Prywatnie Polacy preferują noclegi w średnim standardzie

archiwum Ibis.com

Serwis hotele.pl ogłosił wyniki badań preferencji noclegowych Polaków w ostatnich trzech latach. Polacy coraz częściej nocują w obiektach typu pensjonaty czy domy wczasowe i najbardziej lubią 2* i 3*.

Analizie poddanych zostało pięć najczęściej wybieranych przez turystów miast: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk.
Tendencje widoczne od 2012 roku jednoznacznie wskazują, że prywatnie podróżujemy w średnim i niższym standardzie. Świadczy o tym utrzymujący się na stałym poziomie udział procentowy hoteli 3* w wyborach turystów odwiedzających wszystkie pięć miast. Średnio co trzecia rezerwacja dotyczy noclegu właśnie w tej kategorii hotelach. Zbliżony poziom zaobserwować można również w przypadku hoteli z 2*.

Większe wahania hotele.pl zaobserwowały wśród obiektów 5* i 4*. W Warszawie, w 2012 roku. aż 15 proc. stanowiły noclegi w 5*, podczas gdy rok później już 16,5 proc.. Do końca lipca tego roku na hotel najwyżej kategorii w Stolicy zdecydowało się niemal 10 proc. turystów. Z kolei we Wrocławiu to kategoria z największym spadkiem udziału we wszystkich rezerwacjach: z 15,2 proc. w 2012 roku, aż do 4,5 proc. rok później.

W Gdańsku powody do zadowolenia mają właściciele obiektów typu pensjonaty i domy
wczasowe. Udział rezerwacji w nich rośnie nieprzerwanie od 2012 roku., kiedy wyniósł 19,2 proc., rok później już blisko 28 proc., a do końca lipca 2014 roku. to już 39 proc.. Równie wysoką dynamikę w tej kategorii odnotowano w Krakowie, gdzie udział procentowy pensjonatów systematycznie rośnie: w 2012 roku wyniósł 8,6 proc., w 2013r. już 10,5 proc., a do końca lipca tego roku sięgnął niemal 20 proc.

Kinga Fromlewicz z hotele.pl powiedziała: „Wśród podróżujących prywatnie rośnie świadomość dokonywanych wyborów i standardu jaki w zamian otrzymują. Świadczy o tym nie zagrożona od kilku lat pozycja hoteli 2* i 3*, których udział procentowy utrzymuje się na zbliżonych poziomach. W większości to obiekty, gdzie stosunek jakości do ceny jest zadowalający dla klientów, którzy podróżują w opcji ekonomicznej. Polacy rezerwując noclegi zdecydowanie stawiają na przystępną cenę.”