Postojowe i zwolnienie z ZUS dla organizatorów turystyki procedowane w Sejmie
Podczas drugiego czytania projektu ustawy zwanej tarczą antykryzysową 6.0 posłowie partii rządzącej i opozycji wnieśli szereg poprawek. Dotyczyły one poszerzenia katalogu firm objętych pomocą, ale także zniesienia kryterium PKD i obniżenia progu spadku przychodów do 20 proc. Propozycjami tymi zajmie się komisja sejmowa.
Sejm zajął się dziś projektem tzw. tarczy antykryzysowej, mającej pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przez obostrzenia wprowadzone z powodu epidemii wirusa SARS-COV2. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu projekt został przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Jedną z wprowadzonych poprawek było dodanie do projektu zwolnienia z ZUS dla organizatorów turystyki (za trzy minione miesiące: od lipca do września). Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu pojawiły się kolejne poprawki, wniesione przez posłów koalicji rządzącej i opozycji.
Posłowie upomnieli się o turystykę
Jak się dowiadujemy, jedną z poprawek przedłożonych przez posłankę Teresę Wargocką z PiS, jest uwzględnienie organizatorów turystyki w gronie przedsiębiorstw, którym przysługuje dodatkowe świadczenie tzw. postojowe.
Poprawki złożyli też posłowie opozycji. Wnioskowali m. in. o zniesienie kryterium PKD jako kwalifikacji do otrzymania pomocy oraz o obniżenie progu przychodów uprawniających do ubiegania się o pomoc z 40 proc. do 20 proc. Proponowali również przedłużenie zwolnienia z ZUS do marca 2021 oraz umorzenie w całości subwencji z PFR.
Drugie czytanie ustawy „antykryzysowej” odbyło się w gorącej atmosferze. Po wystąpieniach przedstawicieli klubów poselskich w rundzie pytań głos zabrało 47 posłów opozycji. Wielu z nich wspominało o turystyce jako jednej z najbardziej poszkodowanych branż. Domagali się uwzględnienia pilotów, przewodników oraz agentów turystycznych, hoteli i przewoźników w nowej wersji tarczy.
Piloci i przewodnicy turystyczni poszkodowani
Pytanie związane z branżą turystyczną zadała posłanka Katarzyna Kretkowska z klubu Lewica: „Piloci przewodnicy – ta branża już kiedyś została poszkodowana przez rząd ustawą o uwolnieniu zawodu. Dziś odmawianie tej grupie zawodowej pomocy jest niesprawiedliwe. Postojowe to dla nich być albo nie być, wprowadzenie zakazu zgromadzeń oznacza dla nich zakaz prowadzenia działalności. Niektórzy z tych przedsiębiorców mieli zlecenia ostatnio w 2019 roku” – podkreślała.
Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej apelował: „Czy wiecie, że branża turystyczna, przewodnicy i piloci, nie mają pracy od marca? Pomóżcie tym, którzy uczciwie pracują i płacą podatki!”
„Ustawa zawiera pewne formy pomocy, ale chcemy przywrócenia rozwiązań wprowadzonych wiosną, dość dobrze ocenianych przez przedsiębiorców. Gospodarka to system naczyń powiązanych. Nie można sobie wybrać konkretnych branż i pomagać wybranym. Najbardziej sprawiedliwe jest kryterium spadku przychodów i to o 20 proc. Zniesienie kryterium PKD to daleko idąca poprawka, ale wierzymy, że jest konieczna, by ratować gospodarkę jako całość” – mówiła Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej (PSL, Kukiz’15).
Poprawki znów rozpatrzy komisja sejmowa
W odpowiedzi na pytania posłów głos zabrał Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Jego zdaniem ustawa jest kompromisem między dalszym zadłużaniem gospodarki a pomocą dla przedsiębiorstw. Podkreślił też, że daje ona Radzie Ministrów możliwość rozszerzania pomocy o kolejne branże w drodze rozporządzenia, a nie ustawy. Zapowiadał, że rząd zamierza z tego narzędzia korzystać w stosunku do branż, które są zamykane na skutek epidemii.
Sejm skierował projekt Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ponownie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posiedzenie zaplanowane jest na godz. 18.
Głosowanie w sprawie projektu odbędzie się najprawdopodobniej jutro. Następnie ustawa trafi do Senatu, po czym wróci do Sejmu na posiedzeniu 27 listopada (jest już wpisana w harmonogram prac). W życie wejdzie po podpisaniu przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw.
„Tarcza” na komisji sejmowej: organizatorzy turystyki zwolnieni z ZUS, będzie postojowe
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Esky.pl: Malta najchętniej wybierana na listopadowe city breaki
Malta stała się najpopularniejszym kierunkiem listopadowych city breaków, wyprzedzając…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
31 października 2024
Itaka nagradza medalistów olimpijskich bonami wakacyjnymi
Biuro podróży Itaka nagrodziło polskich medalistów i ich trenerów za sukcesy osiągnięte…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Itaka podsumowuje sezon 2023/2024 i prezentuje ofertę lato 2025
Itaka podsumowała sezon 2023/2024 i zaprezentowała plany na Lato 2025 podczas cyklu…
0 Komentarzy5 Minuty
27 października 2024
Lato 2025 – ceny na wyjazdy w sierpniu dalej spadają
Analiza Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA wskazuje, że w ubiegłym tygodniu…
0 Komentarzy1 Minuty
25 października 2024
OSAT zaprezentował agentom egzotyczną ofertę Mauritiusa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) wraz z Mauritius Tourism (MTPA)…
0 Komentarzy2 Minuty
25 października 2024
Ecco Travel organizuje study tour do Chin. Agenci przygotowują się na rosnące zainteresowanie kierunkiem
Ecco Travel organizuje pierwszy, po dłuższej przerwie polski study tour do Chin, który…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
Polacy na zimowe wakacje wybierają egzotyczne kraje. Na czele Indie, Kolumbia i Filipiny
Coraz więcej Polaków decyduje się na egzotyczne wakacje zimą, a liczba podróżujących…
0 Komentarzy1 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty