Poznań uczcił wyzwolenie w 1945 roku

Rekonstrukcja walk o Poznań/fot. Robert Unruh

23 lutego w Poznaniu obchodzi się rocznicę wyzwolenia. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyły się oficjalne uroczystości oraz piknik historyczny z prezentacją czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżki pojazdami bojowymi.

Ukoronowaniem obchodów wyzwolenia Poznania była rekonstrukcja Bitwy o Cytadelę ostatni bastion w Bitwie o Poznań. Z tej okazji do Poznania zjechali rekonstruktorzy z wielu miast w Polsce, pasjonaci historii, miłośnicy rekonstrukcji, którzy wraz z mieszkańcami Poznania i gośćmi z kraju i zagranicy mogli zobaczyć widowisko w ramach obchodów wyzwolenia Poznania.

Z broniącymi się Niemcami w Twierdzy Poznań, a taką została w 1945 roku, walczyły oddziały Armii Radzieckiej i oddziały polskich ochotników zwerbowanych z poboru mieszkańców Poznania, w tym również członków Wielkopolskiej AK.

W walkach o Poznań zginęło około 6000 żołnierzy radzieckich i 700 Niemców z czego 100 podczas walk o Cytadelę.

300 rekonstruktorów

Na historycznych zboczach Wzgórza Winiarskiego w pobliżu Cytadeli pruskiego fortu, którego pozostałości można zwiedzać do dzisiaj odbyła się inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z 1945 roku. W inscenizacji udział wzięło około 300 rekonstruktorów w historycznych mundurach i strojach z epoki, oryginalne pojazdy historyczne i unikalne repliki. Wśród strzałów i wybuchów “trup ścielił się gęsto”, podobnie jak 75 lat wcześniej po raz kolejny zdobyliśmy Cytadelę – Poznań  wolny.

Po zakończonej rekonstrukcji zrobiono tradycyjne zdjęcia jej uczestników i odbyły się spotkania z uczestnikami tamtych wydarzeń. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć oryginały oraz zakupić historyczne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy. Na koniec przewidziano spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary. Organizatorem rekonstrukcji było Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”.

tekst i zdjęcia: Robert Unruh