Roztocze na weekend
Roztocze to bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych krain geograficznych w Europie, wyznaczająca wodny dział między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Leżąca w granicach Podkarpacia część tej krainy to Roztocze Wschodnie, zwane także Południowym. Zajmuje niemal 220 kilometrów kwadratowych i cechuje się urozmaiconym krajobrazem. Liczne wzniesienia poprzecinane są wąwozami i jarami, a ich naturalne bogactwo to źródła mineralne i borowina pozyskiwana z liczących tysiące lat torfowisk.
W tej części Polski, usytuowanej tuż przy wschodniej granicy, nie znajdziemy typowych atrakcji, które pękają w szwach od nadmiaru turystów. Nie znaczy to jednak, że na Roztoczu brakuje perełek architektonicznych, miejsc osnutych legendami i tajemnicami, a także tych opowiadających dawne historie i dzieje.
Cerkiew w Radróżu
Na liście atrakcji które warto polecić, z pewnością powinna znaleźć się miejscowość usytuowana tuż przy granicy z Ukrainą – Radróż. Znajduje się w niej unikatowa na skalę europejską i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO cerkiew.
Pochodzi ona z XVI wieku i jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. Późnogotycką budowę otacza mur ułożony z płaskich kamieni nakrytych daszkiem z deszczułek. W niespokojnych czasach XVII wieku cerkiew oprócz funkcji religijnych pełniła też rolę warowni, w której mogli się schronić mieszkańcy podczas najazdów tatarskich. W środku świątyni znajdziemy piękny ikonostas (czyli ozdobioną ikonami ścianę, za którą znajduje się miejsce ołtarzowe) z 58 ikonami autorstwa co najmniej trzech malarzy.
Nietypowym rozwiązaniem w jej wnętrzu jest duży, okrągły otwór w ścianie nad chórem. Miał on za zadanie poprawiać akustykę i rzeczywiście jest ona tu wyjątkowa do tego stopnia, że koncerty podobno rozbrzmiewają tutaj tak, jak nigdzie indziej. Co roku można to sprawdzić w wakacje podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie.
Gmina Horyniec Zdrój
Z Radróża koniecznie trzeba udać się do pobliskiego Horyńca Zdroju, gdzie w lokalnych sanatoriach leczone są zarówno choroby układu krążenia jak i schorzenia układu ruchu. Uzdrowisko funkcjonuje tu już od ponad stu lat i dysponuje zasobnymi źródłami niezwykle cennych wód mineralnych, a także największym w Polsce złożem borowiny.
Do atrakcji turystycznych Horyńca zaliczyć można również zrewitalizowany Park z amfiteatrem i malowniczo wijącymi się wśród traw ścieżkami na estakadach. Warto odwiedzić także teatr dworski w zespole pałacowym i sam pałac, kościół zdrojowy i kościół franciszkanów.
Horyniec słynie także w okolicy z wydarzeń o charakterze kulturalnym. Największym z nich jest doroczny festiwal „Biesiada Teatralna” organizowana przez gminny dom kultury. Swoje spektakle wystawiają tu teatry amatorskie z całego kraju.
Co ciekawe, klimat w uzdrowisku horynieckim ma cechy mikroklimatu, ze względu na ruch i temperaturę powietrza, wilgotność, promieniowanie słoneczne oraz ciśnienie atmosferyczne. Horyniec leży w strefie charakteryzującej się największą liczbą dni słonecznych w Polsce. Dodatkowo występuje tam bardzo małe zachmurzenie w stosunku do reszty kraju.
Okolice Horyńca związane są również z kamieniarstwem bruśnieńskim. Brusno to pobliska, nieistniejąca już wieś gdzie wytwarzano w rodzinnej manufakturze niezwykle cenne kulturowo kamienne rzeźby i krzyże zdobiące całą okolicę.
Świątynia Słońca i okolice Huty Różanieckiej
Kolejnym unikatowym miejscem na mapie podkarpackiego Roztocza jest miejsce zwane „Świątynią Słońca”. Tworzy kilka rozrzuconych kamieni, w tym jeden główny z otworem w środku. Legenda mówi, że w czasach przedchrześcijańskich w tym miejscu odprawiano pogańskie obrzędy ku czci słowiańskiego boga Swaroga, a kamień z dziurą miał być czymś w rodzaju zegara astronomicznego.
Jeżeli chcielibyśmy przy okazji podróży przez podkarpackie Roztocze jeszcze bardziej cofnąć się w czasie, godnym polecenia miejscem są okolice Huty Różanieckiej. Przed 16 milionami lat znajdowało się tam ciepłe bogate w życie morze. Pamiątką po tych czasach jest dziś klif, w którym wciąż można wykopać i zabrać na pamiątkę muszelki małż i innych prehistorycznych stworzeń.
W trakcie wyprawy na Roztocze należy koniecznie spróbować regionalnych dań. Kuchnia Roztocza to mieszanka wpływów kuchni staropolskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Jest ona oparta przede wszystkim na potrawach z mąki oraz kaszy gryczanej. Popularniejszą przekąską wśród mieszkańców Roztocza są pieczone pierożki z różnym nadzieniem, najczęściej są z gryczano-twarogowym ale także z kapustą, grzybami czy z soczewicą.
Region słynie również z pieczywa. Godne polecenia są tradycyjne chleby na naturalnym zakwasie oraz powszechne cebularze. Produktem regionalnym z jakiego słynie Roztocze jest z pewnością także miód. Najpopularniejsze odmiany roztoczańskich miodów, to rzepakowy, gryczany, wielokwiatowy, fasolowy, lipowy.
Obfitość owoców leśnych i tych z sadu sprawiła, że na Roztoczu możemy spróbować wielu oryginalnych napitków. Wśród owocowych nalewek na uwagę zasługują te z Narola: dereniówki, trześniówki, wiśniówki i wiele innych. Kto zechce ich spróbować powinien przybyć na jeden z wielu regionalnych jarmarków.
Wschodnia część Roztocza, na ziemi podkarpackiej to idealne miejsce dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju oraz cenią podążanie mniej utartym szlakiem i odkrywaniem atrakcji, o których wciąż wie niewielu. Ze względu na unikalną przyrodę i zabytki ta część województwa wraz z całym regionem, została wpisana na listę UNESCO. Odkrywać jego uroki można zarówno pieszo czy rowerem, ale także konno, korzystając z dziesiątek kilometrów doskonale oznakowanych szlaków i bezpiecznych, leśnych dróg.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty