Poznaj atrakcje Kefalonii, klejnotu Morza Jońskiego

Kefalonia Myrtos
Kefalonia / fot. K. Kouzouni / źródło GNTO

Ta zielona wyspa z fantastycznymi plażami i krystalicznie czystą wodą w zielonkawo-niebieskich kolorach zapiera dech w piersiach. Kefalonia to klejnot na Morzu Jońskim, o bogatej historii i tradycji kulturowej. Jest to największa wyspa Jońska, a zieleń jej gór łączy się z błękitem wody, co czyni ją naprawdę wyjątkowym, kochanym przez wielu turystów celem podróży.

Szczyt góry Ainos pokrywają sosny, cyprysy i drzewa oliwne, a u jej podnóża znajdują się winnice, w których produkowana jest popularna odmiana kefalońskiego wina Robola.

Jeśli lubisz snorkeling lub nurkowanie, to dno morskie wokół wyspy z pewnością Cię zadowoli. Możesz nawet mieć okazję spotkać rzadkiego caretta caretta, żółwia morskiego, który schroni się tutaj, a także foki mniszki (monachus monachus). Tradycja kulinarna Kefalonii, historia, tradycyjne wioski, wesołe życie nocne i dziewicze plaże sprawią, że zakochasz się w tej wyspie, znanej z plaży Myrtos i miejsca kręcenia ujęć do Mandoliny Kapitana Corelli. 

Argostoli

Największym miastem i stolicą wyspy jest Argostoli. Jest to miasto zbudowane wokół wzgórza, z miejskim życiem, wypełnione różnego rodzaju rozrywką: sklepy dla miłośników zakupów, kawiarnie, w których można usiąść i odpocząć, bary i plaże w pobliżu. Chociaż Argostoli zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1953 roku, nadal istnieją miejsca, które przedstawiają starą wenecką architekturę.

Możesz zobaczyć stare miasto Krani z Cyklopami; pójść na spacer deptakiem, gdzie przy okazji można spotkać miejscową orkiestrę filharmoniczną, grającą tradycyjne pieśni Wysp Jońskich i możesz zakończyć przechadzkę przy porcie. Odwiedź też Bibliotekę Korgialeneios z rzadką kolekcją książek i rękopisów, działającą jako muzeum sztuki ludowej. Jeśli lubisz nocne życie, możesz znaleźć kluby, w których zabawa trwa do białego rana.

Lixouri

Najbardziej wysuniętym na zachód z dwóch półwyspów Kefalonia jest Paliki. Tutejsze domy zostały poważnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku, ale zostały odbudowane od podstaw, z uwzględnieniem tradycyjnej architektury. Jest to drugie co do wielkości miasto na wyspie, jednak jest to spokojne miasteczko, idealne dla tych, którzy kochają ciszę i spokój. Kawę, ciastka i lokalną kuchnię znajdziesz w porcie i na placu ze słynnymi roślinami figowymi.

Przejdź obok dworu braci Typaldon-Iakovaton, zbudowanego w 1866 r., W którym mieści się Biblioteka Iakovateio (zabytkowy budynek). Niestety, powodu trzęsienia ziemi w 2014 r. budynek ucierpiał i jest tymczasowo zamknięty dla publiczności – trwa jego przebudowa. W środku znajduje się kolekcja 25 000 książek i małe muzeum, w którym przechowywane są trzy chrześcijańskie pergaminy z X, XIV i XV wieku, a ponadto: stare meble, naczynia sakralne i szaty liturgiczne. Odwiedź klasztor Kipouria, gdzie możesz podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie.

Fiscardo

Fiscardo przetrwało niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1953 roku. Większość budynków zachowała swój tradycyjny lokalny koloryt, który przenosi Cię w czasie: wspaniałe rezydencje z eleganckimi balkonami, stare dwupiętrowe domy, dachy wyłożone ciemnoczerwonymi dachówkami, zielone zbocza gór, błękit morza i ogólna sceneria zachwyca. Ta malownicza wioska jest rodzinnym miastem greckiego poety Nikosa Kavvadiasa, który zwykle pisał o morzu.

Jezioro jaskiniowe Melissani

Jezioro jaskiniowe Melissani jest cudem natury i jednym z najbardziej imponujących zabytków na Kefalonii. Znajduje się w Karavomylos, w pobliżu miasta Sami. Melissani została odkryta w 1951 roku i po pracach budowlanych mających na celu udostępnienie jej stała się jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych. Magia krajobrazu ma swoje źródło w zawaleniu się stropu, dzięki czemu odsłonięty został widok na niebo z wnętrza jaskini. Jeśli odwiedzasz ją w ciągu dnia, kiedy słońce jest wysoko i promienie słońca padają na jezioro, sprawia to, że ​​jasnoniebieskie wody lśnią, dając magiczne uczucie ukojenia.

melissani-kefalonia
Jaskinia Melissani / fot. Branko Besevic / źródło GNTO

Assos

W północnej części wyspy, wzdłuż klifów, wśród sosen i cyprysów, zbudowana jest malownicza wioska Assos. Rzadko zbudowany w tradycyjnym kolorze, w imponującym krajobrazie, Assos fascynuje spokojem i prostotą, którą przedstawia. Oprócz wspaniałych wód Assos, w niedalekiej odległości nie można przegapić plaży Myrtos oraz wielu innych malowniczych małych zatoczek, które czekają na odkrycie.

Assos Kefalonia
Assos / fot. Mac McDade / źródło GNTO

Kurkumelata

Najwięksi pasjonaci wymieniają ją jako najwspanialszą wioskę na Bałkanach. Wioska nazywa się Kourkoumelata i leży w południowo-zachodniej części wyspy. Trzęsienie ziemi z 1953 roku zrujnowało Kourkoumelata, ponieważ zniszczyło większość obszarów wyspy, jednak sposób, w jaki ten obszar został odbudowany, jest cechą, która go wyróżnia. Przesiedlenie to nastąpiło z zachowaniem zarówno nowoczesnych zasad urbanistycznych, jak i zachowaniem cech neoklasycznych. Nie można tego przegapić!

Ainos

Górą dominującą na Kefalonii jest Ainos, której szczyt sięga 1628 metrów i jest jedynym parkiem narodowym, jaki można znaleźć na greckiej wyspie. Jodła jest na tej górze rośliną endemiczną. Czarne igły jodły kefalońskiej nadają górze imponujący ciemny kolor. W klifach góry możesz również mieć szczęście zobaczyć małe dzikie konie. Góra jest idealna na wycieczki i wędrówki wśród zielonej przyrody, po szlakach o różnym stopniu trudności.

Szlak na górze Ainos
Szlak na górze Ainos / fot. Yiorgos Ntrahas / źródło GNTO

Gastronomia

Kefalonia słynie także z kuchni. Na wyspie produkuje się żółty ser, ser fetę, oliwę z oliwek, miód i lokalne wędliny. Jest także domem dla wielu pysznych przepisów; tutejsze książki kucharskie to receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Koniecznie spróbujcie słynnego ciasta mięsnego, dania lagoto gotowanego z królikiem i dania sofigado z kozą. Nie można przegapić ciasta z dorsza wypełnionego soloną rybą i skordalii (sosu czosnkowego) z gotowanych ziemniaków w bulionie z dorsza z cytryną lub octem. Koniecznie trzeba też skosztować strapatsady (jajecznica gotowana z pomidorami) i tsigaridii (świeże warzywa gotowane z sosem pomidorowym).

Jeśli masz ochotę na coś słodszego, delektuj się tradycyjnymi słodyczami na wyspie, takimi jak mandoles (migdały z cukrem) i pastokydono (słodycze z puree z pigwy). Nie przegap łyka lokalnego wina; wypij robola, słynne wino Kefalonii, wytrawne białe wino, które pasuje do dobrych tradycyjnych dań. Smacznego!

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr

Epir: nieodkryty, nieskazitelny raj kontynentalnej Grecji