Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń: promujmy szczepienia
Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń przyłącza się do apelu Rady POT i Rady Ekspertów ds. Turystyki przy MRPiT, o to, by pilnie wypracować jasne zasady funkcjonowania dla przedsiębiorców, z sektora szeroko rozumianej turystyki oraz branż działających w przemyśle spotkań i wydarzeń.
„Musimy solidarnie wypracować perspektywy prowadzenia działalności w nowych realiach, pomimo różnych wariantów pandemii tak, aby uniknąć ponownych ograniczeń działalności, zachowując jednocześnie priorytetowy poziom bezpieczeństwa zdrowia publicznego” – apelują organizacje branżowe tworzące Radę.
Podkreślą również, że obowiązujące limity dopuszczalnej liczby uczestników spotkań i wydarzeń nadal nie pozwalają na skuteczną odbudowę kondycji tego sektora i realizację rentownych projektów typu targi, kongresy i konferencje, zwłaszcza w martwym sezonowo dla tych branż okresie wakacyjnym.
W efekcie nieadekwatnych w odczuciu członków Rady obostrzeń dla najdłużej zamrożonych sektorów polskiej gospodarki, poziom realizacji usług hotelarskich (zwłaszcza w hotelach miejskich), eventów, incentive travel, koncertów, wydarzeń targowych, kongresów, konferencji czy przewozów grupowych, są rażąco niskie w porównaniu z innymi obszarami gospodarki, które, uwolnione od limitów, wznowiły już w pełni swoją działalność i skutecznie odpracowują straty. Nieefektywne odmrożenie sektora spotkań i wydarzeń na okres wakacji, w zderzeniu z brakiem kontynuacji przez rząd pomocy sektorowej, powoduje, że przedsiębiorcy w nim działający z tym większym niepokojem patrzą w jesienną przyszłość.
Przekaz publiczny o zagrożeniu jesienną falą zachorowań dodatkowo wpływa hamulcowo na powrót do kalendarzy spotkań biznesowych i wydarzeń. W ocenie organizacji branżowych przedsiębiorcy najmocniej dotknięci skutkami pandemii, ani też budżet Państwa nie udźwigną czwartego lockdownu.
Wszystkie trzy grupy z certyfikatu covidowego poza limitami
Członkowie Rady wskazują pilną potrzebę wypracowania jednolitej komunikacji dotyczącej dostępu do usług, wydarzeń i podróży, w oparciu o wszystkie trzy grupy osób, tj. zaszczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych, uwzględnionych już w unijnym certyfikacie covidowym, obowiązującym w całej EU od 1 lipca.
Łukasz Adamowicz, Wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel, powiedział: „W naszej ocenie należy racjonalnie wykorzystać efekty, jakie daje narodowy program szczepień w połączeniu z wdrożonym w całej Unii certyfikatem. Ten przejrzysty instrument już teraz w wielu innych krajach Unii zdaje egzamin jako przepustka umożliwiająca uczestnictwo w koncertach, kongresach czy targach. Warto tu podkreślić, że unijny certyfikat zachowuje charakter unitarny, nie wykluczając żadnej grupy społecznej, przy zachowaniu zgodności z przepisami RODO”.
Małgorzata Musiał-Bzowska, Sekretarz Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, dodała: „Nie wiemy jak długo wirus jeszcze z nami pozostanie i ile mutacji jeszcze ma w odwodzie. Musimy przestać być zakładnikami pandemii i zacząć wspierać się osiągnięciami narodowego programu szczepień oraz możliwościami, jakie dają dostępne techniki testowania, by – dbając o zdrowie publiczne – nie dopuszczać do ponownego unieruchomienia tak wielu sektorów usługowych”.
Zdaniem przedstawicieli przemysłu spotkań i wydarzeń warte rozważenia jest dofinansowanie w Polsce limitowanych testów dla niezaszczepionych (np. 2 testy/os. na miesiąc), tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech. System ten pomógłby opanować ewentualne ogniska zakażeń, które mogą się pojawić w związku z wakacyjnym luzowaniem restrykcji, niezależnie od tempa realizacji narodowego programu szczepień, uwzględniając przy tym prawa tych obywateli, którzy mają medyczne przeciwwskazania do szczepień.
Łatwiejszy dostęp do testów miałby też na celu wykrywanie osób bez objawów, bo około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i może nieświadomie roznosić wirusa. To z kolei z pewnością przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia publicznego, bez konieczności ponownego zamrażania branż i tak już osłabionych 16-miesięcznym lockdownem.
Przedstawiciele Rady podkreślają, że rozwiązania związane z poszerzeniem grup wyjętych z limitów, czy zwiększeniem dostępności testów, powinny iść w parze z dalszym solidarnym wsparciem i promocją narodowego programu szczepień.
Paula Fanderowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce, skomentowała: „Proces szczepień to nadzieja na wyciszenie stanu pandemii, a w efekcie na realizację spotkań i wydarzeń dla coraz większego grona uczestników. Promując wydarzenia konferencyjne, kongresowe, koncerty i wydarzenia sportowe wysyłamy czytelny komunikat o tym, że osoby zaszczepione poszerzają grono uczestników poza limitami i z tego względu warto się szczepić, żeby móc wziąć udział w evencie, konferencji czy targach.”
Zdaniem członków Rady polska gospodarka potrzebuje w tej chwili jasnej komunikacji, umożliwiającej planowanie działalności biznesowej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Łukasz Klimczak, członek zarządu Klubu Agencji Eventowych SAR zaznaczył: „Przewidywalność jest kluczowa dla realnego wznowienia i utrzymania na akceptowalnym poziomie sprzedaży usług w naszym sektorze. Wierzymy, że podjęcie dyskusji nad naszymi postulatami pozwoli wypracować rozwiązania bezpieczne i skuteczne, które uchronią naszą gospodarkę przed ponownym jesiennym lockdownem, który dla naszego sektora byłby zabójczy.”
Rada POT i Rada Ekspertów ds. Turystyki przy MRPiT: wykorzystajmy certyfikat covidowy
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
30 października 2024
Ryanair startuje z 48-godzinną promocją. Wybrane loty taniej o 20 proc.
Ryanair uruchomił wyprzedaż błyskawiczną na podróże od 1 listopada do 18 grudnia z cenami…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Polskie miasta łączą siły na rzecz rozwoju turystyki miejskiej
Siedem organizacji turystycznych z największych polskich metropolii – Gdańska, Krakowa,…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
24 października 2024
XV Forum Promocji Turystycznej: jak będzie wyglądała turystyka w Polsce za 30 lat?
Już tylko pięć dni dzieli nas od XV Forum Promocji Turystycznej. Jednym z punktów…
0 Komentarzy2 Minuty
23 października 2024
W Sofii odbędzie się spotkanie ECTAA
Spotkanie Europejskiej Organizacji Związków Agentów Turystycznych i Biur Podróży Unii…
0 Komentarzy2 Minuty
22 października 2024
Niemcy podsumowują sezon letni: liczba zagranicznych turystów wyższa o 8,1 proc. niż w 2023
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) podsumowała sezon letni 2024, wskazując na silne…
0 Komentarzy3 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty
22 października 2024
Katowickie lotnisko szuka projektanta nowego terminalu. Przepustowość ma wzrosnąć do 10 mln pasażerów rocznie
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport, ogłosiło przetarg na…
0 Komentarzy2 Minuty