Ryanair: będziemy latać na zrównoważonym paliwie

fot. archiwum Ryanair

Linia lotnicza Ryanair oraz OMV, międzynarodowa firma z branży naftowej, gazowej i chemicznej, podpisały dziś protokół ustaleń (MoU), który daje Ryanairowi dostęp do zakupu 160 000 ton zrównoważonego paliwa lotniczego SAF od OMV w ciągu najbliższych 8 lat, co pozwoli zaoszczędzić ponad 400 000 ton emisji CO2 (co odpowiada około 25 000 lotów Ryanair z Dublina do Wiednia).

Zrównoważone paliwo lotniczego (SAF) będzie dostarczone na lotniska Ryanair w Austrii, Niemczech i Rumunii.

Ta umowa świadczy o ciągłym zaangażowaniu Ryanair w realizację celu 12,5 proc. SAF do 2030 roku oraz ambicji linii lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Ryanair poczynił już znaczące postępy w realizacji swoich celów środowiskowych, inwestując 22 miliardy dolarów w nową flotę Boeingów 737 „Gamechanger”, które emitują o 16 proc. mniej spalin i 40 proc. mniej hałasu, w Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem w Trinity College w Dublinie, a teraz w partnerstwo z OMV, które również realizuje swoje ambitne cele strategiczne w zakresie zrównoważonego rozwoju, dodając SAF do swojej oferty produktów, wśród kilku innych działań.

Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Ryanair, Thomas Fowler powiedział: „SAF odgrywa kluczową rolę w naszej strategii dekarbonizacji Pathway to Net Zero, w ramach której zobowiązaliśmy się do zwiększenia wykorzystania SAF w nadchodzących latach – zobowiązanie to, dzięki któremu ta umowa z OMV przyczyni się do dalszych postępów. OMV jest kluczowym partnerem Ryanair w Austrii, Niemczech i Rumunii i cieszymy się na rozwój tego partnerstwa jako największa europejska grupa lotnicza.”

Nina Marczell, wiceprezes OMV ds. lotnictwa, dystrybutorów paliw i sektora publicznego, dodał: „Zobowiązujemy się do zmniejszenia własnego śladu węglowego, jak również do wspierania naszych klientów w zmniejszaniu ich śladu. To porozumienie jest doskonałą okazją do przyspieszenia działań obu firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zrównoważone paliwo lotnicze znacznie zmniejsza emisję CO2, dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z tak silnym partnerem jak Ryanair i dostarczać rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju branży lotniczej.”

Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy