Raport POT – jakie atrakcje turystyczne w Polsce są najpopularniejsze
Wśród zamków najpopularniejszy jest Wawel, wśród parków narodowych – Tatrzański, zaś najchętniej odwiedzaną latarnia morską jest ta na przylądku Rozewie. Polska Organizacja Turystyczna opublikowała raport “Frekwencja w atrakcjach turystycznych”.
Badanie frekwencji w atrakcjach turystycznych na zlecenie POT, wykonał dr hab. Zygmunt Kruczek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jak podkreślił w podsumowaniu swojego raportu, większość atrakcji, zwłaszcza takich jak zabytki – obiekty architektury, techniki, pomniki, miasta lub dzielnice wpisane na listę UNESCO czy listę Pomników Historii nie ma monitoringu frekwencji odwiedzających. Samorządy w niektórych miastach badają co prawda ruch turystyczny, ale wyniki tych badań nie pozwalają oszacować dokładnie frekwencji.
Z kolei, według dr Kruczka, frekwencja w festiwalach, imprezach plenerowych, inscenizacjach bitew, itp., również jest podawana szacunkowo, w zależności od szacujących a więc nieprecyzyjna.
Analiza obejmuje 364 atrakcji. Najwięcej atrakcji zaliczono do grupy II obiektów dziedzictwa kulturowego, które pierwotnie służyły innym celom, a z czasem zmieniły funkcje (85 proc.), ale w tej grupie znalazły się muzea (216 placówek). Na drugim miejscy znajdują się obiekty przyrody (9,5 proc.), głównie parki narodowe, a na trzecim wydarzenia, imprezy (około 4 proc.). Najmniejszym zbiorem są parki rozrywki z reguły odmawiające udzielania informacji o frekwencji (2 proc.).
Największą frekwencję wśród parków narodowych zanotowano w Tatrzańskim Parku Narodowym, który odwiedziło prawie 3 mln turystów, następnie w Karkonoskim – 2 mln turystów, a 1,5 mln zwiedziło park Woliński. Na te trzy parki przypada 60 proc. wszystkich zwiedzających. Najmniejszą frekwencję notuje się natomiast w parkach Narwiańskim (12 tys.), Drawieńskim (25 tys.) i Poleskim (28 tys.).
Wśród badanych jaskiń największa frekwencję ma Grota Łokietka w Ojcowie (ponad 92 tys.) oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (ponad 80 tys.) i Jaskinia Ciemna w Ojcowie (58 tys.) odwiedzających.
W kategorii dziedzictwa kulturowego, wykazano prawie 300 atrakcji m.in.:, zamki (wykorzystywane na cele muzealne, hotelowe, albo będące w trwałej runie), pałace, dwory oraz obiekty wpisane na listę UNESCO (14 wpisów, 28 obiektów).
Jeśli chodzi o zamki, to największą frekwencję odnotowano na Wawelu; tylko oddziały Państwowych Zbiorów Sztuki mieszczące się na Wzgórzu Wawelskim odwiedziło w 2013 roku 1,25 mln osób. Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło 600 tys. osób, zamek w Malborku – 418 tys.. Na dalszych miejscach znalazły się zamki w Książu (244 tys.), Niedzicy (224 tys.), Ogrodzieńcu (128 tys.), Chęcinach (118 tys.) i Kórniku (62 tys.).
Liderem w zespołach pałacowo-parkowych, jest tutaj Pałac w Wilanowie z ogrodami i towarzyszącymi oddziałami (np. Muzeum Plakatów) – ponad 2,8 mln osób. Niewiele ustępuje mu zespół pałacowo- parkowy Łazienki w Warszawie z 2,1 mln odwiedzających.
W innych pałacach frekwencja była mniejsza: w Łańcucie (319 tys.), Pszczynie (171 tys.), Nieborowie (81 tys.) czy Kurozwękach (93 tys.).
Wśród zabytków techniki najbardziej popularna jest Kopalnia Soli w Wieliczce – Trasa Turystyczna – 1,2 mln zwiedzających w 2013 roku. Kopalnia Soli w Bochni odnotowała 150 tys. gości. Trzecie miejsce zajmuje w tej kategorii Zabytkowa Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach (61 tys.), a podziemna trasa turystyczna wraz z muzeum w Nowej Rudzie około 36 tys. Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku przyciągnął 45 tys. turystów. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku wraz z Kopalnią Złota przyciąga 175 tys. turystów, zaś Kopalnia Krzemienia Pasiastego – Krzemionki – 35 tys. odwiedzających, kopalnia soli w Kłodawie 27 tys., a Chełmskie Podziemia Kredowe około 20 tys
W kategorii obiektów archeologicznych, na pierwszym miejscu znajduje się Biskupin – ponad 166 tys. turystów (Festyn Archeologiczny, gości od 50 do 30 tys. widzów). Skansen archeologiczny w Trzcinicy, zwany Karpacką Troją odwiedza 40- 60 tys. rocznie, zaś rezerwat archeologiczny kamienne Kręgi w Odrach i Węsiorach – 7 tys. odwiedzających.
Liderem w kategorii latarni morskich jest Latarnia morska Rozewie (102 tys.), wyprzedzając latarnie na Helu (54 tys.) , Krynicy Morskiej (43 tys.) i Gąskach (30 tys.).
Na czele listy miejsc pielgrzymkowych są: Częstochowa (4 mln), Kraków – Łagiewniki (2 mln), Zakopane – Krzeptówki (2 mln), Kalwaria Zebrzydowska (1,2 mln) oraz Licheń (1,1 mln).
W roku 2012, polskie muzea odwiedziło 26,7 mln osób, w tym 11,3 mln osób zwiedziło muzea bezpłatnie. Zorganizowane grupy młodzieży szkolnej stanowiły 19,6 proc. ogółu zwiedzających. Najwyższą frekwencję odwiedzających wykazuje Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau (1,5 mln w 2013 roku), na drugim i trzecim miejscu plasują się dwie placówki muzealne Krakowa ze swoimi oddziałami. Muzeum Historyczne miasta Krakowa odwiedziło w 2013 roku. 940 tys., w tym Podziemia Rynku 440 tys., a Fabrykę Schindlera 270 tys. Muzeum Narodowe w Krakowie odnotowało w tym samym roku frekwencję na poziomie 726 tys., w tym Galeria Malarstwa w Sukiennicach 224 tys. Na czwartym miejscu znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego (490 tys.), potem Muzeum Narodowe we Wrocławiu (466 tys.) wraz z oddziałem Panorama Racławicka (260 tys.).
Wśród skansenów największą liczbą odwiedzających wykazało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (130 tys.) wyprzedzając Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (127 tys.) i Park Etnograficzny w Olsztynku (86 tys.).
Największą frekwencję wśród parków z dinozaurami może się pochwalić Jura Park w Bałtowie (320 tys. odwiedzających w 2013 r.) wyprzedzając Jura Park w Krasiejowie (210 tys.) i Park Dinozaurów Nowiny Wielkie (35 tys.). w lubuskim.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
JuraPark w Bełchatowie? Raczej chodziło o Bałtów 🙂 A gdzie wśród zabytków techniki laureat Złotego Certyfikatu POT – Łódzka Manufaktura z frekwencją ponad 21 mln?? Jak zwykle mam problemy z tego typu zestawieniami 🙂 Ale warto podkreślić, iż jest to pierwsze tego typu zestawienie, a więc należy pochwalić inicjatywę. Jak to mawiają – pierwsze koty za płoty.