Prezes Emirates: popyt będzie wracał co najmniej 18 miesięcy
Grupa Emirates zarobiła 456 mln dolarów w roku finansowym zakończonym 31 marca. Wyniki finansowe odzwierciedlają już wpływ pandemii koronawirusa – zyski spadły o prawie jedną trzecią. Prezes firmy uważa, że powrót do popytu „przypominającego normalność” potrwa w branży lotniczej nie mniej niż 18 miesięcy.
Zakończony 31 marca rok finansowy przyniósł grupie Emirates zarobek w wysokości 456 mln dolarów, czyli o 28 proc. mniej niż w roku 2018. Przewoźnik obsłużył 56,2 mln pasażerów, czyli o 4 proc. mniej niż w 2018 roku. Przychody wyniosły 28,3 mld dolarów i spadły o 5 proc. Przewoźnik zakończył rok z saldem pieniężnym w wysokości 7 mld dolarów, czyli o 15 proc. wyższym. Na ten wzrost miały wpływ: dobre wyniki grupy do lutego 2020 i spadek cen paliwa lotniczego. Z kolei na spadek zysków – wybuch pandemii COVID-19 w połowie lutego oraz zamknięcie pasa startowego na lotnisku w Dubaju wiosną 2019 roku.
Drastyczny spadek popytu
Z powodu bezprecedensowej sytuacji w środowisku biznesowym wywołanym pandemią COVID-19, dbając o płynność finansową, spółka nie zdecydowała się na wypłacenie dywidendy za zakończony rok finansowy. W poprzednim wysokość dywidendy wyniosła 136 mln dolarów.
“Przez pierwsze 11 miesięcy Emirates radziły sobie dobrze i były na najlepszej drodze, by zrealizować wyznaczone cele biznesowe. Jednak w połowie lutego sytuacja zaczęła się szybko zmieniać z powodu pandemii COVID-19, która rozprzestrzeniła się po świecie. Nagle drastycznie spadł popyt na usługi międzynarodowego transportu lotniczego, kraje zaczęły zamykać granice i wprowadzać restrykcje dotyczące podróży” – skomentował Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes Emirates Group.
Branża podatna na zawirowania
W sumie w roku finansowym 2019-20 capacity Emirates spadło o 8 proc. do 58,6 mld tonokilometrów. Ten spadek grupa przypisuje również przestojowi na lotnisku w Dubaju oraz pandemii koronawirusa.
„Nawet bez pandemii nasza branża zawsze była podatna na działanie licznych czynników zewnętrznych. W ostatnim roku finansowym umacnianie się dolara również wpłynęło na wysokość zarobków w dirhamach. Zapotrzebowanie na fracht lotniczy było dość miękkie, a konkurencja na kluczowych rynkach rosła” – dodał.
W zakończonym roku finansowym grupa zainwestowała 3,2 mld dolarów w nowy sprzęt, przejęcia spółek, nowoczesne obiekty i najnowsze technologie oraz inicjatywy pracownicze. Jednak wysokość inwestycji była niższa niż w rekordowym pod tym względem 2018, kiedy przewoźnik zainwestował 3,9 mld dolarów.
Podczas Dubai Air Show w listopadzie 2019 Emirates złożyły warte 16 mld dolarów zamówienie na 50 airbusów A350 XWB oraz 8,8 mld dolarów na 30 Dreamlinerów. Dostawy grupa spodziewa się w 2023 roku.
Emirates stawia na bezpieczeństwo
Liczebność personelu nie uległa znacznym zmianom, według stanu na 31 marca grupa zatrudnia 105 730 osób.
„Gdy wybuchła pandemia, poczyniliśmy wszelkie starania, by chronić pracowników, a także klientów. To będzie nasz priorytet podczas wznawiania operacji w nadchodzących miesiącach” – powiedział Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum.
„Pandemia będzie miała ogromny wpływ na wyniki w kolejnym roku. Agresywnie tniemy koszty zabezpieczając nasz biznes i planując jednocześnie powrót do działalności. „Spodziewamy się, że zanim popyt na nasze usług wróci do poziomu przypominającego normalność, minie co najmniej 18 miesięcy. W międzyczasie skupimy się na wypracowaniu standardów bezpieczeństwa dla działalności w świecie post-pandemii. Wznowimy działalność tak szybko, jak pozwolą na to okoliczności” – dodał.
POWIĄZANE WPISY
14 listopada 2024
Ryanair połączy Katowice z Brukselą
Ryanair uruchomi nowe połączenie z katowickiego lotniska, od 1 kwietnia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
12 listopada 2024
Ryanair uruchamia 48-godzinną promocję. Bilety tańsze o 15 proc.
Ryanair uruchomił dziś (12 listopada) popularną 48-godzinną promocję na zimowe podróże w…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Lotnisko w Jasionce odprawiło milionowego pasażera w 2024 roku
11 listopada lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce odprawiło milionowego pasażera w 2024…
0 Komentarzy2 Minuty
12 listopada 2024
Air Baltic połączył Rzeszów z Rygą
Od 8 listopada 2024 roku z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce można polecieć do Rygi.…
0 Komentarzy3 Minuty
8 listopada 2024
Polscy turyści polecieli do Bahrajnu. Exim Tours uruchomił rejsy z Katowic
Exim tours zabrał pasażerów na pierwszą podróż do Bahrajnu. Premierowy lot wystartował 1…
0 Komentarzy2 Minuty
8 listopada 2024
Emirates wznawiają codzienne loty z Dubaju do Edynburga
Emirates wznowiły codzienne loty z Dubaju do Edynburga. Nowe połączenie jest ósmym…
0 Komentarzy2 Minuty
8 listopada 2024
TAP Air Portugal wznawia połączenia z Lizbony do Manaus
TAP Air Portugal wznowił połączenia z Lizbony do Manaus w brazylijskim stanie Amazonas.…
0 Komentarzy1 Minuty
7 listopada 2024
Ryanair przewiózł 18,3 mln pasażerów w październiku
Ryanair opublikował wyniki za październik 2024. Irlandzki przewoźnik obsłużył w minionym…
0 Komentarzy1 Minuta