POT: zimą Polacy preferują polskie góry

AG

Z danych zebranych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez Kantar TNS w badaniu na tysiącosobowej, reprezentatywnej próbie Polaków wynika, że 77 proc. wyjeżdżających w sezonie zimowym decyduje się na pobyt w Polsce.

W sezonie zimowym 2015/2016 na wyjazd w polskie góry zdecydowało 48 proc., a w góry poza granicami Polski – 10 proc. wszystkich wyjeżdżających.
W tym sezonie 58 proc. respondentów, planuje wyjechać w polskie góry, a w góry zagranicą – 7 proc.

Wypoczynek i sport
Dla większości wyjeżdżających w zimie głównym celem jest wypoczynek i / lub zwiedzanie (po 54 proc. wskazań w ubiegłym i bieżącym sezonie).
Drugim najbardziej popularnym motywem wyjazdów jest uprawianie sportów zimowych (odpowiednio 30 proc. wskazań w sezonie 2015/2016 i 34% w sezonie 2016/2017).
Warto zwrócić uwagę, że odsetek osób wyjeżdżających w tym celu jest znacznie niższy niż wyjeżdżających w góry (30 proc. wobec 58 proc. w ubiegłym i 34 proc. wobec 65 proc. w bieżącym sezonie zimowym).
W ciągu ostatnich trzech lat w wyjeździe w celu uprawiana sportów zimowych wzięło udział zaledwie 6 proc. badanych. Niemal taki sam odsetek (7 proc) planuje wziąć udział w tego typu wyjeździe w ciągu najbliższych trzech lat. Zdecydowanie częściej niż tzw. „statystyczny Polak” w wyjazdach w celu uprawiania sportów zimowych biorą udział osoby młodsze (15 proc. badanych w wieku 15-19 lat i 14 proc. z przedziału wiekowego 20-29 wzięło udział w takim wyjeździe w ciągu ostatnich 3 lat), lepiej wykształcone (12 proc. osób z wykształceniem licencjackim i wyższym), kierownicy i specjaliści (21 proc.), uczniowie i studenci (17 proc.) oraz prywatni przedsiębiorcy (16 proc.), lepiej zarabiający lub mieszkający w gospodarstwach domowych o wyższych dochodach i mieszkający w największych miastach (15 proc. badanych z tej grupy).

Tradycja wyjazdów zimowych
Wśród osób, które ubiegłej zimy wyjeżdżały w celach turystycznych w kraju, tylko 24 proc. nie planuje wyjeżdżać w bieżącym sezonie (dla ogółu respondentów odsetek ten wynosi 80 proc.). W przypadku osób, które w sezonie zimowym 2015/2016 wyjeżdżały za granicę 16 proc. nie planuje żadnego wyjazdu bieżącej zimy, zaś wśród tych, którzy w ubiegłym roku wyjeżdżali w kraju i zagranicą odsetek ten wynosi zaledwie 11 proc.. Równocześnie tylko 2 proc. spośród niewyjeżdżających w zeszłym roku planuje wyjazd w sezonie zimowym 2016/2017.

Najchętniej w hotelu
Najbardziej popularnym miejscem noclegów podczas zimowych wyjazdów w celach turystycznych jest baza noclegowa (hotele, pensjonaty itp.). W ubiegłym roku skorzystało z nich 44 proc., a w sezonie zimowym 2016/2017 planuje skorzystać 49 proc. wyjeżdżających. Spora grupa decyduje się także na pobyt u rodziny lub znajomych (26 proc. w sezonie 2015/2016 i 28% w sezonie 2016/2017). Na wykupienie pakietu pobytowego składającego się z noclegów, wyżywienia i ewentualnie innych dodatkowych usług zdecydowało się w kolejnych sezonach odpowiednio 26 proc. i 20 proc. korzystających z zimowego wypoczynku respondentów.

Sport i dobre towarzystwo
Poprzez wysiłek i fizyczne zmęczenie, uprawiający sporty zimowe na stokach pozbywają się stresu – „odpoczywa głowa”, jak to określiła jedna z uczestniczek badania. Ważny jest również towarzyski aspekt uprawiania sportów zimowych, związany ze wspólnym biesiadowaniem (grzane wino, napój alkoholowy „bombardino”) i sportową rywalizacją na stokach.
Możliwość uprawiania sportów zimowych w górach stanowi – według badanych – główny walor zimy.

Nie w Święta i nie w ferie
Dla Polaków uprawiających sporty zimowe sezon to okres maksymalnie od listopada do kwietnia. Zazwyczaj określają sezon krócej: grudzień-marzec, a nawet styczeń-luty. W przypadku osób wyjeżdżających na narty zagranicę, np. w Alpy sezon to również może być maj, a nawet później.
W ubiegłym roku w terminie ferii szkolnych wypoczywało 28 proc. wszystkich wyjeżdżających; w bieżącym sezonie wyjazd w okresie ferii planuje 39 proc. Zarówno w tym jak i w ubiegłym roku w okresie świąteczno – noworocznym wyjechało lub planowało wyjechać 11 proc. wszystkich wypoczywających poza miejscem zamieszkania. Inny niż święta, Sylwester czy ferie termin wybrało w ubiegłym sezonie 45 proc., a w bieżącym 41 proc. osób, które planują zimowy wypoczynek.
Sezon zimowy to przeciętnie 7-14 dni spędzonych na górskich stokach.

Polacy nie znają polskich gór
Tylko 54 proc. respondentów potrafi spontanicznie wymienić co najmniej jeden ośrodek narciarski. Do najczęściej wskazywanych przez respondentów ośrodków należą: Wisła i Szczyrk (obie miejscowości zostały spontanicznie wymienione przez 20 proc. respondentów), Białka Tatrzańska (przywoływana przez 16 proc. badanych), Kasprowy Wierch (14 proc.) i Krynica Zdrój (12 proc.). Respondenci spontanicznie wymieniali również Czarną Górę i Zieleniec (po 5 proc.), Szrenicę (3 proc.), Pilsko – Korbielów (2 proc.), Dwie Doliny (1 proc.) i Kluszkowce Czorsztyn-Ski (1 proc.).
Również w przypadku tzw. znajomości wspomaganej (podczas wywiadu respondentom pokazano listę ośrodków i narciarskich i proszono o wskazanie, które z nich są im znane chociażby ze słyszenia) Wisła i Szczyrk uzyskały najwięcej wskazań (słyszało o nich odpowiednio 62 proc. i 59 proc. respondentów). Ponad połowa respondentów (53 proc.) kojarzyła również Kasprowy Wierch jako miejsce uprawiania sportów zimowych, natomiast Krynicę Zdrój – 43 proc. badanych. Zdecydowanie mniej ankietowanych znało takie stacje narciarskie jak: Szrenica (20 proc.), Czarna Góra (16 proc.), Zieleniec Ski Arena (13 proc.), Korbielów – Pilsko (11 proc.), Dwie Doliny (8 proc.) i Kluszkowce Czorsztyn Ski (4 proc.).
Aż 15 proc. respondentów nie znało (nawet ze słyszenia) żadnej z wymienionych wyżej stacji narciarskich.