Rozporządzenie: obowiązkowy test przed przekroczeniem granicy Polski dla podróżujących spoza strefy Schengen

kwarantanna-lotnisko-straz-graniczna
Odprawa paszportowa na lotnisku Chopina w Warszawie / fot. MM

Ukazało się rozporządzenie z nowymi restrykcjami covidowymi. Zgodnie z zapowiedzią, wprowadza ono obowiązek okazywania negatywnego wyniku testu dla podróżujących spoza strefy Schengen. Nie ma wyjątków dla osób zaszczepionych. Testy można wykonać po przylocie do Polski, pod warunkiem, że dany port lotniczy dysponuje punktem pobrań zlokalizowanym przed punktem odprawy granicznej.

Nie udało się wynegocjować odstąpienia od obowiązku wykonywania testów przed powrotem do Polski spoza strefy Schengen w przypadku osób zaszczepionych. Negatywny wynik testu na obecność koronawirusa będą musieli okazywać wszyscy pasażerowie przekraczający w Polsce zewnętrzną granicę UE. Nie udało się również wynegocjować możliwości wykonania testu w ciągu dwóch godzin po przekroczeniu granicy. Do kontroli granicznej trzeba będzie przystąpić już z negatywnym wynikiem testu.

Test na lotnisku, ale przed odprawą graniczną

W praktyce oznacza to, że testy po przylocie do Polski będzie można wykonać tylko na kilku lotniskach, które dysponują odpowiednią infrastrukturą, albo ją uruchomią. Już dziś punkty do testów antygenowych, dopuszczonych przez rozporządzenie, działają przed kontrolą graniczną w Katowicach i Wrocławiu, od 15 grudnia mają zostać uruchomione na Okęciu.

„Do dnia 31 stycznia 2022 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), jest obowiązana okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo w języku angielskim wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu” – czytamy w rozporządzeniu.

Straż graniczna już wcześniej podawała interpretację, zgodnie z którą te same zasady obowiązują podróżnych z krajów UE, jak też samej strefy Schengen, do której nie należy kilka ważnych turystycznie krajów UE, rozporządzenie w tym zakresie nadal jest jednak nieprecyzyjne. Wśród krajów należących do UE a niebędących w strefie Schengen jest kilka ważnych turystycznych kierunków, jak np. Chorwacja, Cypr.

Brak limitów w transporcie

W rozporządzeniu nie zawarto zapowiadanego przez rząd ograniczenia obłożenia miejsc w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.

Tak jak zapowiadano, w hotelach i restauracjach zmniejszono limit obłożenia do 30 proc. liczby pokoi i stolików (osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu).

Co z sylwestrem?

Nie ma jasności odnośnie do zabaw sylwestrowych – rozporządzenie miało znieść zakaz organizowania imprez na noc z 31 grudnia na 1 stycznia 2022 roku przy zachowaniu limitu 100 osób. Tymczasem zapisu takiego brakuje. Jest jedynie przepis mówiący, że podmioty o PKD 93.29.B mogą działać w limicie 100 osób. W podklasach tych brakuje jednak dyskotek i zamkniętych przestrzeni tanecznych. To czy zabawy sylwestrowe będą mogły organizować hotele będzie więc zależało od interpretacji wprowadzonych przepisów. Istnieje nadzieja, że ponieważ przepisy odnoszą się do działalności firm o konkretnym PKD nieujmującym działalności obiektów noclegowych, urządzanie imprez sylwestrowych w hotelach, będzie możliwe.

Rozporządzenie w takim kształcie obowiązywać będzie od 15 grudnia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku.