyprzedzając…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Itaka nagradza medalistów olimpijskich bonami wakacyjnymi
Biuro podróży Itaka nagrodziło polskich medalistów i ich trenerów za sukcesy osiągnięte…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Itaka podsumowuje sezon 2023/2024 i prezentuje ofertę lato 2025
Itaka podsumowała sezon 2023/2024 i zaprezentowała plany na Lato 2025 podczas cyklu…
0 Komentarzy5 Minuty
27 października 2024
Lato 2025 – ceny na wyjazdy w sierpniu dalej spadają
Analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA wskazuje, że w ubiegłym tygodniu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 października 2024
OSAT zaprezentował agentom egzotyczną ofertę Mauritiusa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) wraz z Mauritius Tourism (MTPA)…
0 Komentarzy2 Minuty
25 października 2024
Ecco Travel organizuje study tour do Chin. Agenci przygotowują się na rosnące zainteresowanie kierunkiem
Ecco Travel organizuje pierwszy, po dłuższej przerwie polski study tour do Chin, który…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
Polacy na zimowe wakacje wybierają egzotyczne kraje. Na czele Indie, Kolumbia i Filipiny
Coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wakacje zimą, a liczba podróżujących…
0 Komentarzy1 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty
21 października 2024
Korea Południowa z Nekera – dobry kierunek na urlop
Marzysz o wyjątkowych wakacjach, które połączą nowoczesność z tradycją? Szukasz…
0 Komentarzy7 Minuty