Ruszył punkt wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Katowicach

Na lotnisku w Katowicach ruszył punkt umożliwiający wyrobienie tymczasowego paszportu
Na lotnisku w Katowicach ruszył punkt umożliwiający wyrobienie tymczasowego paszportu / fot. materiały prasowe

W środę 17 lipca 2024 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) uruchomiło na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach punkt umożliwiający pasażerom wyrobienie tymczasowego dokumentu tożsamości w postaci paszportu.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych w Katowice Airport znajduje się na drugim piętrze strefy ogólnodostępnej terminalu pasażerskiego B i jest czynny od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do 15.30. Możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu przysługuje osobom, które: są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej; przed wylotem utraciły dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży; zapomniały zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży; przed wylotem zorientowały się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju. 

Warunek: bilet lotniczy lub rezerwacja w biurze podróży

Każdy pasażer chcący wyrobić tymczasowy paszport w punkcie w Katowice Airport powinien posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (urzędnik może ją potwierdzić na podstawie numeru PESEL) oraz ważny bilet lotniczy na wyjazd zagraniczny lub rezerwację zakupioną w biurze podróży, która zawiera numer rejsu. W przypadku osoby niepełnoletniej oprócz numeru PESEL wymagana jest również zgoda obojga rodziców na wyrobienie tymczasowego paszportu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), a każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez urzędnika pracującego w punkcie. Osoby ubiegające się o tego typu dokument nie muszą posiadać przy sobie zdjęcia – urzędnik może je wykonać w punkcie. Koszt wyrobienia tymczasowego paszportu to 30 zł (płatność wyłącznie kartą płatniczą). Z wnioskiem o wydanie paszportu można wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowaną datą wylotu.

Nie każdy kraj przyjmie pasażera z dokumentem tymczasowym

Warto zaznaczyć, że nie do każdego państwa można wlecieć na podstawie paszportu tymczasowego, dlatego zanim pasażer zdecyduje się na jego wyrobienie, powinien sprawdzić, czy kraj, do którego zamierza podróżować honoruje ten typ dokumentu.

„Paszport tymczasowy powinien być wydawany wtedy, gdy są okoliczności, które uzasadniają tego typu decyzje, zatem bilet lotniczy w tym przypadku jest niezbędny. Dobrze jest mieć przy sobie fotografię, bo to przyśpieszy procedurę. Jednak jeśli ktoś nie będzie miał zdjęcia, to w punkcie paszportowym jest możliwość jego zrobienia. Cała procedura wyrobienia dokumentu zajmie około 15-20 minut pod warunkiem, że nie będzie kolejki” – mówi Marek Wójcik, Wojewoda Śląski.

„Jak pokazują wyniki pilotażu przeprowadzonego na lotnisku Chopina w Warszawie punktu szybkiego paszportu tymczasowego usługa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Ten punkt jest również odpowiedzią na duży ruch wakacyjny na lotniskach i z pewnością przyczyni się do tego, że liczba historii z pozytywnym zakończeniem, historii w których uda się pomóc obywatelom w uratowaniu ich podróży wakacyjnych wzrośnie” – mówi Cezary Maliszewski, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prognoza dla Katowic na 2024: 6 mln pasażerów

„Katowice Airport jest największym polskim lotniskiem w segmencie przewozów czarterowych. Zgodnie z naszymi aktualnymi prognozami, ruch pasażerski w 2024 roku będzie rekordowy – obsłużymy ponad 6 mln osób, z czego blisko 3 mln będą stanowili klienci biur podróży. Możliwość wyrobienia tymczasowego paszportu przed podróżą z pewnością okaże się dużym udogodnieniem dla tych osób, które chcą wylecieć z Pyrzowic, lecz utraciły lub nie posiadają przy sobie ważnego paszportu” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W inauguracji działalności punktu wzięli udział Marek Wójcik, Cezary Maliszewski oraz Artur Tomasik.