Projekt ustawy ułatwi otrzymanie odszkodowania, ale i ochroni rząd przed roszczeniami przedsiębiorców
Do Senatu wpłynął projekt ustawy odszkodowawczej, stworzony z myślą o firmach, które ucierpiały na skutek lockdownu oraz o Skarbie Państwa, który może mocno ucierpieć na skutek rozpędzającej się lawiny pozwów od przedsiębiorców, którym uniemożliwiono działalność.
Wyroki sądów administracyjnych uchylające wszystkie kary nałożone na podstawie rozporządzeń „covidowych” dają podstawy do przypuszczeń, że pozwy przedsiębiorców starających się o odszkodowania za lockdown będą rozstrzygane na korzyść powodów. Skoro sądy administracyjne we wszystkich dotychczasowych sprawach orzekły, że wprowadzone rozporządzeniami restrykcje są niekonstytucyjne i nie mają mocy prawnej, roszczenia przedsiębiorców, występujących o odszkodowania i rekompensaty za szkody wyrządzone tymi rozporządzeniami zapewne zostaną uznane za zasadne. Rząd może stanąć wobec konieczności wypłacania miliardowych kwot zasądzanych na rzecz firm, które coraz liczniej decydują się wstępować na drogę prawną.
Lepiej dziś ustawa, niż jutro wyroki sądu
5 listopada, z inicjatywy senatora PiS Krzysztofa Kwiatkowskiego, do Senatu wpłynął projekt Ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jak nieoficjalnie mówi się w branży, jest to projekt cieszący się poparciem obozu rządzącego.
Ma on na celu nie tylko umożliwienie firmom uzyskania odszkodowań, ale przede wszystkim ochronę Skarbu Państwa przed o wiele wyższym kosztem wypłaty odszkodowań na skutek przewidywanych przegranych w sądach sprawach.
„Art. 232 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu. Mimo takiego stanu prawnego, Rada Ministrów nie zdecydowała się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
„Oznacza to po pierwsze, że wszystkie działania organów władzy państwowej polegające na ograniczaniu wolności i praw obywatelskich budzą daleko idące wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją, a po drugie, że rząd unika stosowania instrumentów prawnych, które znalazłyby zastosowanie, gdyby stan klęski żywiołowej wprowadzono.”
Projekt do gruntownej przebudowy
Posiedzenie komisji senackiej w sprawie projektu ma odbyć się w czwartek 28 stycznia 2021 roku. Dziś (wtorek 26 stycznia) odbyło się w Senacie wstępne spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców, w tym z organizacjami turystycznymi. Jak się dowiadujemy, projekt, który możemy przeczytać na stronie Senatu, zostanie w toku prac na komisji gruntownie zmieniony. Na razie jest skrojony na wzór Ustawy z listopada 2002 roku o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
Obecny projekt zakłada, aby „każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, służyło roszczenie o odszkodowanie. Odszkodowanie obejmie wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała. Zostanie ono pomniejszone o równowartość pomocy udzielonej poszkodowanemu na podstawie przepisów przyjętych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Odszkodowanie przysługiwać ma od Skarbu Państwa. Nie będzie ono przysługiwać, jeżeli strata majątkowa powstanie wyłącznie z winy poszkodowanego lub z winy osoby trzeciej.”
Administracja państwowa nie odpowiada na wezwanie przedsiębiorców turystycznych
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty