Ruszyła nowa kampania promująca świąteczną Mołdawię
Mołdawia zachęca do odwiedzenia polskich turystów ze świątecznym i noworocznym przekazem „Mołdawia, your Christmas home” podkreślając gościnność mieszkańców. Nowa kampania promująca ten kierunek turystyczny, w której poza wartościami rodzinnymi i klimatem wigilijnym zaprezentowane zostały walory kulturowe oraz krajoznawcze.
Mołdawia wirtualnie zaprasza na Święta Bożego Narodzenia do siebie i zachęca gości z całego świata, aby mogli poczuć jej klimat, również w świątecznej odsłonie. W ten sposób osoby, które nigdy nie były w Mołdawii, mogą odbyć podróż i we wsi Trebujeni przyjrzeć się przygotowaniom do Świąt, szykowaniu lokalnych potraw: sarmali, cornutely i polenty, a także wysłuchać kolęd w wykonaniu Sióstr Osoianu.
Jedna platforma – wiele atrakcji
Krajowy portal promujący Mołdawię prezentuje dziedzictwo kulturowe i turystyczne, co jest efektem partnerstwa publiczno-prywatnego. Zrealizowano go poprzez projekt „Konkurencyjność Mołdawii”, który jest finansowany przez USAID, rządy Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz Krajowe Stowarzyszenie Turystyki Krajowej i Przyjazdowej (ANTRIM) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Mołdawską Agencją Inwestycji.
Platforma prezentuje 16 interaktywnych wirtualnych wycieczek po kraju, 25 opisanych tras wraz z mapami i punktami orientacyjnymi, w tym szlaków enoturystycznych, miejsc obserwacyjnych ptaków, trasy rowerowe i piesze, łącznie ponad 500 atrakcji turystycznych. Udostępnione zostały też kontakty przydatne przy planowaniu podróży.
Mołdawia nieodkrytym miejscem
Niewiele jest w Europie miejsc, które nadal pozostają do odkrycia. Tereny niezadeptane przez turystykę masową, spotkania z mieszkańcami witającymi podróżnych z otwartymi ramionami, kuchnia i winnice. Spokojne wsie, różnorodne krajobrazy i możliwość aktywnego spędzania czasu, to tylko część z zachęt. Dla miłośników zwiedzania ciekawostką będzie wizyta w jednym ze skalnych klasztorów w Starym Orgiejowie czy średniowiecznej twierdzy w Sorokach. Duże wrażenie na odwiedzających robią winnice, winiarnie i podziemne piwnice. W Cricovej i Milestii Mici znajdują się największe na świecie podziemne piwnice i winiarnie, które są w Księdze Światowych Rekordów Guinnessa.
Kraj w kształcie kiści winogron
Warto odwiedzić mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe, a więc trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa. Tytuł ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” ustanowiono w 1987 roku, a zajmuje się nim Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes). Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan’s Wall PGI i Stefan’s Great PGI. To okazja do odwiedzenia 30 winiarni i barów winnych, piwnic winnych, a także dziesiątek atrakcji turystycznych, w których można spróbować mołdawskiej kuchni i wina.
W ciągu 2 lat członkostwa, Winne Szlaki Mołdawii zdołały zdobyć dwie nagrody. Zostały wyróżnione wśród finalistów konkursu „Destination of Sustainable Cultural Tourism Awards 2020”, organizowanego przez European Cultural Travel Network (ECTN), a także w dziedzinie turystyki winiarskiej, mającej na celu promocję kulturowej i zrównoważonej turystyki. Podkreślono złożoność projektu, potencjał współpracy przedstawicieli wielu sektorów, tj. producentów win, biur podróży, stowarzyszeń branżowych i nowatorską wizję promowania doświadczeń turystycznych i odpowiedzialnej postawy wobec dziedzictwa kulturowego, społecznego i przyrodniczego kraju.
Poza tym, winiarnia Château Vartely, wiodąca atrakcja winna, część Winnych Szlaków Mołdawii, została ogłoszona zwycięzcą w kategorii „Najbardziej oryginalna praktyka turystyki winiarskiej” w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Iter Vitis i Szlaki Fenickie, część Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy. Nagroda została przyznana za angażujący pokaz świetlny w piwnicach Château Vartely, który przedstawia mołdawskie legendy winiarskie, historię lokalnych alkoholi i talentu winiarskiego Mołdawian.
POWIĄZANE WPISY
4 listopada 2024
Sieć a&o Hostels otworzyła pierwszy hostel w Belgii
Europejska sieć hosteli a&o Hostels otworzyła pierwszy obiekt w Belgii – a&o Antwerpen…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Ryanair startuje z 48-godzinną promocją. Wybrane loty taniej o 20 proc.
Ryanair uruchomił wyprzedaż błyskawiczną na podróże od 1 listopada do 18 grudnia z cenami…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Rezerwacje Ryanair dla firm dostępne na platformie Concur Travel
Ryanair ogłosił dostępność swoich połączeń w systemie Concur Travel, umożliwiając firmom…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Polskie miasta łączą siły na rzecz rozwoju turystyki miejskiej
Siedem organizacji turystycznych z największych polskich metropolii – Gdańska, Krakowa,…
0 Komentarzy1 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
W Sofii odbędzie się spotkanie ECTAA
Spotkanie Europejskiej Organizacji Związków Agentów Turystycznych i Biur Podróży Unii…
0 Komentarzy2 Minuty
22 października 2024
Niemcy podsumowują sezon letni: liczba zagranicznych turystów wyższa o 8,1 proc. niż w 2023
Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) podsumowała sezon letni 2024, wskazując na silne…
0 Komentarzy3 Minuty
22 października 2024
Brytyjski regulator zatwierdza sprzedaż Thomasa Cooka grupie eSky. Firma spodziewa się miliarda zł ze sprzedaży pakietów w 2025 roku
Na początku października transakcję zakupu Thomasa Cooka przez eSky od chińskiego…
0 Komentarzy4 Minuty
22 października 2024
Katowickie lotnisko szuka projektanta nowego terminalu. Przepustowość ma wzrosnąć do 10 mln pasażerów rocznie
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport, ogłosiło przetarg na…
0 Komentarzy2 Minuty