Polskie start-upy wprowadzają innowacje w wykrywaniu Covid – pomogą globalnej turystyce

Polskie spółki w awangardzie nowych rozwiązań w wykrywaniu Covid. Czy testy ze śliny i Covid Detector pomogą globalnej turystyce wstać z kolan?

W ostatnich dniach  w obszarze testowania i wykrywania Covid ukazały się bardzo budujące informacje. Co ciekawe, dwie z nich pochodzą od niezwykle dynamicznych polskich firm /start-upów.

Genomtec – rewolucja w diagnostyce – test na Covid ze śliny

Zaczynamy od najświeższej nowości. Wrocławski start-up Genomtec, ogłosił przed kilkoma dniami, że otrzymał autoryzację do produkcji i wprowadzenia na rynek europejski covidowych testów na bazie śliny. (raport_10_espi_17_maja_direct_saliva.pdf (genomtec.com)

Wiadomość momentalnie obiegła media. Rozpisywały się o niej portale na całym świecie. Trudno się dziwić, nowatorskie rozwiązanie polskiej spółki posiada bowiem kilka istotnych zalet.

Przede wszystkim niewielka inwazyjność samego badania. Obecnie stosowane wymazy dla wielu osób są drastycznie inwazyjne i mówimy tu o osobach dorosłych, a co mówić o dzieciach.

Na korzyść rozwiązania świadczy też krótki czas samego badania i oczekiwania na wyniki (15 minut), przekłada się to także bezpośrednio na istotnie niższe koszt procedury.

Wydaje się, że światowa/polska branża turystyczna i transportowa czekają na tego typu rozwiązania z otwartymi ramionami.

Genomtec, to nie tylko testy na Covid, ale np. także na Boreliozę

Warto nadmienić, że Genomtec stanowczo podkreśla, iż nie jest jego głównym celem obszar diagnozowania Covidowego, robi je niejako przy okazji. Ambicje i strategiczne cele spółki są dużo większe. Zawierają rewolucje w wykrywaniu wielu utrudniających życie patogenów. Jedną z chorób, jaką wzięto na cel jest m.in. Borelioza.

Nie trzeba wspominać, że także w tym przypadku rysują się elementy synergii z branżą turystyczną. Inwazja kleszczy i obawy turystów w przeszłości istotnie wpływały na decyzje konsumentów co do wyboru destynacji. Teraz leśne destynacje będą mogły zaoferować skuteczne testowanie ? Jest na to realna szansa.

Więcej o tej ultra innowacyjnej spółce można przeczytać we właśnie opublikowanym raporcie kwartalnym.

https://genomtec.com/wp-content/uploads/2021/05/prezentacja-genomtec_q1-2021.pdf

ML System innowator w zaawansowanej fotowoltalice wchodzi w diagnostykę z Covid Detectorem

Kolejny innowacyjny start-up, który zadziwił świat informacjami z obszaru diagnostyki Covid to ML System. Ta spółka pokazała swój autorski projekt Covid Detector.

Pierwsze wyniki urządzenia wskazują na dużą szanse projektu na skuteczną komercjalizacje, także w tym przypadku mamy do czynienia z istotnym skróceniem czasu badania, jak i jego małej uciążliwości dla badanego.

Projektem zainteresowały się już lotniska, testy i prezentacje urządzenia przeprowadzono m.in. na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Film z prezentacji możemy obejrzeć na You-Tubie.

 

Także w tym przypadku testowanie Covid zdaje się nie być jedynym potencjalnym obszarem działania Covid Detectora – informacje z ostatniej chwili pokazują, że spółka myśli o wykrywaniu nowotworów.

Odpowiednie umowy na badania w tym zakresie podpisano właśnie z nowoczesnym szpitalem w Rzeszowie.

Turystyka czeka na innowacje w obszarze testowania

Z pewnością cała branża turystyczna czeka na nowe szybkie nie inwazyjne  testy na Covid, które dodatkowo będą wykrywały równie skutecznie kolejne mutacje wirusa.

To niezwykle budujące, że do progresu w tej dziedzinie przykładają rękę polskie innowacyjne spółki. Ich sukces spowoduje, że polska branża turystyczna i transportowa będą miały łatwy i szybki dostęp do tych innowacji.

Taką tezę zdaje się potwierdzać wspomniana wyżej współpraca ML System z Portem Lotniczym Jasionka.

Trzymamy kciuki za udane wdrożenia powyższych rozwiązań.

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center