Rynek zrównoważonej turystyki osiągnie wartość 11,4 tryliona dolarów do 2032 roku
Segment zrównoważonej turystyki przeżywa dziś oszałamiający rozkwit. W roku 2022 był wart 3,3 trylionów dolarów. Szacuje się, że do roku 2032 może osiągnąć wartość nawet 11,4 tryliona dolarów. Oznaczałoby to, że między rokiem 2023 a 2032 jego skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 14 proc.
Wzrost popularności
Turyści są coraz bardziej zainteresowani zrównoważoną turystyką, jako że pozwala ona na likwidowanie (lub chociaż ograniczanie) szkodliwego wpływu na lokalne środowisko, bez konieczności rezygnowania z wygód czy samej możliwości odbywania podróży. Z tego względu coraz więcej osób na całym świecie szuka noclegów w miejscach, które w swojej ofercie pochwalić się mogą rozwiązaniami pozwalającymi na oszczędzanie energii elektrycznej lub redukowanie zużytej wody.
Popyt na miejsca, które na każdym kroku starają się minimalizować szkody względem środowiska i zachęcają swoich gości do podejmowania proekologicznego wysiłku wciąż rośnie. Ma to oczywiście niesamowicie znaczący wpływ na sektor zrównoważonej turystyki. Oprócz wspomnianej wcześniej oszczędności energii elektrycznej i redukowaniu zużywanej wody, popularnością cieszą się również miejsca, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, ograniczają generowanie odpadów i zawiązują współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, producentami i stowarzyszeniami. Ponadto eko-świadomi turyści znacznie chętniej wybierają miejsca, które mogą pochwalić się różnego rodzaju ekologicznymi certyfikatami.
Większa świadomość wczasowiczów nie tyczy się jednak tylko miejsc pobytu. Stopniowo rośnie zainteresowanie przewoźnikami, którzy są w stanie poszczycić się korzystaniem z bardziej ekologicznych rozwiązań w swojej ofercie. To samo dotyczy również samych biur podróży – aktualnie turyści znacznie częściej i chętniej wybierają organizacje, które współpracują z usługodawcami, którym kwestie ekologii nie są obojętne. Podobnie jak w przypadku miejsc noclegowych, uwagę najczęściej zwraca się dziś na kwestie współpracy z lokalnymi producentami i przedsiębiorcami. Od biur podróży oczekuje się kooperacji i wsparcia względem lokalnych mieszkańców i prowadzonych przez nich działalności.
Rosnące ceny
W ślad za popytem podąża podaż. W związku z tym, usługodawcy starają się spełniać oczekiwania swoich klientów. Ze względu na rosnące zainteresowanie tematyką ochrony środowiska w segmencie turystyki, coraz więcej tego typu rozwiązań pojawia się dziś w ofertach wakacyjnych. Jednak ze względu na stale zwiększającą się popularność, coraz więcej firm związanych z branżą turystyczną decyduje się na podwyższanie kosztów za swoje usługi.
Mimo tego zrównoważone podejście do turystyki nierzadko podnosi koszty eksploatacji w swoim własnym zakresie, co dodatkowo wpływa negatywnie na cenę za nocleg. W związku z tym chęć pozostawiania mniejszego śladu węglowego i obierania bardziej odpowiedzialnego podejścia względem natury nie należy do tanich. Gdy pod uwagę należy wziąć zużywaną energię i wykorzystywane materiały, ceny podyktowane przez usługodawców mogą wzrastać nawet kilkukrotnie!
Jak radzić sobie z wysokimi cenami?
VPN
Omijanie dyskryminacji cenowej
By starać się redukować wysokie koszty bez utraty aspektów ekologicznych swoich wyjazdów, turystom udało się znaleźć sposób na oszczędzanie – omijanie dyskryminacji cenowej. Na podobnej zasadzie, na jakiej działają geoblokady, niektórzy usługodawcy dostosowują swoje ceny do możliwości finansowych konsumentów na danych rynkach. W ten sposób obywatele państw z lepiej rozwiniętą gospodarką nierzadko muszą płacić za te same usługi więcej od obywateli innych krajów.
Najprostszy sposób, by to zrobić, to korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, która pozwala na ukrycie i zmienienie swojego adresu IP. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy VPN jest legalny? Krótka odpowiedź brzmi: tak, jest. Przynajmniej w większości państw na świecie. Jeśli jednak zmieniamy lokalizację swojego adresu IP, gdy przebywamy w Polsce, nie łamiemy prawa. A robimy to, by zmienić inne miejsce, które udostępnia usługodawca sieci VPN. Najczęściej będą to lokacje praktycznie na całym świecie. Dzięki temu z łatwością da się znaleźć ofertę o bardziej atrakcyjnej cenie. Może się to tyczyć nie tylko kosztów noclegu, ale też np. kwestii transportu, takiego jak bilety lotnicze lub kolejowe.
Inne korzyści
Skoro już o sieciach VPN mowa, korzyści płynące z nich nie ograniczają się tylko do omijania dyskryminacji cenowej. Zwłaszcza jeśli lubi się podróżować. Wirtualnej sieci prywatnej można użyć między innymi do:
- wyszukiwania korzystniejszych cen różnych usług – np. subskrypcji VOD,
- zwiększenia swojego bezpieczeństwa podczas poruszania się po Internecie,
- zapewnienia sobie ochrony podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi (również wyjątkowo przydatne w podróży!),
- ukrywania swojej aktywności w sieci, w celu ochrony zarówno przed sprzedażą, jak i kradzieżą danych osobowych,
- omijania geoblokad i wszelkich przejawów cenzury.
Bardziej nietuzinkowe alternatywy
Wypad na łono natury
Dla tych, którym nie przeszkadza brak wygód podczas wyjazdu, alternatywnym rozwiązaniem może okazać się bushcraft, czyli przebywanie na łonie natury i przestrzeganie zasady niepozostawiania w niej po sobie żadnych śladów (tzw. leave no trace).
Zdecydowanie nie jest to zabawa dla każdego. By wykonać ją poprawnie, z szacunkiem do natury i zgodnie z jego podstawową zasadą, wymaga sporej ilości wiedzy i umiejętności. Ponadto na początku może nie wydawać się zbyt ekonomicznym rozwiązaniem, ze względu na dość wysokie koszty wejścia w hobby – potrzebny sprzęt, nawet ten najbardziej podstawowy, nie należy do najtańszych. Jeśli jednak wydaje Ci się, że bushcraft może być czymś dla Ciebie, w Polsce aktualnie udostępniono sporą liczbę polan z możliwością noclegu. Korzystanie z nich jest z resztą całkowicie darmowe.
Glamping
Z podobnego powodu rosnącą popularnością cieszy się też glamping, czyli luksusowe biwakowanie. Zarówno utrzymywanie, jak i sama eksploatacja całorocznych namiotów, nawet gdy te wypełnione są po brzegi technologią i udogodnieniami, pochłania znacznie mniej energii i wytwarza znacznie mniej zanieczyszczeń niż standardowe, wielkie kurorty czy hotele. Jest to opcja zdecydowanie droższa od typowego kempingu lub bushracftowego wypadu na łono natury, jednak pozwala wciąż cieszyć się wygodami typowymi raczej dla hoteli i kurortów wypoczynkowych.
Przyszłość rynku zrównoważonej turystyki
Samy rynek zrównoważonej turystyki można podzielić według typu, użytkowników, grupy wiekowej oraz regionu. Podział według typu pozwala wyróżnić takie kategorie jak turystyka górska, nadbrzeżna i wyspiarska. Stosując podział wedle użytkowników, uzyskamy segmenty solo, par, grupowy i rodzinny. Uwzględniając grupy wiekowe, będą to milenialsi, pokolenie X, boomerzy i silversi. Natomiast stosując podział ze względu na region, otrzymamy segment Ameryki Północnej, Europy, Azji i Pacyfiku oraz jeden wspólny dla Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Podział według typu
Jeśli skupimy się na podziale według typu, w 2022 roku to segment turystyki nadbrzeżnej zawojował rynek i wybił się swą popularnością na tle innych. Najprawdopodobniej było to spowodowane niesłabnącym zainteresowaniem nadbrzeżnymi lokacjami, które, zdaniem wielu, najlepiej prezentują się na zdjęciach. Ponadto miejsca te bardzo często posiadają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz potencjał do organizowania aktywności na świeżym powietrzu.
Podział według użytkowników
Dzieląc rynek przez pryzmat użytkowników, to segment rodzinny zawojował rynek zrównoważonej turystyki. Szukając przyczyny takiego stanu rzeczy, często wskazuje się tutaj na potencjał edukacyjny dla dzieci i młodzieży, jaki może płynąć z ekologicznych wyjazdów. Ponadto tego typu wycieczki bardzo często cechują się wysokim stopniem zorganizowania, co może być niezwykle atrakcyjną kwestią dla rodzin z dziećmi.
Podział według grupy wiekowej
Bazując na podziale wedle grup wiekowych, największą z nich stanowili milenialsi. Stanowili oni prawie trzy czwarte światowego rynku zrównoważonej turystyki. Szacuje się również, że to właśnie ten segment osiągnie maksymalny skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 14,2% do roku 2032.
Podział według regionu
Skupiając się na regionach, to obszar Azji i Pacyfiku cieszył się największą popularnością i największymi dochodami w roku 2022. Stanowił też ponad dwie trzecie światowego rynku zrównoważonej turystyki. Według specjalistów, przekroczy też próg 14% skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu najszybciej – ma on wynieść 14,3% już w roku 2031.
Artykuł sponsorowany
POWIĄZANE WPISY
2 grudnia 2024
Jakie korzyści przynosi Warszawie turystyka?
Gospodarka turystyczna osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. Warszawa odnotowuje…
0 Komentarzy3 Minuty
2 grudnia 2024
Czy HUAWEI WATCH D2 jest wart inwestycji?
HUAWEI WATCH D2 to urządzenie, na które warto zwrócić uwagę w tym roku, ze względu na…
0 Komentarzy4 Minuty
28 listopada 2024
Od Warszawy po Żelazową Wolę – muzyczna wędrówka szlakiem Chopina
Fryderyk Chopin – wybitny kompozytor, mistrz fortepianu i ikona polskiej kultury –…
0 Komentarzy3 Minuty
27 listopada 2024
Odkryj słoneczną Teneryfę z PLL LOT
Od 27 listopada z lotniska Chopina w Warszawie ruszają pierwsze rejsy LOT-u na Teneryfę.…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2024
Dlaczego technologie chmurowe są istotne dla tour operatorów?
Dla tour operatorów, którzy codziennie stają przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2024
Jesienny relaks na Mazowszu w pałacowym stylu
Mazowsze to region pełen tajemnic, gdzie dawne rezydencje kryją w swoich murach opowieści…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Targi turystyczne ITTF Warsaw 2024 – trzy dni spotkań i inspiracji
Już za dwa dni odbędzie się druga edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF…
0 Komentarzy8 Minuty