Rafał Szlachta odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej

Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki oraz Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za turystykę, wręczyli dzisiaj w godzinach popołudniowych Rafałowi Szlachcie odwołanie ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Oficjalnie powody były polityczne, nieoficjalnie – narastający konflikt kompetencyjny między Szlachtą a Gutem-Mostowym.
Rafał Szlachta powiedział nam w krótkiej rozmowie: „Zostawiłem w tej instytucji kawał życia i zaangażowania. wszystkie udane akcje promocyjne oraz wyraźne ożywienie POT, jak widać nie liczą się. Koniec roku to okres rozliczania roku, zamykania spraw biznesowych. Jako uzasadnienie usłyszałem od ministrów, że zapadła decyzja polityczna.”
Szlachta w październiku 2020 roku zastąpił na stanowisku prezesa POT Roberta Andrzejczyka.
Wcześniej jako dyrektor departamentu turystyki aktywnie uczestniczył w tworzeniu rozwiązań pomocowych dla branży turystycznej.
Od marca 2020 roku, gdy zaczął się lockdown, współtworzył instrumenty pomocowe dla branży dotkniętej skutkami COVID-19. Szybko wszedł też w roboczy tryb spotkań z przedstawicielami izb i stowarzyszeń branżowych.
W tym roku POT za sprawą Szlachty, niezwykle jak na tę organizację, zaktywizował się również w social mediach. Szlachta podpisał kilka znaczących umów o współpracy z ważnymi strategicznymi partnerami (np PKOl). POT pod kierownictwem Szlachty uruchomiła m.in. Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła. Budżet POT wynoszący w tym roku nieco ponad 50 mln złotych, dzięki staraniom Szlachty został podniesiony o prawie 20 mln. Szlachta był gorącym orędownikiem Igrzysk Europejskich w Polsce w 2023 i chciał je wykorzystać do promocji Polski na mniej do tej pory znaczących rynkach. Zapowiedział także otwarcie nowych ZOPOT-ów, w Czechach (na Czechy i Słowację), na Węgrzech i w Izraelu.
Rafał Szlachta nowym członkiem zarządu European Travel Commision
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2025
Turystyka bliska naturze. Lubuskie pasieki otwierają się na turystów
Turystyka ewoluuje w kierunku doświadczeń bliższych naturze i lokalnym tradycjom. Jednym…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2025
Egzotyczny obraz Zosi Markowskiej na licytacji charytatywnej Gali Waszej Turystyki 2026
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 9 stycznia 2026 roku,…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2025
Tomasz Marzec nowym rzecznikiem prasowym Polskiej Organizacji Turystycznej
Od stycznia 2026 roku Tomasz Marzec będzie rzecznikiem prasowym POT, wnosząc do zespołu…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2025
MerlinX Partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia w hotelu Renaissance Warsaw Airport odbędzie się V Gala Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2025
Nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych. Touroperatorzy zyskają łatwiejszy dostęp do gwarancji ubezpieczeniowej
Podpisano nowelizację ustawy o imprezach turystycznych, która ułatwi touroperatorom…
0 Komentarzy4 Minuty
17 grudnia 2025
Itaka Złotym Partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia w hotelu Renaissance Warsaw Airport odbędzie się V Gala Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Gąsiory Turystyki 2025 przyznane! Poznajcie młode talenty polskiej branży turystycznej
W drugiej edycji konkursu Gąsiory Turystyki ponownie nagrodziliśmy nowe talenty branży…
0 Komentarzy6 Minuty
10 grudnia 2025
Mazowsze z nową strategią rozwoju turystyki biznesowej. MROT wyznacza kierunki dla branży MICE na lata 2026–2030
W Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt…
0 Komentarzy2 Minuty
10 grudnia 2025
Air Astana spotkała się z branżą w Warszawie
Kazachskie Linie Lotnicze Air Astana zorganizowały 8 grudnia w Warszawie przedświąteczne…
0 Komentarzy2 Minuty










