Puszcza Białowieska otwarta. Zakaz przebywania tylko w pobliżu granicy
MSWiA od 13 czerwca wprowadziło 90-dniowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej przy granicy z Białorusią. Puszcza Białowieska pozostaje otwarta dla turystów.
Strefa obejmuje zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze w województwie podlaskim. Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Choć obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, to niektórzy właściciele mniejszych pensjonatów i kwater prywatnych już spotykają się z rezygnacją z rezerwacji od początku czerwca, kiedy po raz pierwszy poinformowano o planach stworzenia tzw. strefy buforowej.
„Rozporządzenie podpisane i opublikowane 12 czerwca w godzinach popołudniowych wymienia dokładnie wszystkie skrzyżowania duktów i puszczańskich trybów, ale nie ma choćby mapy z zaznaczoną strefą zakazaną – mówi Julita Toczyska z Folwarku Stare Masiewo – teraz siedzimy i sprawdzamy z mapą punkt po punkcie. Nasz obiekt nie znajduje się strefie buforowej, ale turyści i tak, po pierwszych informacjach z początku miesiąca wycofują się z rezerwacji.”
Rzeczywiście rozporządzenie z 12 czerwca 2024 r. wymienia np. skrzyżowanie Drogi Browskiej z Trybem Poprzecznym i numery znaków granicznych, które trudno znaleźć w popularnych mapach internetowych. Na pewno z zakazu wyjęta jest Białowieża i Białowieski Park Narodowy, który można zwiedzać na normalnych zasadach. Dostępna jest też popularna wycieczka wąskotorówką z Hajnówki do stacji Topiło.
„Leżymy ok. 3 km od granicy – Jerzy Kaczan właściciel baru Ostatni Grosz znajdującej się przy końcowej stacji kolejki – więc jesteśmy otwarci. Można do nas dojechać także rowerem, ale ruch jest zdecydowanie mniejszy.”
„Duże białowieskie hotele dadzą sobie radę – dodaje pani Julita Toczyska – ale mniejsze obiekty nie przetrwają kolejnych zawirowań. Ja już nawet nie wiem, gdzie i jak walczyć o pomoc.”
Jakie są możliwości rekompensaty dla przedsiębiorców turystycznych?
„Ustalono podstawę prawną, tzw. ustawy kompensacyjnej, która pozwala na wypłacanie rekompensat dla wszystkich podmiotów, które są w strefie. Ustawa działała przez półtora roku w okresie od 2021. Pomoc polega na tym, że podmioty zlokalizowane w tzw. strefie buforowej mogą się starać o rekompensatę w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu, który osiągnęły w terminie poprzedzającym wprowadzenie strefy czasowego zakazu przebywania. Na tej podstawie Wojewoda Podlaski będzie mógł przyjmować wnioski, a następnie wypłacać stosowne odszkodowania, podmiotom znajdującym się w strefie buforowej wskazanej w rozporządzeniu” – mówi Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Nie ma jak dotąd ustaleń co z firmami będącymi w pobliżu strefy, gdzie ruch turystyczny zmalał w drastyczny sposób. A nawet firmy znajdujące się w strefie buforowej nie są z tego zadowolone, bo główna część ich przychodów przypada na miesiące letnie. Wydaje się, że jedynym ratunkiem jest nieodwoływanie wyjazdów przez turystów.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty