Prezes PIT – partie wciąż nie traktują turystyki poważnie
Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystykio cenił wypowiedzi komitetów wyborczych dla portalu WaszaTurystyka.pl (patrz: Wybory a turystyka).
AG: Panie prezesie, jak ocenia Pan odpowiedzi udzielone przez komitety wyborcze na pytania WaszejTurystyki.pl, która z tych wypowiedzi wydaje się Panu najistotniejsza?
PN: Należy podkreślić, że ocena planu, który politycy przygotowali dla turystyki, dokonywana na podstawie odpowiedzi udzielonych przez dwa komitety, jest siłą rzeczy niepełna. Niestety, to że pozostałe komitety nie pokusiły się o udzielenie odpowiedzi świadczy o tym, że turystyka nadal nie jest traktowana poważnie przez polską klasę polityczną. Jej pozycja w debacie publicznej jest niewspółmierna do roli, którą odgrywa w polskiej gospodarce. Turystyka, jako bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu, tworząca stale nowe miejsca pracy i dająca zatrudnienie ludziom młodym, powinna być przez polityków traktowana jako jeden z priorytetów w ich strategii rozwoju Państwa.
Przede wszystkim, cieszę się, że w odpowiedziach na zadane pytania padło sporo konkretnych deklaracji, które po wyborach będą mogły być egzekwowane przez nas, wyborców. W niektórych przypadkach w odpowiedziach komitetów widać zrozumienie istoty poruszanych problemów oraz chęć proponowania rozwiązań. To czego brakuje, to spójna wizja rozwoju turystyki jako jednej z kluczowych dla Polski gałęzi gospodarki. Z odpowiedzi tych widać, że komitety raczej reagują na bieżące problemy czy kwestie poruszone przez Redakcję, nie stanowią natomiast części większej całości, będącej – jak chciałaby życzyć sobie tego branża – planem rozwoju dla naszej branży.
Trudno zdecydować, która z wypowiedzi cytowanych na łamach WaszejTurystyki.pl jest najistotniejsza, ponieważ każde z pytań porusza bardzo ważne dla naszej branży kwestie. Na uwagę zdecydowanie zasługują deklaracje o tym, że konieczne jest zwiększenie nakładów finansowych na promocję turystyki. Bardzo dobrze, że jeden z komitetów widzi potrzebę modernizacji systemu promocji turystycznej naszego kraju.
Zdecydowanie zwróciłbym uwagę na wypowiedzi dotyczące powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Jeden z komitetów otwarcie popiera ten projekt, z wypowiedzi drugiego ciężko to jednoznacznie wywnioskować. Jednak są to deklaracje, które warto zapamiętać i do których z pewnością będziemy mogli się po wyborach odnieść.
Cieszy również fakt, że politycy mają świadomość konieczności doprecyzowania pewnych zapisów Dyrektywy i słusznie diagnozują że to w ich sformułowaniu może kryć się „furtka” dla tzw. szarej strefy. Prace legislacyjne nad nowym prawem turystycznym to jedno z kluczowych zadań dla Sejmu nowej kadencji, dobrze więc, że niektóre z kandydujących partii mają świadomość, jak trudne i odpowiedzialne zadanie przed nimi stoi.
AG: Który z Komitetów – według tych odpowiedzi- wydaje się lepiej przygotowany do rozmów o turystyce?
PN: Myślę, że obydwa Komitety są przygotowane do rozmowy na podobnym poziomie. Bardzo dobrze, że ukazał się materiał obrazujący rozbieżności w proponowanych przez nie rozwiązaniach, szkoda tylko, że obraz ten jest niepełny.
AG: Jak ocenia Pan fakt, że tylko 2 komitety z pięciu, do których się zwróciliśmy, odpowiedziały na pytania?
PN: Oczywiście, postawa komitetów, które uchyliły się od odpowiedzi, źle wróży dla naszej branży. Świadczy o tym, że wiele jeszcze musi się zmienić jeśli chodzi o postrzeganie przez polityków roli turystyki w polskiej gospodarce. Miejmy tylko nadzieję, że nieudzielenie odpowiedzi nie oznacza braku wiedzy, wizji i planu dla turystyki.
Rozmawiał: Adam Gąsior
POWIĄZANE WPISY
25 lipca 2024
Alicja Wójcik Gołębiowska: umowy Ryanair z partnerami sprzedażowymi w Polsce są w toku. Nadal weryfikujemy, kto i jak sprzedaje nasze bilety
Ryanair zapowiadał otwartość na współpracę z touroperatorami oraz agentami turystycznymi,…
1 Komentarz12 Minuty
1 marca 2024
Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024
Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki.…
0 Komentarzy3 Minuty
11 grudnia 2023
Silny złoty sprzyja wyjazdom zagranicznym
Końcówka 2023 roku może skłaniać do planowania zagranicznych wyjazdów. Wszystko dlatego,…
0 Komentarzy6 Minuty
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
1 Komentarz20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
1 Komentarz14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty
7 maja 2021
Prezes Tourist Polska: konkurencja na turystycznym rynku krajowym się zacieśnia
Na razie nie poddaliśmy się wojnie cenowej, ale czujemy jej oddech na plecach. Duzi…
0 Komentarzy7 Minuty