Port Łomża powitał II Festiwal „Szanty nad Narwią”
Tradycyjnie już w czwartą sobotę lipca nadnarwiańskie bulwary ugościły licznie przybyłych miłośników tradycyjnej szanty i dawnej pieśni ludzi morza. Uczestnicy festiwalu, który wpisuje się od dwóch lat w wakacyjną ofertę skierowaną do szantymenów z terenu ziemi łomżyńskiej i mazurskiej oraz licznych turystów, mieli okazję zobaczyć na scenie czołowe zespoły polskiej sceny szant.
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, która od lat swoimi przedsięwzięciami stara się promować łomżyńskie bulwary oraz Port Łomża, zaprosiła w tym roku trzy topowe w Polsce zespoły szantowe: Mechanicy Shanty, Flash Creep i Szkocka Trupa.
Zarząd stowarzyszenia dostrzegając zainteresowanie szantami okazane przez łomżyńską publiczność w trakcie ubiegłorocznej imprezy plenerowej, dla uatrakcyjnienia wakacyjnej miejskiej oferty turystycznej oraz upowszechniania wodniackich i żeglarskich tradycji Łomży, wystąpiła we współpracy z MOSIR Łomża z inicjatywą organizacji otwartego cyklicznego festiwalu pieśni żeglarskiej „Szanty nad Narwią”.
Znaczenie festiwalu podkreśliły dodatkowo honorowe patronaty nad imprezą Prezydenta Miasta Łomży i wójta gminy Piątnica.
Wysoki poziom artystyczny wykonawców zaprezentowany w trakcie festiwalu, dowiódł trafności wyboru zespołów, a doskonałe nagłośnienie, którego jakość podkreślali w trakcie swoich występów artyści, tylko dopełniło nastrojowego klimat całości.
Zaprezentowane w trakcie koncertu standardy pieśni morza, jak również nowsze kompozycje z pogranicza folkloru irlandzkiego, szkockiego i angielskiego, podbiły serca uczestników festiwalu. Dowiodły tego także, liczne tego wieczoru bisy i fakt, że publiczność wypuściła ze sceny Szkota, lidera „Mechaników Shanty” dopiero po wielokrotnych bisach i finałowym wykonaniu a’capella „Pożegnania Liverpoolu”.
Do zobaczenia w Łomży za rok
Coroczna realizacja Festiwalu „Szanty nad Narwią” i włączenie się Łomży do ogólnopolskiego kalendarza przeglądów i festiwali pieśni ludzi morza, rozszerzyły ofertę kulturalną skierowaną w okresie letnim do mieszkańców naszego makroregionu oraz jego gości, jak również wsparły promocję walorów łomżyńskich bulwarów i pobliskich atrakcji turystycznych. Potwierdziła to obecność pośród kilkuset osobowej publiczności festiwalu, licznej grupy gości z Ostrołęki, Augustowa, Białegostoku, Olsztyna i okolicznych miejscowości.
Trud organizacji całości przedsięwzięcia możliwy był do udźwignięcia dzięki jego współfinansowaniu jako zadania publicznego, ze środków Urzędu Miasta Łomży. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne wydarzenie podlegało rygorom rejestracji jego uczestników.
Wykonawcy II. Edycji Festiwalu „Szanty nad Narwią”:
Szkocka Trupa – to zespół, który w 2004 r. założył Henryk Czekała „Szkot“, na co dzień lider grupy „Mechanicy Shanty”, a jeszcze wcześniej współzałożyciel Ryczących Dwudziestek. Na koncertach Szkockiej Trupy można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny“, „Cztery piwka“, „Umbriaga“, „Jacht rock’n’roll“ czy „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” i „Miasto” jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane. Bluegrassowe, bluesowe, countrowe, czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają zarówno w kameralnym otoczeniu (tawerna, klub, dom kultury), jak i na dużych, plenerowych imprezach (festiwale, regaty, święta miast).
Flash Creep – zespół oficjalną działalność rozpoczął od koncertu w tawernie „Stary Port” w Krakowie w styczniu 2004 roku. Od tej pory wielokrotnie byli zaproszeni na festiwale m.in. w Białymstoku, Sandomierzu, Mikołajkach, Łodzi, Krakowie, Chorzowie i Poznaniu. Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, stylizacje szantowe, celtycka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie. W 2005 r. w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa zdobyli Nagrodę Wojewody Małopolskiego za najlepszy debiut „Shanties”, a w 2006 – Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za współczesną piosenkę żeglarską („Cukier do ładowni”). W dorobku znane autorskie kompozycje: Nirwana, Sen, Ja wiem, Odyseja, Życie na pół, Dziwny skrzypek, Dziewczyna na brzegu.
Mechanicy Shanty – polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Laureaci licznych nagród na najbardziej znanych festiwalach pieśni morskiej i żeglarskiej w Polsce i za granicą, z niepowtarzalnym wokalistą i autorem tekstów Henrykiem Czekałą – „Szkotem”. Zespół jest także wydawcą profesjonalnych autorskich płyt, a w ich repertuarze poza tradycyjną szantą, znajdują miejsce utwory z pogranicza irish folku, bluegrass”u, country i innych gatunków muzycznych. Autorzy znanych hitów: „Żegluj”, „Marco Polo”, „Herzegen Cecille”, „Maui”, „Pacyfik”, „Dziki włóczęga”, „Green Horn”. Na koncie mają m.in. nagrody za piosenki premierowe, za interpretację szant klasycznych, kilka Grand Prix – m.in. „Shanties 2004”, tytuł zespołu X-lecia, czy te najbardziej cenione – Publiczności.
/LOT Ziemia Łomżyńska/
POWIĄZANE WPISY
17 grudnia 2024
Hilton w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Nowe hotele w sieci Spark by Hilton w Polsce
Hilton otwiera dwa nowe hotele w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Obiekty te, oferujące…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
13 grudnia 2024
SOIT wesprze dzieci w Sudanie Południowym. Zebrano ponad 58 tys. zł
Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel podczas tegorocznej gali Incentive Day…
0 Komentarzy2 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
W promocji Mazowsza staramy się być o „krok przed”. Punktem odniesienia są najlepsze regiony turystyczne na świecie
Mazowsze z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, także…
0 Komentarzy9 Minuty
12 grudnia 2024
W tych muzeach Mazowsza dzieci się nie nudzą
Mazowsze to region pełen wyjątkowych atrakcji dla dzieci. To wiele miejsc, gdzie…
0 Komentarzy7 Minuty
11 grudnia 2024
13 mln pasażerów Ryanair w listopadzie
Ryanair poinformował o wynikach za listopad 2024. Z siatki połączeń skorzystało 13 mln…
0 Komentarzy1 Minuta
11 grudnia 2024
Zmodernizowany Novotel Warszawa Centrum świętuje 50-lecie
Novotel Warszawa Centrum zakończył kompleksową modernizację obejmującą 364 pokoje,…
0 Komentarzy1 Minuty
11 grudnia 2024
48-godzinna promocja w Ryanair – bilety tańsze o 20 proc.
Ryanair wprowadził 48-godzinną promocję, oferując 20 proc. zniżki na podróże w styczniu i…
0 Komentarzy1 Minuty