Prezes Emirates: popyt będzie wracał co najmniej 18 miesięcy
Grupa Emirates zarobiła 456 mln dolarów w roku finansowym zakończonym 31 marca. Wyniki finansowe odzwierciedlają już wpływ pandemii koronawirusa – zyski spadły o prawie jedną trzecią. Prezes firmy uważa, że powrót do popytu „przypominającego normalność” potrwa w branży lotniczej nie mniej niż 18 miesięcy.
Zakończony 31 marca rok finansowy przyniósł grupie Emirates zarobek w wysokości 456 mln dolarów, czyli o 28 proc. mniej niż w roku 2018. Przewoźnik obsłużył 56,2 mln pasażerów, czyli o 4 proc. mniej niż w 2018 roku. Przychody wyniosły 28,3 mld dolarów i spadły o 5 proc. Przewoźnik zakończył rok z saldem pieniężnym w wysokości 7 mld dolarów, czyli o 15 proc. wyższym. Na ten wzrost miały wpływ: dobre wyniki grupy do lutego 2020 i spadek cen paliwa lotniczego. Z kolei na spadek zysków – wybuch pandemii COVID-19 w połowie lutego oraz zamknięcie pasa startowego na lotnisku w Dubaju wiosną 2019 roku.
Drastyczny spadek popytu
Z powodu bezprecedensowej sytuacji w środowisku biznesowym wywołanym pandemią COVID-19, dbając o płynność finansową, spółka nie zdecydowała się na wypłacenie dywidendy za zakończony rok finansowy. W poprzednim wysokość dywidendy wyniosła 136 mln dolarów.
“Przez pierwsze 11 miesięcy Emirates radziły sobie dobrze i były na najlepszej drodze, by zrealizować wyznaczone cele biznesowe. Jednak w połowie lutego sytuacja zaczęła się szybko zmieniać z powodu pandemii COVID-19, która rozprzestrzeniła się po świecie. Nagle drastycznie spadł popyt na usługi międzynarodowego transportu lotniczego, kraje zaczęły zamykać granice i wprowadzać restrykcje dotyczące podróży” – skomentował Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes Emirates Group.
Branża podatna na zawirowania
W sumie w roku finansowym 2019-20 capacity Emirates spadło o 8 proc. do 58,6 mld tonokilometrów. Ten spadek grupa przypisuje również przestojowi na lotnisku w Dubaju oraz pandemii koronawirusa.
„Nawet bez pandemii nasza branża zawsze była podatna na działanie licznych czynników zewnętrznych. W ostatnim roku finansowym umacnianie się dolara również wpłynęło na wysokość zarobków w dirhamach. Zapotrzebowanie na fracht lotniczy było dość miękkie, a konkurencja na kluczowych rynkach rosła” – dodał.
W zakończonym roku finansowym grupa zainwestowała 3,2 mld dolarów w nowy sprzęt, przejęcia spółek, nowoczesne obiekty i najnowsze technologie oraz inicjatywy pracownicze. Jednak wysokość inwestycji była niższa niż w rekordowym pod tym względem 2018, kiedy przewoźnik zainwestował 3,9 mld dolarów.
Podczas Dubai Air Show w listopadzie 2019 Emirates złożyły warte 16 mld dolarów zamówienie na 50 airbusów A350 XWB oraz 8,8 mld dolarów na 30 Dreamlinerów. Dostawy grupa spodziewa się w 2023 roku.
Emirates stawia na bezpieczeństwo
Liczebność personelu nie uległa znacznym zmianom, według stanu na 31 marca grupa zatrudnia 105 730 osób.
„Gdy wybuchła pandemia, poczyniliśmy wszelkie starania, by chronić pracowników, a także klientów. To będzie nasz priorytet podczas wznawiania operacji w nadchodzących miesiącach” – powiedział Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum.
„Pandemia będzie miała ogromny wpływ na wyniki w kolejnym roku. Agresywnie tniemy koszty zabezpieczając nasz biznes i planując jednocześnie powrót do działalności. „Spodziewamy się, że zanim popyt na nasze usług wróci do poziomu przypominającego normalność, minie co najmniej 18 miesięcy. W międzyczasie skupimy się na wypracowaniu standardów bezpieczeństwa dla działalności w świecie post-pandemii. Wznowimy działalność tak szybko, jak pozwolą na to okoliczności” – dodał.
POWIĄZANE WPISY
30 grudnia 2024
Lotnisko Chopina w Warszawie: modernizacja zapewni przepustowość dla 30 mln pasażerów
Dzięki planowanej modernizacji i zwiększeniu przepustowości w 2029 roku Lotnisko Chopina…
0 Komentarzy3 Minuty
30 grudnia 2024
Katowice Airport: bezpośrednie loty do La Romany w Dominikanie już wystartowały
W sobotę 28 grudnia 2024 roku z Katowice Airport odbył się pierwszy lot czarterowy do…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy88 Minuty
20 grudnia 2024
Lotnisko Rzeszów-Jasionka zainwestuje ponad 50 mln zł w infrastrukturę i technologie
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka pozyskał ponad 31 mln zł dofinansowania z funduszy…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
PPL i POT będą wspólnie promować polską kulturę i turystykę
PPLS.A. i POT podpisały porozumienie o wspólnej promocji Polski na arenie…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Grupa eSky prezentuje aplikację eSky 3.0. Personalizowane oferty i elastyczne wyszukiwanie w jednym miejscu
Grupa eSky zaprezentowała zaktualizowaną wersję swojej aplikacji mobilnej eSky 3.0…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2024
Wizz Air rozszerza siatkę połączeń z Warszawy. Cztery nowe trasy w 2025 roku
Wizz Air ogłosił dalszy rozwój swojej bazy na warszawskim lotnisku Chopina. W czerwcu…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Linie SAS wracają do Wrocławia. Loty do Kopenhagi w codziennej ofercie
Po kilkuletniej przerwie linie lotnicze SAS wracają do Portu Lotniczego we Wrocławiu,…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Rekordowy listopad na lotnisku Rzeszów-Jasionka: ponad 76 tys. obsłużonych pasażerów
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce obsłużyło w listopadzie ponad 76 tys. pasażerów, co…
0 Komentarzy2 Minuty