Polskie Koleje Linowe: bez plastiku na Kasprowym
Less Waste Kasprowy to edukacja, ale i realne działania. Polskie Koleje Linowe chcą przyczynić się w ten sposób do zredukowania produkcji odpadów na terenie ośrodka PKL Kasprowy Wierch. Troska o tatrzańską przyrodę to jeden z priorytetów działań spółki, o którym przypominają także ambasadorzy akcji edukacyjnej PKL Odpowiedzialnie w góry!
Polskie Koleje Linowe wprowadzają w najwyżej położonej restauracji w Polsce – Poziom 1959 na Kasprowym Wierchu – ekologiczne i przyjazne środowisku sztućce i naczynia. Wszystkie plastikowe akcesoria są sukcesywnie wymieniane na certyfikowane odpowiedniki przystosowane do recyclingu.
Turyści mogą korzystać m.in. z ekologicznych słomek, drewnianych mieszadełek, i sztućców oraz biodegradowalnych kubków PLA wykonanych z mączki kukurydzianej.
Na terenie ośrodka PKL Kasprowy Wierch pojawią się też oznaczenia zachęcające do działań proekologicznych z grafiką Kasprowy Less Waste. PKL planują także rozszerzyć aplikację na telefon PKL Kasprowy Wierch o specjalną zakładkę promującą zachowania less waste.
Patryk Białokozowicz z zarządu PKL, powiedział: „PKL od ponad 80. lat prowadzą działania w bardzo szczególnych lokalizacjach. Zależy nam, by wszelka aktywność turystyczna realizowana była z dbałością o przyrodę. W swoich działaniach zwracamy na to baczną uwagę, edukujemy także turystów, bo troska o środowisko jest naszym wspólnym obowiązkiem. W akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! staramy się pokazać, że każdy z nas może być eko – wystarczą drobne zmiany przyzwyczajeń. Less waste jako ogólnoświatowy trend dbania o przyrodę jest dzisiaj ostatnim dzwonkiem, by ochronić naturę dla przyszłych pokoleń.”
Spółka w wielu swoich działaniach koncentruje się na minimalizowaniu wpływu turystki na przyrodę.
PKL każdego dnia wwożą na szczyt Kasprowego Wierchu wodę. To m.in. dlatego na Kasprowym za skorzystanie z toalety i użycie wody pobierana jest opłata, która pokrywa olbrzymie koszty utylizacji odpadów.
Każdy z turystów wyruszając w góry może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Co możemy zrobić, żeby być eko w górach? Wędrując szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną
z nich jest zabieranie ze sobą śmieci. Na szlakach nie znajdziemy koszy, bo mogłyby przyciągać dzikie zwierzęta i powodować zmianę ich zachowania. W górach warto używać więc opakowań wielokrotnego użytku. Napoje możemy przelać do bidonu, zamiast nosić je w plastikowych butelkach, a prowiant pakować do ekologicznych pudełek śniadaniowych.
Jan Krzeptowski-Sabała, specjalista ds. turystyki w TPN i ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!, podkreślił: “Zabierajmy też ze sobą worki na śmieci. Korzystajmy z nich również, gdy na drodze zobaczymy odpadki pozostawione przez mniej odpowiedzialnych turystów. To od nas zależy, czy szlaki będą czyste i czy będziemy mogli cieszyć się przyrodą. Zwracajmy także uwagę na to, jak zachowują się inni turyści. Ochrona tatrzańskiej przyrody jest przecież naszym wspólnym interesem.”
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty