Promem czy Eurotunelem do Anglii

archiwum aferry.pl

Eurotunel świętuje w tym roku 25 lat, natomiast promy mają dłuższą tradycję. Pierwsze komercyjne przeprawy rozpoczęły się w latach 70tych. Wraz z otwarciem Eurotunelu w maju 1994 wielu myślało, że transport morski na trasie Dover – Calais/ Dunkierka zaniknie. Obecnie Port w Dover, Anglia obsługuje rocznie ok. 13 mln pasażerów, a Eurotunnel przewozi ok 10mln osób. Jak widać, oba sposoby podróżowania przez Kanał La Manche są tak samo popularne. Który jednak wybrać?

Podróż promem przez Kanał La Manche
Najkrótsze połączenie promowe (ok.30km) jest na odcinku Calais (Francja) – Dover (Anglia). Kilku przewoźników promowych, jak DFDS Seaways, MyFerryLink czy P&O Ferries przeprawia pasażerow w 90min. Każdy operator promowy zabiera pasażerow z samochodami. Po wjeździe na prom, należy opuścić pojazd i udać się na pokład z udogodnieniami. Standardowo na promie znajdziemy sklepy wolnocłowe, bary, restauracje, kącik zabaw dla dzieci czy taras widokowy. Po długiej jeździe samochodem z Polski jest to doskonały sposób na relaks i rozprostowanie kości przed dalszą podrożą po Anglii. Średnia cena biletu dla samochodu osobowego plus 4 pasażerów (w tym kierowca) wynosi od ok.100-120zl w jedną stronę. Promy kursują w częstotliwości do 12 przepraw dziennie, średnio co 2 godziny.

Podróż Eurotunelem
Na początku warto zaznaczyć, że Eurotunel nie jest zwyczajnym tunelem. Mieści się pod dnem kanału i jest tunelem kolejowym. Najgłębiej położony odcinek leży na poziomie 100m pod powierzchnią wody. Trasa kolejowa o długości ok 50km przebiega na linii Calais (Francja) – Folkestone, k. Dover. Po odprawie w terminalu kolejowym przewoźnika Eurotunnel wraz z samochodem wjeżdżamy do dużego wagonu. Pociąg jedzie z średnią prędkością 160km/h. Podczas 35min.podroży można zostać w aucie lub z niego wyjść, jednakże oprócz toalety brak w pociągu jakichkolwiek udogodnień. Pociągi Eurotunnelu kursują w częstotliwości do 4 połączeń na godzinę. Średnia cena biletu to ok. 350zl i obejmuje samochód osobowy do 9 pasażerów. Ważne: z Eurotunelu nie mogą korzystać pojazdy z napędem LPG lub hybrydy z gazem. Przejazd Eurotunnelem jest zdecydowanie szybszą i droższą opcją, dzięki której możemy skrócić naszą podróż Anglia – Polska o 1h.
Bilety na promy do Dover czy Eurotunnel warto porównać na stronie AFerry.pl. Niektórzy przewoźnicy oferują teraz bilety flexi, dzięki którym możemy skorzystać z innych przepraw tego samego operatora aż do 72h wcześniej lub później od zarezerwowanej daty i godziny na bilecie. Wykupienie biletu w takiej trafie da nam możliwość wcześniejszego lub późniejszego wjazdu na prom bez dodatkowych kosztów.

Anna Bierla
www.aferry.pl

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center