Ryanair i Repsol podpisują umowę w sprawie zrównoważonego paliwa. Przewoźnik zyska dostęp do 155 tys. ton SAF

fot. materiały prasowe

Ryanair zawarł umowę z globalną grupą energetyczną Repsol w celu przyspieszenia dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na lotniskach w Hiszpanii i Portugalii. Umowa ta jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji strategii redukcji emisji dwutlenku węgla i dekarbonizacji lotnictwa. Dzięki temu porozumieniu Ryanair uzyska dostęp do 155 tys. ton SAF w latach 2025-2030, co przyczyni się do zaoszczędzenia około 490 tys. ton emisji CO2.

Ryanair oraz grupa energetyczna Repsol podpisały 4 maja protokół ustaleń w celu przyspieszenia dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na lotniskach Ryanair w Hiszpanii i Portugalii. Przewoźnik realizuje strategię redukcji emisji dwutlenku węgla “Pathway to Net Zero”.

Chociaż SAF jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym dekarbonizację lotnictwa, stanowi jedynie niewielki ułamek obecnego zużycia paliwa lotniczego na świecie. Umowa z Repsol daje Ryanairowi dostęp do 155 tys. ton SAF w latach 2025-2030 (zasilą ponad 28 tys. lotów z Dublina do Madrytu), co pozwoli zaoszczędzić około 490 tys. ton emisji CO2.

Ryanair wyznaczył sobie cel polegający na wykorzystaniu 12,5 proc. SAF do 2030 r. i zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

“SAF odgrywa kluczową rolę w strategii Ryanair “Pathway to Net Zero” i realizacji naszego planu wykorzystywania 12,5 proc. SAF do 2030 roku. Osiągnięcie tego celu wymaga wielu różnych surowców i metod produkcji i cieszymy się, że Repsol szuka wielu rozwiązań. Ta umowa pomaga Ryanair zrealizować około 15 proc. celu, który sobie założyliśmy. Repsol jest kluczowym partnerem Ryanair w zakresie zrównoważonego rozwoju i z niecierpliwością czekamy na rozwinięcie tej współpracy w miarę wzrostu naszej grupy, która do końca 2026 roku będzie przewozić 225 mln pasażerów rocznie” – powiedział Eddie Wilson, prezes Ryanair DAC.

“Ta umowa o współpracy z Ryanair wzmacnia nasze zaangażowanie w sektor lotniczy i jest kolejnym krokiem w zaangażowaniu Repsol w paliwa odnawialne. Sektor lotniczy potrzebuje rozwiązań takich jak paliwa SAF, aby wspierać proces dekarbonizacji, który obecnie przechodzi. Konsoliduje to również naszą pozycję jako przedsiębiorstwa multi-energetycznego, którego celem jest osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku” – dodał Valero Marin, executive managing director of client firmy Repsol.

Ryanair uruchamia nową trasę z lotniska Chopina na Majorkę

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center